Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Rusza wypłata dodatków węglowych

 • Dodano: 2022-09-22 15:45, aktualizacja: 2022-10-04 10:55

Rusza wypłata dodatków węglowych. Miasto otrzymało od wojewody śląskiego pierwszą transzę środków na wypłatę dodatku węglowego w kwocie 19,9 mln zł. Dziś na sesji Rady Miasta pieniądze te wprowadzone zostały do budżetu miasta. Trafiły też na konto Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który rozpoczyna wypłatę dodatków.

Wypłata dodatków węglowych

Wypłata środków następować będzie według kolejności składania wniosków. Do tej pory złożonych zostało blisko 7 800 wniosków, z czego pozytywnie rozpatrzono ponad 1 500.

- Niestety, wiele ze złożonych wniosków jest nieprawidłowo wypełnionych, wiele dotyczy także jednego adresu. To wszystko wpływa na wydłużenie etapu weryfikacji. Ponadto przyznanie dodatku uzależnione jest od zgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków - czytamy na stronie rudzkiego magistratu.

Przypominamy, że o dodatek węglowy mogą starać się gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Wymienione urządzenia muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego.

W Rudzie Śląskiej wnioski o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wnioski można składać w placówce do 30 listopada 2022 roku.

Wnioski o dodatek do ogrzewania

MOPS będzie przyjmował też wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła. Dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:

 • paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo
 • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, albo
 • kocioł olejowy.

Dodatek ten przysługuje bez względu na wysokość dochodów. Różna jest jednak wysokość samego dodatku:

 • 3000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego
 • 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym
 • 500 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG (dodatek nie przysługuje na tzw. gaz sieciowy)
 • 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy

Dodatek nie przysługuje w przypadku otrzymania dodatku węglowego. Źródło ogrzewania podlega weryfikacji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski w wersji elektronicznej można już składać, natomiast w formie papierowej przyjmowane będą w siedzibie MOPS od poniedziałku 26 września.

Komentarze (17)    dodaj »

 • Maria

  Składałam wniosek 1 września i do tej pory brak wiadomości zadzwoniłam żeby zapytać na jakim etapie jest mój wniosek i czy został pozytywnie zweryfikowany potraktowano mnie jak intruza który nie wiadomo czego chce

 • Kamis

  Nikt w mieście Ruda Śląska nie dostał dodatku węglowego do teraz oprócz 4 czy 5 osób podstawionych oczywiście!!Może ktoś powinien sie temu przyjrzeć na co nasze miasto w takim wypadku wydało ponad 19 mln zł przeznaczone na wypłaty?!

 • 500+500=2500

  Co kreciki boli [...]ka że inni dostają? wy możecie dostawać 13/14/barbórki itp? a inni już nie? górnictwo w polsce jest nierentowne i dlatego jest zamykane. Idźcie do tych dyrektorów z solidarności może wam na twarz naplują to też coś za darmo dostaniecie.

 • Nie pozdrawiam.

  Odezwał się krecik

 • Górnik

  ludzki pan żoliborski obiecał węgiel po cenie sprzed roku, czyli około 800 zł. zobaczymy, czy mówił prawdę?

 • Dej mu rozum

  Wk...ja mnie te wszystkie dodatki. Same plusy 500, 300, prad, węgiel k..wa. przepraszam musiałem się tym podzielić. Jeszcze chwila I się legniesz też bydzie plus. PATUSY DO ROBOTY. ku woli mom 36 wiosen i w du..pe mom ten socjal

 • Karaczan

  To ch...nie p...tylko zrzecz się tych przywilejów.

 • strażak Sam

  Osoby które do niedawna tak się domagały zamykania kopalń w Polsce bo rzekomo sprowadzony tańszy i takiej samej jakości teraz powinni płacić 5tys za tonę i bez dodatku.

 • Alojz

  dopłatę dostałem, 6 ton w piwnicy. wszystko swietnie, szybko i sprawnie. wszystko internetowo, telefonicznie, bez wychodzenia z domu, podstawa to byc cierpliwym i uprzejmym a nie brac jak cham i wrzeszczec po biednych kobietach ktore musza ogladac pijane pyski

 • Jak żyć?

  Ruszyła a węgla na PGG nie można zamówić. Wiem pozostają jeszcze alternatywne źródła opału, takie jak drewno, miał, pellet, gaz, prąd, a w ostateczności biedaszyby. Winna temu jest UE. Narzucała zamykanie kopalń i wiele innych absurdalnych przepisów. W takich czasach przyszło nam żyć. Chleb też kosztuje prawie 10 zł na Halembie nawet 13 zł. Podwyżki płac są przewidziane w styczniu 2023 r. Kraj miodem i mlekiem płynący...

 • W PISdu

  PIS za prawa do emisji dostał 60 mld zł. Miały być to środki na zieloną tanią energię, ale jak to w PIS poszły w PiSdu. Energia coraz droższa, ale nam nadzieję, że twoje ostatnie szare komórki wiedzą komu za to podziękować!!!

 • Jak żyć?

  Za to twoje szare komórki obumarły już dawno. Nie głosowałem za pisem.

 • boluś ANONIM

  Roku Pańskiego 2022 skończoł sie na Śląsku WONGIEL ! I zaczoły dopłaty dlo niyOBECNEGO !

 • Ironia

  Od 17 sierpnia do dziś MOPS przyjął ponad 7800 wniosków co pomijając weekendy daje 288 wniosków dziennie. Tak...darmozjady i nieroby tam siedzą...kawę piją tylko...skandal

 • karlus

  Zawsze możesz napisać opinię o MOPS na ich stronie internetowej.

 • ***** ***

  Jak jesteś taki mądry to wes zarabiaj 3100zl opłać rachunki i kup tona węgla za 3250zl. Darmozjad to z pewnością ty korzystający z MOPSu dofinansowanie rodzinne i inne [...]rele a i z pewnością 500+ też sie pobiero. Najlepiej na innych gadać a na siebie nie patrzeć

 • Ironia

  Przecież ten komentarz to sarkazm był ale ciszy że bronicie mops. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również