Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: większość mieszkańców stosuje się do restrykcji "strefy czerwonej"

 • Dodano: 2020-08-09 11:30, aktualizacja: 2020-08-09 23:09

Większość mieszkańców Rudy Śląskiej stosuje się do restrykcji wprowadzonej w sobotę "strefy czerwonej", przede wszystkim do obowiązku noszenia maseczek we wszystkich przestrzeniach publicznych. Policja przypomina o tym wymogu, na razie nie karząc za jego nieprzestrzeganie.

Ruda Śląska jest jednym z dwóch miast woj. śląskiego – obok Rybnika – objętych strefą czerwoną. Tą samą strefą objęte są w regionie powiaty pszczyński, rybnicki, wodzisławski, a strefą żółtą: Jastrzębie-Zdrój, Żory i powiat cieszyński.

W niedzielę przed południem w centralnej dzielnicy Rudy Śląskiej, Nowym Bytomiu, gdzie znajduje się m.in. miejski rynek, zdecydowana większość przechodniów miała prawidłowo założone maseczki. Nieliczni mieli je np. zsunięte na brody; tylko pojedynczy, przeważnie młodzi ludzi i starsze osoby, nie korzystali z nich.

- Jak mus, to mus. Przy tych upałach maseczka utrudnia mi trochę życie, ale co mam zrobić - mówił pan Tomasz, mieszkaniec Nowego Bytomia.

Nie wszyscy  jednak podobnie podchodzili do kwestii noszenia maseczek. 

- Dajcie spokój z tymi maskami, w Rudzie trzeba je mieć, a obok w Świętochłowicach, nie? To tu są sami chorzy, a tam już nie? – odpowiedział jeden z dwóch młodych mężczyzn, nawiązując do zagęszczenia okolicznych miast.

W rozmowie z PAP prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic oceniła, że rudzianie od początku epidemii stosują się do wytycznych sanitarnych. 

- Mieszkańcy starają się nosić maseczki; jednak dziś mamy upał, mamy bardzo wiele osób, które mają problem z oddychaniem, sama należę do tej grupy, więc rozumiem, że np. w parkach, jeśli nie ma wokół osób, trzeba do tego podejść zdroworozsądkowo - uznała.

Aspirant Roman Aleksandrowicz z rudzkiej policji ocenił, że ze spełnianiem wymogu dotyczącego maseczek "nie jest źle". 

- Jednak pojawiają się przypadki, gdzie trzeba pouczyć o obowiązującym prawie. Wzmożylśmy liczbę patroli, które pojawiły się na mieście. Nie ma mowy o karaniu, chcemy skupić się na tym, żeby ludzie pamiętali, że obowiązują wymogi zasłaniania twarzy, nie gromadzenia się, zachowania dystansu i szczególnej higieny – wyjaśnił. 

Policja przypomina o obowiązku noszenia maseczek we wszystkich przestrzeniach publicznych, na razie nie karząc za jego nieprzestrzeganie. 

- Próbujemy przekonywać społeczeństwo, że to jest nasze wspólne dobro, że musimy o nie dbać wszyscy, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wygrać z koronawirusem – na tym obecnie się skupiamy – podkreślił policjant. - Miejmy nadzieję, że zadziałamy wspólnie i że za chwilę będziemy mogli wyjść z tej tzw. "czerwonej strefy" – dodał Roman Aleksandrowicz.

Zgodnie z sobotnimi danymi rudzkiej stacji sanepidu, na terenie jej działania stwierdzono od początku epidemii 883 dodatnie wyniki testów. Za ozdrowieńców uznano dotąd 393 osoby (w tym dwie w ostatniej dobie). Kwarantannie podlegały w sobotę 1303 osoby z tego terenu.

Zobacz także

Komentarze (62)    dodaj komentarz »

 • rudziolka

  Nie ma to jak maseczki na otwartych przestrzeniach w panujacym upale. W miastach ościennych, z których jest więcej niż połowa górników pracujących na rudzkich kopalniach nie ma żadnych stref ... wiadomo środki ostrożności zachować trzeba ale te czerwone i żółte strefy to już przegięcie.

 • rudziolka

  Nie ma to jak maseczki na otwartych przestrzeniach w panujacym upale. W miastach ościennych, z których jest więcej niż połowa górników pracujących na rudzkich kopalniach nie ma żadnych stref ... wiadomo środki ostrożności zachować trzeba ale te czerwone i żółte strefy to już wymysł.,

 • właśnie

  Pytanie dla wszystkich komentujących czy jest zdrowe oddychanie własnym dwutlenkiem węgla z domieszką patogrzybów na wilgotnej maseczce , tragedia dla zdrowych ludzi chyba że biega o likwidację ?.....

 • Szczerze wątpię

  Pytanie dobre jak najbardziej, tylko, że nie wszyscy komentujący, są specjalistami w tym temacie. Nawiasem mówiąc, publicznie już nie jeden wirusolog czy epidemiolog się na ten temat wypowiedział, który nie trzepie kasy na sprzedaży maseczek razem z instruktorem narciarskim czy sprzedawcą oscypków, więc raczej trudno takiego podejrzewać o finansowe motywy do namawiania na używanie maseczek. A zasadniczo, to nikt ci nie każe używać maseczki, a jedynie zasłaniać usta i nos, w określonym miejscu i warunkach. Zdaje się że np. przyłbica też spełnia warunek zasłaniania ust i nosa. A jeżeli nie przyłbica albo maseczka, to co proponujesz?

