RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Zderzenie samochodu ciężarowego i motocykla w Wirku

 • Dodano: 2022-04-23 09:00

W sobotę w godzinach porannych na skrzyżowaniu ulic 1 maja i Jankowskiego w Wirku doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z motocyklem. 

Zderzenie ciężarówki z motocyklem

Do zdarzenia doszło 23 kwietnia około godziny 8:00. Kierowca ciągnika z naczepą jechał w kierunku Halemby ulicą 1 Maja. Na wcześniej wspomnianym skrzyżowaniu zamierzał dokonać manewru skrętu w prawo w ulicę Jankowskiego. Jednak aby to uczynić, ustawił się na pasie do skrętu w lewo. Za nim jechał motocyklista, który poruszał się prawym pasem. Motocyklista nie spodziewał się, że kierowca ciężarówki będzie chciał skręcić w prawo z lewego pasa ze względu na długość zestawu. W efekcie czego doszło do zderzenia pojazdów. 

Motocyklista ze złamaną nogą został przetransportowany do szpitala. Policjanci zabezpieczyli nagrania z monitoringu autobusu, który jechał za uczestnikami wypadku. Sprawę wyjaśnia Wydział Ruchu Drogowego. 

Zobacz także

Komentarze (37)    dodaj »

 • S?ZYWOT

  Kto uważa że całą wine za wypadek ponosi motocyklista niech lepiej odda prawo jazdy albo chociaż zamilknie. Jak może być że pojazd z innego pasa skręca nie w tym kierunku co znaki pokazują nawet jeśli sygnalizuje zamiar skrętu i przecięcie czyjegoś pasa może mieć przed nim pierwszeństwo. Ludzie, ogarnijcie się, przypomnijcie sobie przepisy, WSZYSTKIE, nie tylko po jednym artykule. Jest coś takiego jak gradacja przepisów czyli ważność jednego nad drugim!

 • 2fast 2furious

  Sieroto Samochód ciężarowy z naczepą to nie seiczento że się zmieści w zakręcie skręcając np w prawo z pasa do skrętu w prawo. Trochę wyobraźni bo jej ci ewidentnie brakuje.

 • fajerberga

  No właśnie jeśli masz to oddaj.

 • Benedykt Syguda

  Tak? To który przepis jest ważniejszy: ten, że motocyklista miał zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania i nie miał prawa wyprzedzać z tej strony ciężarówki, jeśli ona sygnalizowała skręt, czy ten, że kierowca TIR-a miał ustąpić pierwszeństwa motocykliście? Wiem, że wg ważności najpierw są polecenia osoby kierującej ruchem, sygnalizacja świetlna, znaki i na koniec przepisy ogólne. Ale o tym, że są przepisy ważne i ważniejsze - pierwsze słyszę...

 • Kapitan Żbik

  Jak może być że pojazd z innego pasa skręca nie w tym kierunku co znaki pokazują? No jak, normalnie. Przecież przepis na to zezwala, co nie? I dobrze pan wie, panie Żywot, że w PL nie ma współwiny czy procentowego udziału poszczególnych uczestników zdarzenia. Winnym musi być uznany albo kierowca TIR-a, albo motocyklista. Przykład? Wyjeżdżam z podporządkowanej w prawo i zderzam się z pojazdem, który główną drogą jechał po lewej stronie. Czyja wina? Moja, bo mam ustąpić wszystkim pojazdom na głównej. Tamten co najwyżej dostanie mandat za jazdę niewłaściwą stroną jezdni. Ale nie będzie winnym kolizji.

 • Sylwia

  Sam żeś pan sobie odpowiedział czyja wina. Wyjeżdżając z podporządkowanej należy ustąpić wszystkim na głównej, tak samo przy zmianie pasa należy ustąpić wszystkim bèdącym już na tym pasie.

 • S?ZYWOT

  Szeregowy Żbik, tak jak już Rudziol napisał. Przed wykonaniem manewru przecinającego czyjś pas należ ustąpić pierwszeństwa pojazdom już się na nim znajdującym. Przepis zezwala wykonanie manewru nie z tego pasa jeżeli pojazd się nie mieści na należytym pasie pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa pojazdom już się na nim znajdującym i nie ma znaczenia czy miał kierunkowskaz czy nie. Kierunkowskaz nigdy nikomu nie dawał prawa pierwszeństwa przejazdu.

