Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzka trasa N-S wśród 10 priorytetowych odcinków dróg Metropolii GZM

 • Dodano: 2020-02-03 10:00, aktualizacja: 2020-02-03 12:12

Pod koniec stycznia opublikowano raport uwzględniający 10 strategicznych dróg gminnych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wśród nich znalazła się także trasa N-S w Rudzie Śląskiej.Światło dzienne ujrzały wówczas dwa dokumenty. Pierwszy z nich to „Koncepcja metropolitalnych powiązań drogowych na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”, która była współtworzona ze wszystkimi gminami członkowskimi GZM. Każda gmina mogła zgłosić swoje propozycje dróg – istniejących lub dopiero planowanych, które posiadają panlokalne znaczenie. 


W ten sposób udało się przygotować wykaz 10 priorytetowych odcinków dróg, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. Chodzi tu takie drogi jak: DK 79, planowaną DTŚ Północ, DTŚ Wschód (odc. do Jaworzna), DTŚ Wschód (odc. do Sosnowca), połączenie planowanych inwestycji drogowych na obrzeżu strefy śródmiejskiej Katowic, projektowane połączenie S1 - Euroterminal - DK 94, rudzką trasę N-S, przedłużenie DK 79 czy bytomską „BeCeTkę.

Przypomnijmy, że budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej jest obecnie na etapie przygotowań formalnych. Jak zaznaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer w mediach społecznościowych, obecnie trwają prace nad zmianą dokumentacji i konieczne będzie ponowne aplikowanie o dofinansowanie.


Z kolei drugi dokument to „Badania dobowych przepływów ruchu tranzytowego wraz z pomiarem natężenia dla wybranych dwóch odcinków / korytarzy dróg krajowych (S1, S11) – w relacjach z obszarem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii” dotyczy ustanowienia 19 punktów pomiarowych, które mierzyły natężenie ruchu na dwóch istotnych obszarach drogowych: S1/DK1 w relacji GZM z Bielsko-Białą, a także S11/DK11 w relacji GZM z Aglomeracją Poznańską.


– Informacje zawarte w tych opracowaniach mogą być przydatne w procesie planowania układów drogowych i prowadzenia polityki transportowej na obszarze GZM – mówi Andrzej Kolat, dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej.

W raporcie zaznaczono drogi gminne, które mogą mieć szczególne znaczenie dla Metropolii, opisano też w jaki sposób powinno się zapewnić płynność ruchu kołowego zarówno wewnątrz GZM, jak i w relacji z jej otoczeniem.

Wskazane publikacje mają stanowić swoistą wskazówkę dla samorządowców, ponieważ podpowiadają, które inwestycje infrastrukturalne w gminach warto potraktować priorytetowo, mając na uwadze  układ drogowy o znaczeniu metropolitalnym.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • eses

  Nie wiem jak będzie wyglądała rozbudowa trasy N-S na północ, bo miasto niegdyś pozbyło się terenów na których ta trasa mogłaby przebiegać, a dziś planuje budowę tej drogi na terenach zielonych, mocno zadrzewionych (pozostałość po Puszczy Kokotek) i w sąsiedztwie osiedla Norwida, na co nie ma zgody mieszkańców. A jak nie ma zgody mieszkańców to sprawa jest pogrzebana...zresztą kto to widział w tak wykarczowanym mieście dokonywać kolejnych spustoszeń w przyrodzie (do wycinki pod drogę setki drzew, tysiące krzewów).

 • olo

  to droga znikąd donikąd, droga na miarę naszych możliwości

 • boluś

  "Drodzy" Pijarowcy i inksze Pikusie na usługach łaskawie nom panujocych" dejcie sie pozor bo se palce zwichniecie łod tego minusowania . Wim co prowda w ocy kole!

 • boluś

  Priorytetowa dla spółki Mejer, Dziedzic,Drogopol'Enreris. można jeszcze więcej zwieżć syfu na podbudowę trasy/przy Noworudzkiej /góry żużli i pyłów które nie są bynajmniej tym co deklaruje MEJER' wyglądajom na poSpalarniowe czyżby prezent z Krakowa? NO I MOŻNA JESZCZE WYDOIĆ MIASTO WYCIĄĆ RESZTĘ ZIELENI OCHRONNEJ WYPRZEDAĆ TERENY ZA BANOM I WPROWADZIĆ RUCH TRANZYTOWY Z COŁKIJ AGLOMERACJI DO RUDY NA KOSZT MIESZKAŃCÓW. Nie wspomna już o sprowadzaniu śmieci do planowanej Spalarni' CZADOWO!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.