Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzka trasa N-S wśród 10 priorytetowych odcinków dróg Metropolii GZM

  • Dodano: 2020-02-03 10:00, aktualizacja: 2020-02-03 12:12

Pod koniec stycznia opublikowano raport uwzględniający 10 strategicznych dróg gminnych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wśród nich znalazła się także trasa N-S w Rudzie Śląskiej.



Światło dzienne ujrzały wówczas dwa dokumenty. Pierwszy z nich to „Koncepcja metropolitalnych powiązań drogowych na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”, która była współtworzona ze wszystkimi gminami członkowskimi GZM. Każda gmina mogła zgłosić swoje propozycje dróg – istniejących lub dopiero planowanych, które posiadają panlokalne znaczenie. 


W ten sposób udało się przygotować wykaz 10 priorytetowych odcinków dróg, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. Chodzi tu takie drogi jak: DK 79, planowaną DTŚ Północ, DTŚ Wschód (odc. do Jaworzna), DTŚ Wschód (odc. do Sosnowca), połączenie planowanych inwestycji drogowych na obrzeżu strefy śródmiejskiej Katowic, projektowane połączenie S1 - Euroterminal - DK 94, rudzką trasę N-S, przedłużenie DK 79 czy bytomską „BeCeTkę.

Przypomnijmy, że budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej jest obecnie na etapie przygotowań formalnych. Jak zaznaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer w mediach społecznościowych, obecnie trwają prace nad zmianą dokumentacji i konieczne będzie ponowne aplikowanie o dofinansowanie.


Z kolei drugi dokument to „Badania dobowych przepływów ruchu tranzytowego wraz z pomiarem natężenia dla wybranych dwóch odcinków / korytarzy dróg krajowych (S1, S11) – w relacjach z obszarem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii” dotyczy ustanowienia 19 punktów pomiarowych, które mierzyły natężenie ruchu na dwóch istotnych obszarach drogowych: S1/DK1 w relacji GZM z Bielsko-Białą, a także S11/DK11 w relacji GZM z Aglomeracją Poznańską.


– Informacje zawarte w tych opracowaniach mogą być przydatne w procesie planowania układów drogowych i prowadzenia polityki transportowej na obszarze GZM – mówi Andrzej Kolat, dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej.

W raporcie zaznaczono drogi gminne, które mogą mieć szczególne znaczenie dla Metropolii, opisano też w jaki sposób powinno się zapewnić płynność ruchu kołowego zarówno wewnątrz GZM, jak i w relacji z jej otoczeniem.

Wskazane publikacje mają stanowić swoistą wskazówkę dla samorządowców, ponieważ podpowiadają, które inwestycje infrastrukturalne w gminach warto potraktować priorytetowo, mając na uwadze  układ drogowy o znaczeniu metropolitalnym.

Komentarze (4)    dodaj »

  • eses

    Nie wiem jak będzie wyglądała rozbudowa trasy N-S na północ, bo miasto niegdyś pozbyło się terenów na których ta trasa mogłaby przebiegać, a dziś planuje budowę tej drogi na terenach zielonych, mocno zadrzewionych (pozostałość po Puszczy Kokotek) i w sąsiedztwie osiedla Norwida, na co nie ma zgody mieszkańców. A jak nie ma zgody mieszkańców to sprawa jest pogrzebana...zresztą kto to widział w tak wykarczowanym mieście dokonywać kolejnych spustoszeń w przyrodzie (do wycinki pod drogę setki drzew, tysiące krzewów).

  • olo

    to droga znikąd donikąd, droga na miarę naszych możliwości

  • boluś

    "Drodzy" Pijarowcy i inksze Pikusie na usługach łaskawie nom panujocych" dejcie sie pozor bo se palce zwichniecie łod tego minusowania . Wim co prowda w ocy kole!

  • boluś

    Priorytetowa dla spółki Mejer, Dziedzic,Drogopol'Enreris. można jeszcze więcej zwieżć syfu na podbudowę trasy/przy Noworudzkiej /góry żużli i pyłów które nie są bynajmniej tym co deklaruje MEJER' wyglądajom na poSpalarniowe czyżby prezent z Krakowa? NO I MOŻNA JESZCZE WYDOIĆ MIASTO WYCIĄĆ RESZTĘ ZIELENI OCHRONNEJ WYPRZEDAĆ TERENY ZA BANOM I WPROWADZIĆ RUCH TRANZYTOWY Z COŁKIJ AGLOMERACJI DO RUDY NA KOSZT MIESZKAŃCÓW. Nie wspomna już o sprowadzaniu śmieci do planowanej Spalarni' CZADOWO!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również