Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Nietypowe zakończenie roku szkolnego

  • Dodano: 2020-06-26 11:15

Około 19 tysięcy rudzkich uczniów i przedszkolaków oraz przeszło 2600 nauczycieli i 1400 pracowników niepedagogicznych zakończyło dzisiaj trudny i jedyny w swoim rodzaju rok szkolny. Przed nimi wakacje, które pozwolą zregenerować siły i doładować akumulatory przed nowym rokiem.

– Miniony rok szkolny był bardzo ciężkim czasem dla nauczycieli, pracowników oświaty, uczniów oraz rodziców. Przed osobami związanymi zawodowo z kształceniem dzieci i młodzieży zostały postawione nowe zadania. Mimo tego, nie zabrakło im zapału do pracy, zaangażowania, pasji i wiary w misję, którą wypełniają. Dlatego dziękuję dyrektorom, nauczycielom i pracownikom oświaty za to, że w wypełnianie swoich obowiązków wkładają ogromne serce i są oparciem dla uczniów – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Z kolei uczniom dziękuję za rok ciężkiej pracy i nauki. Życzę im zasłużonego odpoczynku oraz regeneracji sił. Mam nadzieję, że we wrześniu będą mogli wrócić z nową energią do swych szkół oraz nauczania w tradycyjnej formie – dodaje.  

W roku szkolnym 2019/2020 w Rudzie Śląskiej funkcjonowało 76 publicznych i niepublicznych placówek oświatowych, do których uczęszczało 18648 uczniów. Do 29 rudzkich przedszkoli publicznych uczęszczało 4396 dzieci, a do 6 przedszkoli niepublicznych 391 dzieci. Natomiast w  30 szkołach podstawowych (w tym jednej dla dorosłych) uczyło się w sumie 10454 uczniów, a kolei do jednej niepublicznej szkoły podstawowej – szkoły mistrzostwa sportowego uczęszczało  w sumie 130 uczniów.

Poza podstawówkami w mieście funkcjonowały 4 licea ogólnokształcące  oraz jedno dla dorosłych, w których łącznie uczyło się 1581 osób, zaś w siedmiu szkołach branżowych - 656 uczniów, w sześciu technikach 1840 osób, natomiast w szkole policealnej - 15. W rudzkich szkołach funkcjonowały także oddziały specjalne (391 uczniów) oraz oddziały integracyjne (638 uczniów). W mieście prowadzone było również kształcenie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia, gdzie łącznie uczyło się 359 uczniów.

Wśród prowadzonych oddziałów wszystkich rodzajów szkół były oddziały integracyjne, sportowe, dwujęzyczne, specjalne oraz przysposabiające do pracy. W oddziałach tych zajęcia prowadzili pedagodzy posiadający specjalistyczne kwalifikacje - w szczególności do pracy z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ruda Śląska zapewnia także kształcenie osobom dorosłym. W minionym roku z opcji tej skorzystało 185 słuchaczy w szkołach publicznych – 24 w szkole podstawowej, 146 w liceum ogólnokształcącym oraz 15 w szkole policealnej.

Kształcenie i wychowanie rudzkich uczniów wspomagały publiczne placówki: Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Ustawicznego, 2 Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (jedna publiczna i jedna niepubliczna) oraz Młodzieżowy Dom Kultury. W ramach dodatkowych zajęć miasto sfinansowało zajęcia z wiedzy o regionie, zajęcia z poszczególnych przedmiotów, przygotowania do konkursów, olimpiad i różnego rodzaju kółka zainteresowań (teatralne, medialne, dziennikarskie, fotograficzne). We wszystkich szkołach podstawowych zapewniono opiekę wychowawczą w świetlicach szkolnych.

Miasto zapewniło także ponad 1 mln zł na transport dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Z kolei na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeń dla uczniów przeznaczono prawie 1,3 mln zł.

- Dziękuję wszystkim za ten rok, za to, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie podeszli do swoich obowiązków sumiennie i z pasją. Nauczanie na odległość było ważnym testem, który wszyscy zdali wzorowo. Życzę, by nadchodzące wakacje były wypełnione promieniami słońca i pomogły zebrać siły na kolejny rok szkolny – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, odpowiedzialna za resort oświaty.

Przypomnijmy, że od marca wprowadzone zostały przepisy, które umożliwiały prowadzenie kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19. W związku z tym, że epidemia wciąż jeszcze trwa, nie będą odbywały się uroczyste akademie związane z zakończeniem roku szkolnego.

- Każdy z dyrektorów placówek oświatowych, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli, podejmuje decyzję co do formy odbierania świadectw - mówi Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty. - Może wskazać odbiór w trybie indywidualnym lub wyznaczyć konkretną godzinę dla danej klasy czy grupy uczniów. Świadectwa będzie można również odebrać w innym terminie w sekretariacie szkoły - dodaje.

Do tej pory większość szkół zorganizowała już zwrot podręczników wypożyczonych uczniom na czas nauki oraz książek z biblioteki. Uczniowie zaopatrzeni w maseczki, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu, stawiali się w szkole w wyznaczonym terminie.

Ruda Śląska: Nietypowe zakończenie roku szkolnego

Komentarze (24)    dodaj »

  • Hej

    No właśnie, szkoda, że w Rudzie Śląskiej oszczędza się kosztem naszych dzieci i młodzieży.Nie ma na sport dzieci i młodzieży, nie ma na inne zajęcia rozwijające zainteresowania, nie ma stypendia dla najlepszych uczniów, nie ma na klasy sportowe, w których uzdolnione sportowo dzieci realizują swoje pasje.Argumentacja, że niższy PIT i td... nie przekonuje ludzi.

  • ada

    Trzaskowski zalatwi stependia hehe .

  • Basia

    zarób se na stypendia a nie od państwa pieniadze żebrac na dzieci !!!

  • cicho

    Kobieto ochłoń, nie krzycz.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również