Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Ścieżka rowerowa połączy ul. Narcyzów i Chryzantem

 • Dodano: 2019-05-20 16:15

Do końca września w Rudzie Śląskiej - Rudzie wybudowana zostanie ścieżka rowerowa oraz chodnik, które połączą ul. Narcyzów i Chryzantem.

Roboty będą odbywały się na ponad 300-metrowym odcinku, który aktualnie jest drogą gruntową.

W trakcie prac wybudowane zostanie także nowe oświetlenie LED

Dodatkowo pomiędzy chodnikiem a ścieżką powstanie zieleniec z małą architekturą. Koszt realizacji całego zadania wyniesie ponad 660 tys. zł. Dziś przekazano teren budowy firmie, która będzie wykonywała inwestycję.

Budowa nowego połączenia pieszo–rowerowego ma przede wszystkim poprawić jakość życia mieszkańców nowego osiedla w rejonie ul. Brańskiego w dzielnicy Ruda.

Dzięki inwestycji powstanie komfortowe dojście z osiedla do pobliskiej szkoły. Z kolei budowa oświetlenia sprawi, że będzie ono bardziej bezpieczne niż do tej pory – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Nowy chodnik i ścieżka rowerowa swój początek będą miały za skrzyżowaniem przy ul. Narcyzów w rejonie budynku nr 32. Tam też przy krawędzi istniejącej jezdni powstanie zieleniec – wyspa uniemożliwiająca wjazd na nową ścieżkę samochodom. Ponad 300-metrowy łącznik kończyć się będzie natomiast w rejonie skrzyżowania ul. Chryzantem, tuż przy szkole.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie szeroki na 2 metry chodnik

Do jego wykonania wykorzystana zostanie kostka betonowa. Oprócz chodnika powstanie też ścieżka rowerowa, która będzie miała od 2 do 3 metrów szerokości i będzie wykonana z asfaltu w kolorze czerwonym.

Pomiędzy chodnikiem a ścieżką powstanie zieleniec. Zlokalizowane zostaną tam obiekty małej architektury, takie jak ławki, stojaki na rowery, czy kosze – wylicza wiceprezydent Krzysztof Mejer. Dodatkowo nowa ścieżka rowerowa i chodnik zostaną oświetlone. Zainstalowanych zostanie łącznie 15 słupów LED-owych.

Koszt realizacji inwestycji wyniesie ponad 660 tys. zł, natomiast wykonawca z wszystkimi pracami powinien uporać się do końca września.

W budżecie miasta w 2019 roku na inwestycje zarezerwowano ponad 136,5 mln zł, w tym ponad 56,7 mln zł na zadania drogowe. Najważniejsze wydatki w tym zakresie związane są z przebudową ul. Piastowskiej (18,3 mln zł), budową odcinka trasy N-S od ul. Kokota do zjazdu z autostrady A4 (15,1 mln zł), przebudową dróg gruntowych (5 mln zł), budową dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości mieszkalnych (5 mln zł) oraz budową ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Magazynowej i Brańskiego (3 mln zł).

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • Uggga

  Zdecydownie droga by się tam przydała. Ale nie stety mieszkańcy bloku gdzie miała by powstać złożyli skuteczny sprzeciw. Szkoda

 • Bladius

  Najpierw miasto powinno postawić słupki i barierki na wszystkich chodnikach usunąć ten idiotyczny pas postojowy Na Czarnoleśnej, przez to na odcinku, gdzie jest NC+ zostaje 40 cm chodnika bo są tam schody, a przy odcinku 17 chodnik blokowany na całej szerokości przez samochody parkujące przy lecznicy. Tak że pierw chodniki i słupki a potem reszta. Kierowcy niech płacą za parkingi

 • Andrzej

  Zamiast zrobic dojazd aut do basenu czy szkoly to 2 metry drogi dla rowerow i to za 600 tys

 • Rudzianka

  Oby chodnik byl chodnikiem a nie miejscem do parkowania. Na wiekszosci nowych chodnikow pod blokami stoja samochody. Czesto trzeba wychodzic na droge bo nie da sie przejsc

 • dolista

  I odwalą taką samą ściemę jak na tej pseudościeżce rowerowej wzdłuż Potoku Bielszowickiego. Zamiast rowerów można tam zobaczyć przede wszystkim quady, motocykle crossowe a nawet czasami zdarzy się ciężarówka. Ścieżka nie jest oznakowana, a to znaczy, że służby tym jeżdżącym pajacom nic nie mogą zrobić. Ale w mediach było, że ścieżka zrobiona.

 • jo

  to zgłoś ten fakt. Zrobiłeś to?

 • Rudzianka

  Przeciez odpowiednie sluzby wyjezdzaja na patrole i co tego nie widza albo wola nie widziec

 • dolista

  Oczywiście. I to parę razy. Zamiast szukać rozwiązania problemu znaleźli sposób na to żeby nic nie zrobić. Napisali mi, że nie można dobrze oznakować tej ścieżki, bo motocykliści mogą na nią wjeżdżać nawet z krzaków. Nie wiem jak, chyba się teleportując. Konkluzja była taka - zrobiliśmy, a na to jak ludzie z tego korzystają nic nie poradzimy. Ręce opadają.

 • Hanys

  Czyli będzie wyglądać tak jak wszystkie ścieżki w mieście. Przerwy co parę metrów. Kostka piach i krzywo.

 • kwiatowe

  Zamiast narzekac moze czasami warto poswiecic chiwile i sprawdzic projekt na BIP. Droga rowerowa z asfaltu, sciezka z kostki betonowej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.