Skwer przy ul. Tuwima w Wirku pięknieje! Na finiszu jest już montaż siłowni zewnętrznej oraz tyrolki. Postęp robót przy tej inwestycji jest widoczny gołym okiem. Zadania te realizowane są w ramach II etapu budowy Traktu Rudzkiego.
Równolegle w Wirku postępują prace nad rewitalizacją terenu zielonego pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką.
- Obie inwestycje realizowane są w ramach budowy drugiego odcinka tzw. Traktu Rudzkiego. Całość ma być gotowa do końca października. Przypomnę, że przedsięwzięcie realizujemy dzięki środkom unijnym. Na utworzenie całego Traktu Rudzkiego pozyskaliśmy ponad 6 mln zł - mówiła prezydent Grażyna Dziedzic.
Skwer z placem do aktywnego wypoczynku przy ul. Tuwima
Pierwsze prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego rozpoczęły się na początku kwietnia. Do końca października w Wirku zrewitalizowane zostaną dwie duże zielone przestrzenie. Chodzi o skwer przy ul. Tuwima oraz teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką.
Pierwsza z przestrzeni, która jest rewitalizowana, to ponad 2,6 ha skwer znajdujący się po obu stronach ul. Tuwima. W części zachodniej tworzony jest skwer z placem do aktywnego wypoczynku. Jest on wyposażony w urządzenia siłowni terenowej i stoły piknikowe. Obok niego powstaje plac wypoczynkowy z ławkami otoczony zielenią.
Natomiast w części wschodniej, na skwerze Rudzkich Seniorów, miasto planuje wymianę nawierzchni oraz zainstalowanie kilku ławek. Również w tej części skweru odnowiony zostanie pomnik rudzkich nauczycieli pomordowanych w czasie okupacji w latach 1939-1945, który został wybudowany w 1948 r.
Przestrzeń w rejonie ul. Tuwima systematycznie zostaje wzbogacona o dużo zieleni. Na skwerze łącznie nasadzonych zostanie ponad 100 tys. roślin. W większości będą to byliny oraz rośliny cebulowe. Dodatkowo w celu uzyskania izolacji akustycznej i wizualnej przewidziane są gęste nasadzenia drzew i krzewów od strony ruchliwych ulic – Katowickiej i Odrodzenia.
Na długości ponad 300 m powstanie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa
Drugi teren w Wirku, który jest na nowo zagospodarowany, obejmuje odcinek od ul. Nowary do ul. Katowickiej. Na długości ponad 300 m powstaje oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, wzdłuż której zainstalowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki czy leżaki. Na tym odcinku powstanie także miniplac ze stołem piknikowym i stojakami na rowery. Wzdłuż budowanej ścieżki nasadzone zostaną krzewy, byliny, a także rośliny cebulowe.
Trakt Rudzki połączy obiekty sportowe, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku
Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która ma połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego.
Miasto w planach finansowych zabezpieczyło na ten cel ok. 16 mln zł
Pierwszy odcinek Traktu Rudzkiego od ul. Czarnoleśnej do hałdy przy ul. 1 Maja został wykonany w 2018 roku. Zakończona jest też rewitalizacja samej hałdy, realizowana w ramach międzynarodowego projektu Lumat. Oprócz dofinansowania z tego projektu, miasto na rewitalizację hałdy pozyskało także środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których to środków realizowany jest również Trakt Rudzki. W ubiegłym roku do użytku oddano także zrewitalizowany amfiteatr przy ul. Czarnoleśnej. Jest to strefa wypoczynku, w której znajduje się mini plac zabaw, pergola, ławki, leżaki, stoły piknikowe oraz mnóstwo zieleni.