Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska otrzymała ponad 1,2 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

 • Dodano: 2021-04-22 07:00, aktualizacja: 2021-04-21 20:57

Ruda Śląska otrzymała ponad 1,2 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej. 


Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg: województwo śląskie

O pozyskanych środkach poinformowali m.in. senator Dorota Tobiszowska, poseł Marek Wesoły i prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic

- Kontynuujemy intensywne prace wspierające gminy i powiaty w województwie śląskim. Region Śląski potrzebuje inwestycji, tym bardziej iż jesteśmy w procesie restrukturyzacji górnictwa i transformacji naszego regionu. Niezmiernie miło jest mi ponownie poinformować o kolejnych dofinansowaniach, tym razem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - napisała senator Dorota Tobiszowska. 

Limit na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy województwa śląskiego wyniesie 149,3 mln zł:

 • 84,1 mln zł na zadania powiatowe,        
 • 65,2 mln zł na zadania gminne.

Wsparcie uzyska 95 zadań: 35 powiatowych i 60 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 144 kilometrów dróg: 80 km powiatowych i 64 km gminnych.


Ruda Śląska otrzymała ponad 1,2 mln zł z RFRD

Ruda Śląska otrzymała ponad 1,2 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki otrzymanej dotacji miasto będzie mogło przebudować połączenie ulic Nowy Świat i Halembskiej. Miasto powołało już komisję przetargową, która przeprowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia na wykonanie tej inwestycji.

- Dostaniemy ponad 1,2 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej. Na ogłoszenie wyników naboru musieliśmy trochę poczekać, ale dziś otrzymaliśmy dobre wieści. Nowa nawierzchnia, ścieżka rowerowa i ciąg pieszo-rowerowy, przejścia dla pieszych z przejazdami rowerowymi, oświetlenie LED - to główne punkty tego zadania. Powołaliśmy już komisję przetargową, która przeprowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia na wykonanie tej inwestycji - napisała prezydent Grażyna Dziedzic


Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym.

RFRD finansowany jest z wpłat pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dotacji z budżetu państwa (w tym z części budżetu, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej), Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa.

Dofinansowanie z RFRD dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

Ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2021 rok, wsparcie uzyska 2 189 zadań, w tym 622 powiatowe i 1 567 gminnych. Dzięki temu planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3,9 tys. km dróg: 2,1 tys. km powiatowych i 1,8 tys. km gminnych. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2021 roku to 3 258 mln zł. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi 1 463 mln zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 1 295 mln zł, wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 mln zł.

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • Karl

  Niech sie gorole i pseudosztajgry same ściepa zrobiom, bo halembioki to w większości to takie towarzycho taml, no o i jeszcze pora nowobogackich. Tym ostatnim to szłoby US nasłać, tyle że ono jeszcze nie wstali po Donkowych reformach

 • pepe

  Moim zdaniem dobra decyzja. Ten odcinek od dawna powinien być nowocześnie przebudowany i oświetlony w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.

 • Rudzianka

  Po co robic to skrzyzowanie?Po co?marnujecie pieniądze

 • lol

  Ciekawi mnie kiedy magistrat coś wymyśli by szło wyjechać z ul. Solidarności na 1-go Maja. Coraz bardziej jest utrudniony wyjazd z osiedla a w głębi powstaje jeszcze jedno.

 • Zyga

  Ten plakat z wypisaną kwotą i podpiem Morawieckiego to dla wyborców PIS. Kwota robi wrażenie.!!!

 • Ika

  Milion milionow ;)

 • przodowy

  przelać ta kasa na Katowice a nie na remont jakiejś wiochy

 • pracownik kwietniowy

  1210370 mln PLN - takiego budżetu to nawet NASA nie ma, a miasto za to wyremontuje jedno małe niepotrzebujące remontu skrzyżowanie...

