Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rusza częściowa modernizacja cmentarza komunalnego przy ul. 1 Maja w Halembie

 • Dodano: 2019-08-23 06:30, aktualizacja: 2019-08-23 06:42

Wymiana głównej bramy i nawierzchni asfaltowej oraz przebudowa ujęcia wody to główne inwestycje, które do połowy października zostaną wykonane na tej nekropolii.

Na tym jednak nie koniec. Powstaną także nowe tablice ogłoszeniowe, kosze na śmieci oraz nasadzone zostaną drzewa ozdobne.

Koszt inwestycji wynosi przeszło 320 tysięcy zł.

Prace związane z modernizacją halembskiego cmentarza komunalnego rozpoczną się pod koniec sierpnia, a ich zakończenie zaplanowane jest na połowę października br.

W ramach modernizacji cmentarza będziemy wymieniać nawierzchnię placu w rejonie domu pogrzebowego i bramy głównej, przez co zdegradowana nawierzchnia asfaltowa zostanie zastąpiona kostką betonową. Ponadto wymieniona będzie brama główna z częścią ogrodzenia, która nada nowy przebieg komunikacji pieszej – wymienia Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska. - Dodatkowo dotychczasowe ujęcie wody, czyli tzw. „oczko wodne”, zostanie przebudowane i zastąpione ścianką z cegły klinkierowej, która materiałowo i kolorystycznie będzie nawiązywać do ściany pamięci poległych górników – dodaje.

Na cmentarzu komunalnym zapanuje także większy porządek, a to za sprawą budowy placyków gospodarczych, które „ukryją” kontenery na odpady w obrębie bramy głównej cmentarza. Zainstalowane będą także nowe kosze na śmieci, usunięte zostaną dotychczas istniejące klomby oraz wykonane będzie przyłącze wodociągowe do budynku.

Ponadto na cmentarzu zostaną zamontowane dwie tablice ogłoszeniowe, a w rejonie tablic pamiątkowych nasadzone będą dwa drzewa ozdobne – zaznacza Piotr Janik.

Na tym etapie modernizacji cmentarza nie zostały jeszcze uwzględnione roboty związane z remontem tablic pamiątkowych i krzyża wraz z przyległym do niego terenem.

Warto dodać, że remont cmentarza w Halembie to kolejne w ostatnich latach przedsięwzięcie związane z tą nekropolią. W 2017 roku został tam wybudowany parking na ponad 100 miejsc, który był jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w tej dzielnicy. Zadanie kosztowało ponad 800 tysięcy zł.

Rudzkie cmentarze na specjalnej stronie internetowej

Przypomnijmy, cmentarze komunalne w Rudzie Śląskiej od 2015 roku zostały wpisane na specjalną stronę internetową, dzięki której można szybko znaleźć lokalizację grobów. Strona dostępna jest pod adresem http://cmentarz-rudasl.netgis.pl.

Podczas tworzenia strony miejskie cmentarze zostały zinwentaryzowane i odwzorowane na mapach. Różnymi kolorami oznaczone zostały groby dziecięce, urnowe, pojedyncze, podwójne, grobowce, a także puste i zarezerwowane. Mapy pokazują też zagospodarowanie terenu, m.in. budynki, alejki, latarnie, ujęcia wody czy pomniki. Po kliknięciu na dany grób wyświetla się informacja o osobie w nim pochowanej, lokalizacja, czyli kwatera, rząd i numer grobu, a także zdjęcie nagrobka. System umożliwia również wyszukiwanie grobów według różnych kryteriów - imienia, nazwiska, daty urodzenia lub śmierci osoby pochowanej. Internauci mogą również zapalać na grobach wirtualne znicze. Zarządcom cmentarzy system pozawala z kolei prowadzić ewidencję opłat.

System obejmuje sześć rudzkich cmentarzy komunalnych – w dzielnicach Halemba, Nowy Bytom, Orzegów i Ruda. Do komunalnych cmentarzy należy także Park Pamięci w dzielnicy Kochłowice, który już wcześniej posiadał własną stronę internetową pod adresem http://www.polskie-cmentarze.com/rudaslaska. Na powierzchni 3,95 ha znajduje się tam ponad 4,8 tys. grobów. Ogółem cmentarze komunalne w Rudzie Śląskiej zajmują prawie 17 ha powierzchni.

