Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: W halembskim lesie odkryto pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej

 • Dodano: 2020-11-04 13:00

W halembskim lesie odnaleziono niewybuch, a dokładnie pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej. Odkrycia dokonał przypadkowy spacerowicz, który natychmiast powiadomił odpowiednie służby. Wczoraj po niebezpieczny przedmiot przyjechali saperzy z gliwickiej jednostki wojskowej.

We wtorek dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej powiadomiono o znalezieniu niewybuchu – w terenie lasu w Halembie w rejonie autostrady A4. Był to skorodowany pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej kalibru 110 mm.

- Nie było konieczności ewakuacji ludzi z uwagi na to, że miejsce oddalone jest od zabudowań. Jednak do obowiązków policji należy zabezpieczanie miejsca do czasu przyjazdu patrolu saperskiego. Jak uczy doświadczenie, jesień jest okresem liczniejszych niż zwykle odkryć pozostałości po II wojnie światowej szczególnie w lasach. Grzybiarze zamiast prawdziwków czy podgrzybków znajdują czasami tego typu niebezpieczne artefakty - czytamy na stronie KMP Ruda Śląska.

Policjanci przypominają, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch, oznaczyć i jak najszybciej zadzwonić pod nr 112 lub 997.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Nieuki policyjne

  Ten pocisk można było wziąć do domu, rzucić o drzewo czy cokolwiek. Jest nieuzbrojony i może zrobić krzywdę tylko spadając na stopę. Fajny zabytek a nie żadne zagrożenie. Jakbym ja go znalazł stałby obecnie w moim domu jako ozdoba.

 • Lyjo

  Pociski z niymiecki flakowy do rozwalanio bonkrow ,wiela jeszcze tego pieroństwa wyciongnom z ziymi .

 • Jan Kos

  Przed wojenne atrapy do ćwiczeń czołgowych z dreszczykiem emocji .

 • Ruda7

  Tak czasami takie rzeczy leżą w lasach na wierzchu. Sam kiedys podobne znalezisko widzialem. A kolejna sprawa, z tego co widze to nic niebezpiecznego, bo to sam pocisk wystrzelony, bez materiałów wybuchowych. Gorsze napewno są miny, ktore jeszcze w wielu miejscach polski zalegają pod ziemią i nie są widoczne, a napewną są niebezpieczne

 • Alojz

  można by tam było zrobić wycieczke na grzyby tych co nie wierzyli że wirus jest na świecie i tych co byli przeciwko zakładaniu maseczek, patologia by sie tam wtedy rozerwała mile na brzybobraniu

 • jeb pis

  Pewnie ktoś znalazł i zostawił a 2 cóż za sensacja?gdyby ten las przetrzepać to znalazło by się mnóstwote lasy ciągną sie od katowic aż po gliwice teraz .poprzecinane osiedlami halemba 1 2 domki cmentarz itd a 4 itd

 • To jo

  Może nie sensacja ale lepiej czytać o tym niż o covidzie...

 • Max

  Wykrywacz pewnie znalazł, zbyt dużo ludzi chodzi po tym lesie żeby ot tak sobie leżał

 • Jola

  I tak leżał na liściach przez te ponad 70lat

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również