Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzcy policjanci szkolili rezerwistów w ramach ćwiczeń "EGIDA-19"

  • Dodano: 2019-11-19 06:45, aktualizacja: 2019-11-19 06:56

W niedzielę 17 listopada w Komendzie Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej, zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, przeprowadzone zostały ćwiczenia pod kryptonimem EGIDA-19.

W przedsięwzięciu tym uczestniczyło 19 rezerwistów, którzy mają stanowić uzupełnienie kadrowe rudzkiego garnizonu policji na czas zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Zgodnie z planem już od godziny 7.00 rano do budynku rudzkiej komendy zaczęli się zgłaszać rezerwiści, gdzie zostali zarejestrowani, otrzymali identyfikatory, zapoznali się z umundurowaniem i uzbrojeniem jakie dostaliby gdyby nie były to ćwiczenia. Kolejnym punktem był apel w punkcie zbiórki. Meldunek o rozpoczęciu ćwiczeń złożony przez Naczelnika Wydziału Prewencji asp.szt. Jarosława Jędralskiego przyjął Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej insp. Grzegorz Strzęciwilk. Po meldunku szef rudzkich policjantów przywitał przybyłych i przedstawił im zarys ćwiczeń.


W dalszej części ćwiczeń  rezerwiści wzięli udział w zaplanowanych zajęciach programowych z zakresu zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania zadań służbowych. W trakcie zajęć zapoznali się z obowiązkami służbowymi oraz zadaniami planowanymi do wykonywania w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Zapoznali się również ze strukturą organizacyjną i miejscem wykonywania obowiązków służbowych w zakresie niezbędnym do realizacji ćwiczenia i z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz ze specyfiką służby w Policji w sytuacji ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny. Podczas ćwiczeń nie zabrakło zajęć z  udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej oraz budowy broni. Każdy z ćwiczących rezerwistów otrzymał wojskową rację żywnościową, która stanowiła całodzienne wyżywienie czyli śniadanie, obiad i kolację.

 
Na apelu kończącym ćwiczenia Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej insp. Grzegorz Strzęciwilk wręczył rezerwistom zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Głównym celem szkolenia było praktyczne sprawdzenie mechanizmów i procedur powoływania rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych Policji.  Podobne ćwiczenia prowadzone były równolegle w wielu innych komendach na terenie całego kraju. Ćwiczenia pod nazwą „EGIDA” odbywają się corocznie w wytypowanych komendach. Źródłem finansowania ćwiczeń są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2017 – 2026.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również