Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląskie: Ruszył nabór wniosków 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

  • Dodano: 2019-09-03 07:45, aktualizacja: 2019-09-03 06:27

Od wczoraj można składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tak zwany dodatek 500 plus dla osób niesamodzielnych będzie wypłacany od 1 października.

Około 850 tys. osób uprawnionych do tego świadczenia w skali całego kraju i około 4,5 mld złotych. To koszty, a właściwie transfer finansowy przewidziany do skierowania do tych osób najbardziej potrzebujących – mówi Bożena Borys-Szopa, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tylko w woj. śląskim do pobierania takiego świadczenia uprawnionych jest ponad 100 tysięcy osób. Aby z niego skorzystać potrzebne będzie między innymi wydane przez lekarza orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Mając na uwadze ten zasięg, ponad 850 tys. osób, tak jak przy ustawie wiekowej, zaczynamy miesiąc wcześniej. Dzisiaj są już dostępne wnioski, formularze, także na platformie usług elektronicznych. W październiku będą powszechne metodą online. Szykujemy systemy informatyczne – mówi prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza, kto wyleciał z partii za start w wyborach!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS


Źródło: TVS

Komentarze (2)    dodaj »

  • Krecha

    Jak zwykle wprowadzacie w błąd ludzi. Niezbędne do wniosku jest złożenie ;orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów. Jeśli takie orzeczenie znajduje sięw dokumentacji emerytalno-rentowej klienta w ZUS – nie trzeba go dołączać.

  • Aga88

    Niepełnosprawnie to idzie MOPS owi wypłacanie 300 i 500plus na dzieci. Żenada i tyle.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również