 • fajerberga

  Jeden wirusolog mówi tak, inny inaczej, MZ raz mówi, że maseczki nic nie dają, potem każe nam je nosić zawsze i wszędzie, potem wybiórczo... (na tym tle Sławomir Broniarz z ZNP wydaje się być stałym w swoich poglądach: wprowadzali gimnazja - źle! Likwidowali gimnazja - źle! ! ). Onaniści aseptyki dostają prawie orgazmu, kiedy perorują, że maseczkę to trzeba koniecznie zmieniać najdalej co 30-45min, bo później to ona staje się gorsza, niż jej nienoszenie, że trzeba koniecznie maseczkę z twarzy zdejmować łapiąc najdalej za uszami, jak się da, a jednocześnie można zasłaniać nosi usta czym? Tak, jest - elementami odzieży! ! Ha, ha, ha, już widzę, jak ktoś choćby i po godzinie używania zmienia szal / bandamę / komin* na kolejny egzemplarz, a ten z twarzy wyrzuca... Ludzie, litości! Nic, żaden przepis czy nakaz nie zastąpi zdrowego rozsądku. * - niepotrzebne skreślić.

 • Szczerze wątpię

  Maseczka - nie, element odzieży - nie, no to przyłbica...

 • fajerberga

  3x NIE: maseczka - nie, element odzieży - nie, przyłbica - nie :-)

 • Szczerze wątpię

  Wiesz co może nawet masz rację. Jak się taki delikwent bez zasłoniętych ust i nosa, do mnie przylepi, nie zachowując tzw. dystansu i co by nie powiedzieć, elementarnej ogłady, np. w kolejce do kasy w sklepie, to jak się takiego trzepnie w facjatę, oczywiście po uprzednim nie wysłuchanym poproszeniu o odsunięcie się, to bardziej bez maseczki/elementu odzieży/przyłbicy poczuje. W sumie wyjdzie na remis - brak szacunku i naruszenie nietykalności z obydwu stron. Masz dobry pomysł.

 • Szczerze wątpię

  Aha i jeszcze jedno, zgodnie z najnowszymi, kolejnymi już przepisami antyCovidowymi, tymi na mocy, których ktoś nie beknie za druk kart wyborczych czy respiratory-widma, to strzał komuś bez maseczki lub ewentualne wyprowadzenie siłą kogoś bez maseczki ze środka komunikacji miejskiej, będzie uznane za przeciwdziałanie Covid19 i maszproblem z głowy.

 • zdrowy

  Do wszystkich którzy mają zlasowany rozum przez tv powinni nosić namordniki zrobione z foliowej torebki żeby już nigdy nie pisali głupich komentarzy .

 • Szczerze wątpię

  Czyli co, wychodzi na to, że np. palenie czynne i bierne jak też palenie alkoholu są zdrowsze jak te maseczki? Tak na marginesie... Niektórzy mieszkańcy naszego miasta, ze względu na stan uzębienia, to powinni cały rok w maseczce chodzić (taka charakterystyczna grupa mieszkańców, którą na wyroby tytoniowe i tatuaże stać a na dentystę nie; aż się prosi te 500+ na bon lub prepaid przerobić ze wskazanym ograniczeniem możliwości wykorzystania). I jeszcze jedno, ci co jednak nie zamierzają nosić maseczek, niech poniechają obrażania i troski, o tych, którzy je noszą i cieszą się tym, że w tym śmiesznym kraju, żadne służby nic im za to nie zrobią.

 • Elza

  aleś sie naćpał...palenie alkoholu stosujesz, omg alee patologia tam u was, chopiee kiero Cie urodziła to cie pomszcze

 • Szczerze wątpię

  A masz coś do dodania w temacie artykułu, bo z tego co wiem to nie jest on o moim czeskim błędzie, ani mojej Rodzicielce, od której się od... prostaczko? Jak nie masz nic do dodania, w temacie artykułu, to zajmij się czymś innym i ciesz się życiem.

 • Normalny

  Jo bych tym idiotom w maskach, kozoł jeszcze po drzewach łazić, to by było zabawne!!

 • Ernest_Vitczok

  Niestety ludzie nie stosują się! Może przez brak informacji? W kwietniu jeździły samochody SM z informacją o obostrzeniach a teraz jakoś nie? Widać uznano, że większość mieszkańców siedzi na fejsbuniu i śledzi losy Krzysia i Grażynki, a tak nie jest.

 • novy

  Witam wszystkich covidianów ze szczelnymi namordnikami na twarzy , życzę dużo zdrowia i wytrwałości w bez sensownym postanowieniu zaostrzeniu restrykcji związanych z wirusem który zabija nadzieję na lepsze jutro nowej normalności.

 • nie taka ściema

  Do tych co piszą o ściemie z koronawirusem .Długo nie będę pisała .Jak wytłumaczycie ,że tylko do końca maja we Włoszech zarażonych zostało kilkadziesiąt tysięcy lekarzy i pracowników służby zdrowia i UWAGA!!! zarażonych w tym czasie koronawirusem zmarło 160 lekarzy !!!!

 • nie taka ściema

  Do tych co piszą o ściemie z koronawirusem .Długo nie będę pisała .Jak wytłumaczycie ,że tylko do końca maja we Włoszech zarażonych zostało kilkadziesiąt tysięcy lekarzy i pracowników służby zdrowia i UWAGA!!! zarażonych w tym czasie koronawirusem zmarło 160 lekarzy !!!!

 • Xxx

  Zapraszam władze na Orzegow tam 80 procent chodzi bez masek jedni się stosują i duszą w maskach a większość ma to gdzieś. Może tak zwiększyć częstotliwość patroli w tej dzielnicy

 • Ruda

  A ktoś mowil o dzieleniu i stygmatyzowaniu spoleczenstwa RS?Proszę jaki fajny przykład konfidencji a może genetycznych uwarunkowań minionych czasów (to tylko domysły)?Wyłącz telewizor, włącz myslenie i to coś bezobjawowo zniknie.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.