Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzkie kluby sportowe nad finansową przepaścią – nie ma pieniędzy, bo miasto tnie koszty

  • Dodano: 2020-01-14 13:00

Czarne chmury zawisły nad rudzkimi klubami sportowymi. W związku z trudną sytuacją finansową miasta tegoroczny budżet jest bardzo napięty, a to oznacza, że większość zadań fakultatywnych, w tym dofinansowanie dla sportu, została ograniczona do minimum.

Uchwalony w grudniu budżet początkowo w ogóle nie przewidywał dofinansowania dla sportu. Na tak napięte finanse miasta złożyła się wiele czynników, ale wśród tych najważniejszych władze wskazują między innymi na zmiany w podatku PIT, którzy po obniżce generuje od 27 milionów złotych mniej dla miejskiej kasy.

Problemem są też wysokie koszty utrzymania systemu zarządzania odpadami. Pomimo rosnących cen, a także coraz większych kar za niewystarczające progi segregacji odpadów, radni nie zgodzili się na podwyżkę opłat za wywóz śmieci, a to oznacza spore obciążenie finansowe dla miasta. Ponadto samorządy muszą w tym roku zmierzyć się także z podwyższeniem płacy minimalnej, bo to oznacza również wzrost wynagrodzenia dla urzędników.

Radni zaproponowali poprawkę w budżecie - 300 tysięcy na małe granty dla klubów sportowych

Radni zaproponowali poprawkę, która zakłada tymczasowe przerzucenie kwoty 300 tysięcy złotych z działu "Zakup materiałów i wyposażenia" i obniżenie tych wydatków z 1 mln 595 tys. zł. Do 1 mln 295 tys. zł., do specjalnego działu z przeznaczeniem na małe granty dla klubów sportowych działających na terenie miasta.

Złożenie tego wniosku wywołało burzliwą dyskusję na temat wcześniejszych decyzji radnych, którzy nie zgodzili się na podwyższenie opłaty za wywóz śmieci, w związku z czym miasto musi uzupełnić lukę finansową o wielkości 9 milionów złotych. Ostatecznie jednak rada miasta i obóz prezydencki doszli do porozumienia, kwota 300 tysięcy została zabezpieczona, a kluby sportowe mogą starać się o małe granty. Sęk w tym, że ta kwota to kropla w morzu potrzeb, a klub może wnioskować maksymalnie o 10 tysięcy złotych na cały rok. Dla porównania w ubiegłym roku 2019 kwota przeznaczona na dofinansowanie rudzkiego sportu wynosiła 4,5 miliona złotych.

Rudzkie kluby sportowe proszą o pomoc i organizują zbiórki

O ile sytuacja finansowa miasta się nie zmieni, rudzkie kluby będą musiały w tym roku poszukać pieniędzy z innych źródeł. Jednym ze sposobów na zdobycie dodatkowego grosza są publiczne zbiórki. Poniżej znajduje się lista klubów, dla których zorganizowano zbiórkę.

KS Pogoń - https://zrzutka.pl/uxmefw
GKS Wawel - https://zrzutka.pl/t9ksbb
SPR Grunwald - https://zrzutka.pl/2b39tk
ZKS Slavia - https://zrzutka.pl/wspieramy-sportowcow-w-rudzie-slaskiej
KS Slavia - https://zrzutka.pl/fe69c6
RTH Zryw - https://zrzutka.pl/dc59hu
SRS Gwiazda  U-16 - https://zrzutka.pl/z/mmpu14gwiazdarsl
SRS Gwiazda Klasa A - https://zrzutka.pl/wbchaf
TP Jastrząb - https://zrzutka.pl/r3nrdg

Komentarze (72)    dodaj »

  • XXXX

    Właśnie widać ,że ze zrozumieniem ty masz problem.W europie nie trują ale trują gdzie indziej na jedno wychodzi chopie. Ciebie to przeszkadza ale że innych trują i wykorzystują w już masz w du...pie.