  • pracownik kwietniowy
   2021-04-22 14:46
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Zefel z Goduli

  gdyby przed laty przygotowano plan i podjęto decyzję o przebudowie drogi obok "Wiśniowego" a mianowicie ul. Skośnej , której wylot kończyłby się np. na przeciwko boiska Grunwald (tam gdzie jest nieczynny budynek) po markecie Inter... to mielibyśmy dwie drogi prowadzące do Halemby.Teraz na Halembie to się tylko budują domy, domki , osiedla a problem będzie narastał bo nie da się już nigdzie "dołożyć" dodatkowej drogi w pobliżu.

 • boluś

  W Drogopolu sie ucieszom '

 • Halembiok

  Halemba to najbardziej zaniedbana przez miasto dzielnica. Teraz jest szansa, że może minimalnie się coś zmieni, ale biorąc pod uwagę, że dzielnica ma największą powierzchnię oraz liczne ludności to dalej wygląda to skromnie.

 • jo

  Po rudzie nie sa sie juz jezdzic rowerem a co dopiero samochodem... moze w koncu zrobia cos z tymi dziurami

 • Lamenty

  A tak nasza p.prezydent narzekała na PIs,a tu co chwilę dowiadujemy się o kolejnych zastrzykach finansowych dla naszego miasta.

 • pioler

  A niby skąd rząd bierze na to pieniądze? Z naszych podatków, więc żadnej łaski nam nie robią.

 • Dopiolera

  Odkryłeś Amerykę.Geniusz!

 • tomex

  pytanie po co ? w Halembie sa do roboty dwa mosty, trzeba rozwiazac problem korkow,

 • fajerberga

  No jak to po co? 1. skrzyżowanie z tzw. pierwszeństwem łamanym - to dla wielu kierujących drogowa zagadka. 2. wyjazd z podporządkowanej Nowy świat "w lewo" (chociaż prawie prosto) - to dla wielu wyczyn wręcz heroiczny, więc trzeba nowobogackim januszom umilić życie i wybudować tam rondo - koniecznie wielopasmowe, turbinowe, albo taki wynalazek, jak za dawnym Zametem w Rudzie Płd - to dopiero jest dziwoląg. No i koniecznie trzeba przez środek tego ronda puścić tor kolejowy :-)

 • ANTY UE

  Odnośnie korków to może zlikwidować przejście dla pieszych przy kościele. Drugie to usunąć przycisk na przejściu dla pieszych ze sygnalizacją i zrobić automatyczne włączanie się koloru czerwonego np. co 2 lub 3 minuty na przykład w okresie największego natężenia ruchu. Może ktoś ma jakieś inne pomysły jak zwiększyć płynność ruchu w rejonie ronda w Halembie

 • fajerberga

  Co do przejść dla pieszych... ja bym zrobił jeszcze jedno: pomiędzy tym przy kościele, a tym na światłach - wtedy byłoby tak ładnie, BEZPIECZNIE:-) przejście co 20~30m to dla pieszych wymarzony raj :-) a i tak przechodzimy, gdzie popadnie A bardziej poważnie... jak chcesz zwiększać płynność ruchu na rondzie, które ze swojego założenia ma ruch spowalniać? Przecież po to są takie wysokie kopce usypywane na środku ronda, ŻEBYŚ NIE WIDZIAŁ NA "PRZELOT" i przez to MUSIAŁ ZWOLNIĆ. Automatyczna zmiana świateł (bez przycisku) w polskich realiach będzie wyglądała tak, że będziesz stał, jak idiota na czerwonym, kiedy przejście będzie puste. To już chyba lepiej z tym przyciskiem, chociaż i tu można by mu zrobić bufor, żeby zielone dla pojazdów musiało się wyświetlać przez określony minimalny czas pomiędzy zmianami. Ale czego wymagasz, gdy ktoś decyzyjny nie chce/nie potrafi odpowiednio zaprogramować sterownika świateł na skrzyżowaniu Halembska/Kokota/Niedzieli - ilekroć tam stoję i czekam bezsensownie - zastanawiam się, co trzeba wciągać, żeby mieć takie odlotowe pomysły...

 • Test

  Na tym przejściu już jest taki bufor. Jak od dłuższego czasu nikt nie przechodził, to zielone pojawia się w pół minuty po użyciu przycisku. Natomiast zaraz po zielonym dla pieszych, na kolejne trzeba poczekać dobrych kilka minut.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.