Wiadomości z Rudy Śląskiej

Skwer przy ul. Tuwima w Wirku pięknieje! Trwa II etap budowy Traktu Rudzkiego

 • Dodano: 2020-09-10 13:30, aktualizacja: 2020-09-14 12:14

Skwer przy ul. Tuwima w Wirku pięknieje! Na finiszu jest już montaż siłowni zewnętrznej oraz tyrolki. Postęp robót przy tej inwestycji jest widoczny gołym okiem. Zadania te realizowane są w ramach II etapu budowy Traktu Rudzkiego.

Równolegle w Wirku postępują prace nad rewitalizacją terenu zielonego pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką.

- Obie inwestycje realizowane są w ramach budowy drugiego odcinka tzw. Traktu Rudzkiego. Całość ma być gotowa do końca października. Przypomnę, że przedsięwzięcie realizujemy dzięki środkom unijnym. Na utworzenie całego Traktu Rudzkiego pozyskaliśmy ponad 6 mln zł - mówiła prezydent Grażyna Dziedzic.

Skwer z placem do aktywnego wypoczynku przy ul. Tuwima

Pierwsze prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego rozpoczęły się na początku kwietnia. Do końca października w Wirku zrewitalizowane zostaną dwie duże zielone przestrzenie. Chodzi o skwer przy ul. Tuwima oraz teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką.

Pierwsza z przestrzeni, która jest rewitalizowana, to ponad 2,6 ha skwer znajdujący się po obu stronach ul. Tuwima. W części zachodniej tworzony jest skwer z placem do aktywnego wypoczynku. Jest on wyposażony w urządzenia siłowni terenowej i stoły piknikowe. Obok niego powstaje plac wypoczynkowy z ławkami otoczony zielenią.

Natomiast w części wschodniej, na skwerze Rudzkich Seniorów, miasto planuje wymianę nawierzchni oraz zainstalowanie kilku ławek. Również w tej części skweru odnowiony zostanie pomnik rudzkich nauczycieli pomordowanych w czasie okupacji w latach 1939-1945, który został wybudowany w 1948 r. 

Przestrzeń w rejonie ul. Tuwima systematycznie zostaje wzbogacona o dużo zieleni. Na skwerze łącznie nasadzonych zostanie ponad 100 tys. roślin. W większości będą to byliny oraz rośliny cebulowe. Dodatkowo w celu uzyskania izolacji akustycznej i wizualnej przewidziane są gęste nasadzenia drzew i krzewów od strony ruchliwych ulic – Katowickiej i Odrodzenia.

Na długości ponad 300 m powstanie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa

Drugi teren w Wirku, który jest na nowo zagospodarowany, obejmuje odcinek od ul. Nowary do ul. Katowickiej. Na długości ponad 300 m powstaje oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, wzdłuż której zainstalowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki czy leżaki. Na tym odcinku powstanie także miniplac ze stołem piknikowym i stojakami na rowery. Wzdłuż budowanej ścieżki nasadzone zostaną krzewy, byliny, a także rośliny cebulowe.

Trakt Rudzki połączy obiekty sportowe, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która ma połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego.

Miasto w planach finansowych zabezpieczyło na ten cel ok. 16 mln zł

Pierwszy odcinek Traktu Rudzkiego od ul. Czarnoleśnej do hałdy przy ul. 1 Maja został wykonany w 2018 roku. Zakończona jest też rewitalizacja samej hałdy, realizowana w ramach międzynarodowego projektu Lumat. Oprócz dofinansowania z tego projektu, miasto na rewitalizację hałdy pozyskało także środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których to środków realizowany jest również Trakt Rudzki. W ubiegłym roku do użytku oddano także zrewitalizowany amfiteatr przy ul. Czarnoleśnej. Jest to strefa wypoczynku, w której znajduje się mini plac zabaw, pergola, ławki, leżaki, stoły piknikowe oraz mnóstwo zieleni.

Skwer przy ul. Tuwima w Wirku pięknieje! Trwa II etap budowy Traktu Rudzkiego

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • greg

  Rudziole wszyscy na wisła

 • FK

  będą mieli gdzie przesiadywać kibole z NRSL Gang

 • kulka

  zaraz to to i tak zdemolują pseudokibice

 • Ela

  fajnie by to wyglądało np w krakowie, gdańsku ale nie tu, na darmo wywalone pieniadze i tak to zniszczą

 • AntyHejt

  mysle ze ty tez Ela tutaj nie ladnie wygladasz, ładniej bys wygladala wlasnie w krakowie lub gdansku wiec żegnaj te miasto :)

 • Życzliwy

  Czyli idąc Twoim tokiem myślenia najlepiej w naszym mieście nic nie robić. Może czas zabrać się za wychowanie bezmyślnych ludzi przez pracę i upublicznianie ich wizerunku. Oprócz wandali mieszkają tu ludzie, którym zależy na tym, żeby miasto jakoś wyglądało. Warto zadbać o Wirek, bo faktycznie ul. Sienkiewicza pozostawia wiele do życzenia.

 • Celina

  szkoda kasy na takie coś w tym regionie wandalizmu, dać im łopaty, kilofy i na hołda wygnać, tam sie wyćwiczą jak atleci

 • Ewa

  Wygląda bardzo ładnie, cieszy oko

 • ANIA

  Fajnie to wygląda. Każdy taki projekt jest w mieście na wagę złota. Zwracajmy jednak uwagę dzieciom i młodzieży, by takie obiekty szanowała. Pozdrawiam mieszkańców. Teraz Pani Prezydent czekamy na tężnię i tyrolkę na Bykowinie

 • Iks

  Tyrolka na Bykowinie powstanie. Był o tym ostatnio osobny news. Natomiast projekt tężni został oficjalnie porzucony z powodu różnic między kwotą do dyspozycji projektu, a kosztorysami potencjalnych wykonawców.

 • Ziga z Wirku

  Piękne miejsce ale wystarczy przejść 70 metrów i wychodzimy na ulicy Sienkiewicza a tam już klimat rodem z Prypeci i Czarnobyla.

 • Wirek

  A może by tak na wirku dodać jeszcze śmietniki na odpady zwierząt? Jeśli mam być szczera śmieszy mnie to co się wyprawia. Skwer przy ul. Tuwima oświetlony że go z kosmosu widać, za to ul katowicka, Odrodzenia, Westerplatte, Górnośląska, szyb Andrzeja, Lecha, dalej część latarni nie świeci, podobno był odstrzał dzików-w której części naszego miasta? Po wirku dalej chodzą dziki, list, zające. Trawy koszone tylko tam gdzie spółdzielnia skosi. Na wiosnę na odrodzenia zostały wszystkie cebulki narcyzow i tulipanów zjedzone przez dzikie zwierzęta, Architekci krajobrazu chcą teraz sądzić przy ul katowickiej i nowary rośliny cebulkowe? Żeby znowu nic z nich nie było? W mieście mamy szkole gdzie młodzież uczy się zawodu "ARCHITEKT KRAJOBRAZU" Może warto było by się zastanowić nad praktykami dla tych młodzieży przy naszej zieleni miejskiej i dać im szanse się wykazać? A skwer przy Tuwima pięknieje, ale te przepełnione śmietniki to porażka, może jeśli już są takie nowoczesne i małe to częściej je opróżniać ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.