Od wczoraj można składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tak zwany dodatek 500 plus dla osób niesamodzielnych będzie wypłacany od 1 października.
Około 850 tys. osób uprawnionych do tego świadczenia w skali całego kraju i około 4,5 mld złotych. To koszty, a właściwie transfer finansowy przewidziany do skierowania do tych osób najbardziej potrzebujących – mówi Bożena Borys-Szopa, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Tylko w woj. śląskim do pobierania takiego świadczenia uprawnionych jest ponad 100 tysięcy osób. Aby z niego skorzystać potrzebne będzie między innymi wydane przez lekarza orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Mając na uwadze ten zasięg, ponad 850 tys. osób, tak jak przy ustawie wiekowej, zaczynamy miesiąc wcześniej. Dzisiaj są już dostępne wnioski, formularze, także na platformie usług elektronicznych. W październiku będą powszechne metodą online. Szykujemy systemy informatyczne – mówi prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.