Komentarze (12)    dodaj »

 • Niekumaty

  O co chodzi z tymi trzema stanowiskami do parkowania busów ? / BUS,BUS, BUS/. Wie ktoś?. Od 30 lat jeżdżę tu regularnie na groby do teściów i nigdy na tym parkingu nie widziałem żadnego busa. Teraz po namalowaniu tych stanowisk parkingowych również nie.

 • Niekumaty

  O co chodzi z tymi trzema stanowiskami do parkowania busów ? / BUS,BUS, BUS/. Wie ktoś?. Od 30 lat jeżdżę tu regularnie na groby do teściów i nigdy na tym parkingu nie widziałem żadnego busa. Teraz po namalowaniu tych stanowisk parkingowych również nie.

 • prawda

  a kogo to obchodzi lepiej wyrzucać pieniądze na jakiś cmentarz niż na drogi w niektórych dzielnicach

 • Hela

  A kiedy doczekamy się cmentarza na Bykowinie?

 • Dyndadło

  Tam ponoć nie trzeba. Jak coś to z balkonów można się powiesić i wisieć.

 • Mieszkaniec

  Ogrodzenie powinno być wymienione do okoła bo jest w rosypce tak samo oświetlenie powinno być wymienione bo obecne już dawno niszczeje i nie świeci stare drzewa niszczą groby i stwarzają zagrożenie powinny być wycięte Cmentarz Komunalny w Rudzie przy ul.Porębskiej też wymaga wymiany ogrodzenia bo obecne jest w rosypce to samo jest z ujeciami wody tz.scianki z cegły,zabezpieczenie pojemników na odpady w formie postawionych ścianek też sie sypie ,remont krzyża też by się przydał dwie alejki kostką wybrukować bo są utwardzone żwirem tylko jedna została jakiś czas temu wybrukowana pomiedzy grobami urnowymi a tradycyjnymi przydało by si9 też wymienić oświetlenie bo obecne nie świeci i jest zniszczone jakieś parę lat temu miasto postawiło nowe Kolumbarium z cegły klinkierowej tz.ściana z urnami gdzie znajdują się zamurowane w niszach urny z prochami zmarłych po za tym nic w tym temacie miasto nie zrobiło tylko budują markety które stoją puste albo ścieżki rowerowe wracając do Cmentarza na Halembie powinien być powiększony bo jest zapełniony a jest z trzech stron na tyle miejsca że dałoby się to zrobić bo parafialny na Halembie też jet pełny ciekawe co na to władze naszego miasta.

 • Szpecjalista

  Ty idź na radnego.

 • To JO

  Obecnie na cmentarzach drzew się już nie nasadza ponieważ te wyrządzają szkody podczas wichur i burz ale rudzcy urzędnicy myślą jakoś inaczej. Cała ta Ruda jest jakaś inna . Niestety takich mamy zarządzających pomimo wyborów wciąż ci sami mędrcy.

 • fafik

  Najpierw postawiono po ścianą opiekunów grobów którym skończyła się opłata i kazano zapłacić za kolejne 25 lat a potem pieniądze na asfalt się znalazły. Jeśli ktoś ma Babcię pochowaną dawno a sam nie jest najmłodszy to jeśli opłaci grób na 25 lat to za jakiś czas nie będzie miał się kto tym grobem zajmować z przyczyn naturalnych, natomiast grób niszczejący będzie istniał. i opłaconego nie będzie można ruszyć. Wykluczono opłaty na kolejne 2-4 lata no bo "piniondze" były potrzebne. Tak działa apolityczny "samorząd" w Rudzie Śląskiej. Głupota i pazerność

 • Weterynarz

  Fafik skończ szczekać. Jesteś szczepiony burku jeden?

 • rozklekotany bocian

  Oczywiście parking duży i potrzebny ale projektant to ktoś bez wyobraźni.Gdyby wyjazd był na drugim końcu na ul 1-go Maja nie byłoby problemów n.p.1-go listopada

 • Bladius

  [...]a w autobus a nie w auto i nie będzie problemu 1go maja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również