Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Nietypowe zakończenie roku szkolnego

 • Dodano: 2020-06-26 11:15

Około 19 tysięcy rudzkich uczniów i przedszkolaków oraz przeszło 2600 nauczycieli i 1400 pracowników niepedagogicznych zakończyło dzisiaj trudny i jedyny w swoim rodzaju rok szkolny. Przed nimi wakacje, które pozwolą zregenerować siły i doładować akumulatory przed nowym rokiem.

– Miniony rok szkolny był bardzo ciężkim czasem dla nauczycieli, pracowników oświaty, uczniów oraz rodziców. Przed osobami związanymi zawodowo z kształceniem dzieci i młodzieży zostały postawione nowe zadania. Mimo tego, nie zabrakło im zapału do pracy, zaangażowania, pasji i wiary w misję, którą wypełniają. Dlatego dziękuję dyrektorom, nauczycielom i pracownikom oświaty za to, że w wypełnianie swoich obowiązków wkładają ogromne serce i są oparciem dla uczniów – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Z kolei uczniom dziękuję za rok ciężkiej pracy i nauki. Życzę im zasłużonego odpoczynku oraz regeneracji sił. Mam nadzieję, że we wrześniu będą mogli wrócić z nową energią do swych szkół oraz nauczania w tradycyjnej formie – dodaje.  

W roku szkolnym 2019/2020 w Rudzie Śląskiej funkcjonowało 76 publicznych i niepublicznych placówek oświatowych, do których uczęszczało 18648 uczniów. Do 29 rudzkich przedszkoli publicznych uczęszczało 4396 dzieci, a do 6 przedszkoli niepublicznych 391 dzieci. Natomiast w  30 szkołach podstawowych (w tym jednej dla dorosłych) uczyło się w sumie 10454 uczniów, a kolei do jednej niepublicznej szkoły podstawowej – szkoły mistrzostwa sportowego uczęszczało  w sumie 130 uczniów.

Poza podstawówkami w mieście funkcjonowały 4 licea ogólnokształcące  oraz jedno dla dorosłych, w których łącznie uczyło się 1581 osób, zaś w siedmiu szkołach branżowych - 656 uczniów, w sześciu technikach 1840 osób, natomiast w szkole policealnej - 15. W rudzkich szkołach funkcjonowały także oddziały specjalne (391 uczniów) oraz oddziały integracyjne (638 uczniów). W mieście prowadzone było również kształcenie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia, gdzie łącznie uczyło się 359 uczniów.

Wśród prowadzonych oddziałów wszystkich rodzajów szkół były oddziały integracyjne, sportowe, dwujęzyczne, specjalne oraz przysposabiające do pracy. W oddziałach tych zajęcia prowadzili pedagodzy posiadający specjalistyczne kwalifikacje - w szczególności do pracy z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ruda Śląska zapewnia także kształcenie osobom dorosłym. W minionym roku z opcji tej skorzystało 185 słuchaczy w szkołach publicznych – 24 w szkole podstawowej, 146 w liceum ogólnokształcącym oraz 15 w szkole policealnej.

Kształcenie i wychowanie rudzkich uczniów wspomagały publiczne placówki: Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Ustawicznego, 2 Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (jedna publiczna i jedna niepubliczna) oraz Młodzieżowy Dom Kultury. W ramach dodatkowych zajęć miasto sfinansowało zajęcia z wiedzy o regionie, zajęcia z poszczególnych przedmiotów, przygotowania do konkursów, olimpiad i różnego rodzaju kółka zainteresowań (teatralne, medialne, dziennikarskie, fotograficzne). We wszystkich szkołach podstawowych zapewniono opiekę wychowawczą w świetlicach szkolnych.

Miasto zapewniło także ponad 1 mln zł na transport dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Z kolei na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeń dla uczniów przeznaczono prawie 1,3 mln zł.