  • Axelmixer

    Wstyd dla miasta

  • Gizd

    Słyszałeś coś może o ulgach w podatku PIT, z którego miasta mają kasę? Słyszałeś może o tym co obiecują rządzący i każą to finansować samorządom? Większy wstyd dla tych którym wydaje się, że kasa w budżecie państwa i gminy, bierze się z bankomatu lub ewentualnie z kieszeni prezesa IV RP! Miasto i owszem, może się wstydzić nadmiernie rozbuchanego socjalu propatologicznego. Miasto powinno się też zastanowić nad tym, o czym mówi burmistrz Ustrzyk Dolnych - finansowanie jednej lekcji religii przez samorząd, a druga albo pracują katecheci za darmo, albo płaci Kościół. Tym bardziej, że nasz arcybiskup ostatnio stwierdził, że religia i etyka, powinny być obowiązkowe, a Kościół stoi mocno po stronie tych, którzy chcą od lekarzy i belfrów pracowali dla idei, więc niech sami dają przykład!

  • Cepelia

    Nauczyciel dla idei- dobre sobie

  • andre

    Nie nauczyciel a katecheta. Religia nie jest żadną nauką. To indoktrynacja. Już od przedszkola. A kasa jaka idzie na katechetów mogłaby iść na inne ważne potrzeby. Po to były budowane przy każdym kościele salki katechetyczne by tam była religia. I jak kto chce niech tam chodzi i niech kościoły same za to płacą.

  • mały, wielki piec

    Porównanie Rudy Śląskiej do Ustrzyk jest tak niedorzeczne, że proponuję Ci podróż (drogi Giździe) na Podkarpacie. Ruda Śląska to miasto w centrum śląskiej metropolii. Ustrzyki to miejsce, gdzie jeżdżę oglądać Leonidy (totalne wygwizdowo). Próbujesz bronić indolencję rządzących Rudą Śląską, miastem, które odradza się po 60 latach zapomnienia (tylko turystyka tam działa)? Czy porównał Pan statystyki ekonomiczne, demograficzne, biznesowe Rudy Śląskiej i Ustrzyk Górnych, Dolnych od roku 1970 do 2020? Poza tym próbuje Pan "wmieszać" religię tam gdzie nie ma to żadnego sensu, tym bardziej ekonomicznego czy społecznego? Czytał Pan to co napisał?

  • Gizd

    Nie martw się, w Bieszczadach byłem i Ustrzyki Dolne widziałem (zdaje się obojętnie czy Górne, czy Dolne, a to znacząco nie to samo). Statystyki za lata 1970-2020?! Gdzie są już dostępne statystyki za 2019 czy 2020? Czytał Pan to co napisał? Na Nowogrodzkiej już piszą te za 2020? Nie piszę o religii, a o finansowaniu jej nauczania. Za moich czasów chodziło się do salki przy parafii. Można było na koszt parafii? Można było! Teraz salki stoją puste, a na ich często budowę i egzystencję łożyli ci sami, którzy teraz z podatku opłacają religię w szkole. Dlaczego Kościół miałby się dołożyć do nauki religii? Bo ostatnimi czasy, samorządom ubywa finansowania, a Kościołowi niekoniecznie. Patrz granty z ministerstw, patrz 21 mln., które były dla Krakowa na walkę z niską emisją, a poszły na tzw. ojca bez dzieci, itp. itd. A zależność pomiędzy Ustrzykami Dolnymi a Rudą Śl. jest prosta: w Rudzie Śląskiej więcej dzieci niż w Ustrzykach Dolnych, czyli więcej godzin religii, czyli więcej kasy do ugrania na potrzeby miasta. Jak widać na końcu Polski to mentalne za[...]ie jest mniejsze niż u nas. Ale po co dołożyć na sport, jak młodzież może np. zostać yanuszem, który sport ogląda z piwem z biedry przed telewizorem?

  • Nah

    A czemu mam utrzymywać sportowców?Obiekty dostępne dla mieszkańców jak najbardziej tak.

  • andre

    Dlaczego wstyd? Czy miasto jest właścicielem klubów sportowych? Może działacze zaczną szukać sponsorów a nie doić stale miasto? Zawsze sport był w Rudzie Śląskiej hojnie obdarowywany kosztem innych organizacji pozarządowych. Może czas to zmienić?

  • Ktoś

    Kosztem jakich innych organizacji pozarządowych?

  • andre

    Wszystkich. W Rudzie Śląskiej jest około 200 organizacji pozarządowych co swój czas poświęcają innym (dzieci, seniorzy itp.). Nie samym sportem Ruda Śląska stoi.

  • Nah

    NGO

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również