Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Sprawdź, jakie wydarzenia odbędą się w październiku

 • Dodano: 2020-10-05 12:15

Co robić? Gdzie się bawić? Oto przegląd najciekawszych wydarzeń w Rudzie Śląskiej. Spotkania, warsztaty, spektakle i biegi. Zobaczcie, co czekać będzie na Was w październiku. 

Akcja krwiodawstwa - Podziel się tym, co najcenniejsze

7 października (środa) w godz. od 8:00 do 14:30 na placu Jana Pawła II stanie autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Każda osoba, która odda krew otrzyma smaczne śniadanie.


History!On - Rudzka mAPPka

10 października Muzeum Miejskie im. M. Chroboka zaprezentuje interaktywną aplikację Rudzka mAPPka. Na godz. 16:30 zaplanowane są 3 spacery historyczne z pracownikami muzeum (miejsca zbiórek: Orzegów, Ruda, Chebzie). Następnie, o godz. 18:15 w Browarze Alternatywa (Ruda Śląska – Godula, ul. Tylna 17), odbędzie się prezentacja aplikacji, quiz wiedzy o Rudzie Śląskiej oraz koncert zespołu Directory i Weroniki Skalskiej. Wstęp wolny.


XII Bieg Papieski

17 października przy parafii św. Barbary w Rudzie Śląskiej - Bykowinie zaplanowany jest XII Bieg Papieski. O 14:00 odbędzie się Bieg skrzatów (dzieci od 3. do 8. roku życia) na dystansie 50/ 100/ 150 m, z kolei o 15:00 odbędzie się bieg główny na dystansie ok. 5 km. Zapisy odbywają się bezpośrednio przed biegiem, udział jest bezpłatny.


Mammografia

21 października (środa) w godz. od 10:00 do 17:00 na placu Jana Pawła II stanie mammobus, w którym panie w wieku 50–69 lat będą mogły poddać się badaniu mammograficznemu. Aby uniknąć oczekiwania w kolejce oraz sprawdzić uprawnienie do badania należy zarejestrować się wcześniej pod nr tel. 58 666 24 44 lub poprzez stronę http://www.mammo.pl/formularz.


Biegi niepodległości

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną w tegorocznych zawodach z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości będzie można wziąć udział na dwa sposoby - w wersji otwartej lub indywidualnej.

Zawodnicy chcący wziąć udział w wydarzeniu 11 listopada spotykają się przy Szkole Podstawowej nr 15 w Rudzie Śląskiej – Halembie o godz. 11:00. Obowiązują ograniczenia w liczbie uczestników: bieg główny na dystansie 12 km - maksymalnie 100 osób, marsz nordic walking na dystansie 4 km - maksymalnie 40 osób.

Druga opcja, bez ograniczenia liczby uczestników, zakłada pokonanie wymienionego dystansu indywidualnie, w dowolnym miejscu, w czasie od 1 października do 6 listopada br. i przesłanie zrzutu ekranu, potwierdzającego pokonanie dystansu. Opłata wynosi 30 zł.

Regulamin i zapisy: http://augustjakubik.pl/xxvii-biegi-niepodleglosci


Regionalny Konkurs Poetycki

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej zaprasza do udziału w XVI Regionalnym Konkursie Poetyckim im. ks. Norberta Bonczyka. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 16. roku życia oraz nadesłanie trzech wierszy napisanych po śląsku lub w języku literackim. Prace muszą być związane ze Śląskiem poprzez osobę autora, tematykę lub język. Termin nadsyłania prac mija 19 października.

Regulamin znajdziecie TUTAJ.


Konkurs "Z Piosenką do Wolności"

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty organizuje kolejny Konkurs piosenki i pieśni patriotycznej "Z Piosenką do Wolności”. Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 13-26 lat, solistów, duetów i zespołów wokalnych do 5 osób. Zgłoszenia kandydatów w formie nagrań przyjmowane będą do 26 października br. na adres: sekretariat@mckrudasl.pl. Przesłuchania konkursowe zaplanowane są w terminie 27-29 października. Koncert finałowy odbędzie się 4 listopada o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny - wejściówki do odbioru w kasie MCK.

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ


Jesienna wycieczka PTTK-u

10 października odbędzie się wycieczka do Wrocławia. W programie przewidziany jest pobyt na terenie Parku Szczytnickiego, którego częścią są: Ogród Japoński, Pergola z multimedialną fontanną, Hala Stulecia oraz Pawilon Czterech Kopuł. Będzie możliwość zwiedzenia Hydropolis – unikatowego centrum wiedzy o wodzie. Następnie odbędzie się spacer przez Ostrów Tumski do Rynku Starego Miasta. Podczas wycieczek obowiązują standardowe zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Szczegółowe informacje można uzyskać we wtorki i czwartki w godz. 16:00 - 18:00 w biurze Oddziału Miejskiego PTTK w Rudzie Śląskiej przy ul. Janasa 21 (tel. 32 248 67 48) oraz na stronie internetowej www.rudaslaska.pttk.pl.


Grzegorz Haiski - wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej

Od 7 października do 18 listopada w Galerii Fryna, mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury, będzie możliwość obejrzenia wystawy prac Grzegorza Haiskiego. Grzegorz Haiski, mieszkaniec Rudy Śląskiej, maluje obrazy olejne, akrylowe oraz łączy akwarelę z rysunkiem. Wstęp wolny.


Dom Kultury w Bielszowicach

 • 18 października, godz. 16:00 - Spektakl bajkowy dla dzieci "Fantazjana". Bilet: 12 zł.
 • 25 października, godz. 17:30 i 20:30 - Kabaret Młodych Panów w programie "To jest chore". Bilety: 60 zł/70 zł.

Więcej na www.dkrsl.pl.


Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty

 • 13 października, godz. 17:00 - "Gra uczuć - tango argentyńskie". Wykład w ramach projektu „Aktywny obywatel, aktywne społeczeństwo – lokalne inicjatywy społeczne”. Prowadzenie: Maria Jolanta Wolna. Wstęp bezpłatny - wejściówki do odbioru w kasie MCK.
 • 16 października, godz. 18:00 - Gang Olsena - koncert z okazji 25-lecia zespołu (retransmisja on-line) w ramach Programu Profilaktycznego “Muzyka = Trzeźwość".
 • 25 października, godz. 12.00 - Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej. W programie: "Z poezją i humorem czyli fraszki Jana Sztaudyngera i innych". Bilety: 8 zł.
 • 25 października, godz. 15.00 i 17.00 - "Maluchy w krainie dźwięku" - "Maluchowe śpiewanki, czyli śpiewać każdy może" - koncerty umuzykalniające dla niemowląt i dzieci do lat 6 z rodzinami. Bilety: 15 zł dzieci, 25 zł dorośli.

Więcej na www.mckrudasl.pl 

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Jano

  Przecież nas zamkną w domach i bez świąt

 • Hhhj

  Jakie masz święta w październiku?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.