- Dziękuję wszystkim za ten rok, za to, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie podeszli do swoich obowiązków sumiennie i z pasją. Nauczanie na odległość było ważnym testem, który wszyscy zdali wzorowo. Życzę, by nadchodzące wakacje były wypełnione promieniami słońca i pomogły zebrać siły na kolejny rok szkolny – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, odpowiedzialna za resort oświaty.

Przypomnijmy, że od marca wprowadzone zostały przepisy, które umożliwiały prowadzenie kształcenia na odległość w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19. W związku z tym, że epidemia wciąż jeszcze trwa, nie będą odbywały się uroczyste akademie związane z zakończeniem roku szkolnego.

- Każdy z dyrektorów placówek oświatowych, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli, podejmuje decyzję co do formy odbierania świadectw - mówi Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty. - Może wskazać odbiór w trybie indywidualnym lub wyznaczyć konkretną godzinę dla danej klasy czy grupy uczniów. Świadectwa będzie można również odebrać w innym terminie w sekretariacie szkoły - dodaje.

Do tej pory większość szkół zorganizowała już zwrot podręczników wypożyczonych uczniom na czas nauki oraz książek z biblioteki. Uczniowie zaopatrzeni w maseczki, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu, stawiali się w szkole w wyznaczonym terminie.

Ruda Śląska: Nietypowe zakończenie roku szkolnego

Zobacz także

Komentarze (24)    dodaj komentarz »

 • ...

  Ale wiecie że nie ma żadnej pandemii i że to globalne kłamstwo, nie dajcie robić z siebie niewolników.

 • lecz się

  Ale wiemy żeś ty jest debil.

 • Rozczarowana

  To szkolnictwo to jedna wielka mafia nie roby. Wielka łaska by poinformować o egzaminach zawodowych uczeń ma się sam domyślić. Porażka ☹️☹️☹️

 • Rozczarowana ☹️

  Zorganizowani nauczyciel i dyrektorzy siedzieli przez 3miesiace na tyłkach porażka. Nawet nie potrafili uczniów stosownie poinformować gdzie i kiedy odbywają się ostateczne egzaminy zawodowe. Mieli to gdzieś zwyczajnie gdzieś. ☹️☹️☹️☹️☹️

 • bez sprawiedliwości

  Tak to jest kochana, wiem to z autopsji.

  • bez sprawiedliwości
   2020-06-27 17:16
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Hardkorowy

  Pajacowanie z tymi maseczkami i innymi dziwactwami. Przecież ten wirus to zwykła odmiana grypy wyhodowana przez chińczyków a sie boją jakby sie świat walił...

 • Tresura

  Widać tresura podąża zgodnie z planem zniewolonych obywateli.

 • Xxx

  Jeden wielki cyrk a dzieci sie tez bawia na placy osobno i w maseczkach

 • Padre

  Tu maseczki, rękawiczki dla dzieci, zakaz dla rodziców, a rubo z kintom na wierchu świadectwami dzieli. Po co ta maskarada?! Po za tym: WAKACJEEEE. Nie jeździjcie po Polsce. Oni nie są przebadani.

 • Daro

  Znom ta rubo kiedyś mnie uczyła

 • Pola

  Mister Padre to ciesz się wakacjami i nie obrażaj innych.

 • Padre

  Pola, a gdzie ty tu widzisz obrażanie kogokolwiek?

 • Ot to

  Padre mogłeś panią nazwać puszysto.

 • Padre

  Trzeba rzeczy nazywać po imieniu. Rubo to rubo, a chudo to chudo, a nie niedożywiono

 • mucha

  Ja masz recht, po naszymu tyż sie żodyn ny łobrazi jak powiysz że jest masara.

 • Ziga z Wirku

  Do tego dzieci całe godziny bawią się razem na placu a tu na apelu w odstępach, maseczkach, chyba coś tu nie gra a ta pani z nosem nad maseczką to powinna być fotogafia roku.

 • Jajo

  Gdzie stypendia dla dzieci

 • mama

  W Katowicach 3 tysiące.

 • 0 zł

  Grażyna skąpi to później cierpią zdolne dzieci.

 • marekss

  w d,,ie

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.