 • Kapitan Żbik

  Ależ ja nigdzie nie napisałem, że kierunkowskaz daje pierwszeństwo. On tylko zabrania wyprzedzania z tej strony... Art. 24.1.3 będzie tu miał kluczowe znaczenie. No i napisz koniecznie coś więcej o tej wyższości jednych przepisów nad drugimi, bo nic takiego nie znalazłem w PoRD. Może to jakaś lokalna specyfika w stylu "u nas na wsi tak się jeździ - szersza droga jest ważniejsza od węższej..." Raz tylko jeden koleś, mieniący się instruktorem, przekonywał mnie, że znak B-20 jest "gorszy", bardziej podporządkowany od A-7. Wg niego sprzed znaku B-20 zawsze pojadę ostatni...

 • Jorg

  Przepis mòwi że może skręcić nie z tego pasa jak na swoim sie nie mieści tylko musi ustąpić wszystkim innym którzy jadą swoim pasem. Pytanie tylko po co taki zestaw wjeżdża w taką ulicę jak Jankowskiecgo? Dostawa do biedry to raczej nie była. Zaś ślepe słuchanie nawigacji wyszło na wierzch? Już taki był co chciał przejechać starą zalaną Bielszowicką

 • stary rower

  Logika kierowcy TIR-a powalająca. Dziw bierze, że zdał prawo jazdy na jazdę ciągnikiem z naczepą. Szkoda motocyklisty, mam nadzieję, że postara się o odszkodowanie od kierowcy TIR-a. Co powinien zrobić kierowca TIR-a... pojechać prosto a na skrzyżowaniu 1-go Maja i Nowary skręcić w lewo. Następnie na rondo przy Kauflandzie a tam kierować się na "kąty" Katowicką...

 • pojechoł FEST

  czytając to mam wrażenie że pisał to stary komunista, siedzący w wypierdzianym fotelu, patrzący cały dzień w TV. Tak kierowca miał urządzić sobie kółeczko po okolicy, to zgodne z przepisami że taki pojazd zajmuje pas przeznaczony do skrętu w lewo i sygnalizuje skręt w prawo, pytanie czy sygnalizował, i na ile wcześniej, jak szybko poruszał się motocykl etc. a ty siedź i pierdź dalej w fotel, precz z KOMUNĄ.

 • stary rower

  Twoje zachowanie jest godne starego komucha. Żadnej merytoryki, nie przytoczyłeś przepisów, a toczysz pianę z pyska jak towarzysz gomułka. Wpierw się doucz przepisów i zastanów się, czy wrzucanie kierunku daje pierwszeństwo i w jaki sposób wykonuje się manewr zmiany kierunku zgodnie z przepisami. Potem zabieraj głos... stary [...]u

 • Zyga1

  Kierowca tira według praw o ruchu drogowym zachował się poprawnie to Kierowca motocyklu nie zachował ostrożności.

 • Chyba cię ktoś w głowę koło?Policjant po siódemie

 • stary rower

  Oddaj prawo jazdy jeśli je posiadasz.

 • stary rower

  Dostaję minusy za to, że nieodpowiedzialny kierowca TIR-a skręcał w prawo z lewego pasa. Gratuluję poziomu...

 • Kpina + ironia / szydera

  Dostajesz minusy za to, że jesteś zwykłym tumanem. Nie gratuluję poziomu, bo nie ma czego... :-)

  • Kpina + ironia / szydera
   2022-04-26 17:51
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • stary rower

  Znasz się na przepisach jak świnia na gwiazdach. Jesteś zwykłym idiotą, a swoim językiem poświadczasz swoje prostactwo i niekompetencję... :-)

 • Ruda

  Jadąc pojazdem o większych gabarytach jest dopuszczalny skręt w prawo z lewego pasa, tego uczą na kursie prawa jazdy, tylko trzeba uważać na lekcji i na drodze

 • LOK

  Tak i ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się pasem który zamierza się przeciąć

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.