Wiadomości z Rudy Śląskiej

Możliwe, że 500 plus dla niepełnosprawnych wejdzie w życie już od 1 października

 • Dodano: 2019-08-14 14:30, aktualizacja: 2019-08-19 11:20

Możliwe, że 500 plus dla niepełnosprawnych wejdzie w życie już od 1 października. Dodatkowe pieniądze mają otrzymać także seniorzy.

PiS na majowej konwencji obiecał wypłatę stałego dodatku w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia, całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że program wystartuje 1 października.

Jak zaznaczyła minister Bożena Borys-Szopa, świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które:

 • ukończyły 18 lat,
 • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
 • otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.

Szansę na świadczenie mają także osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ale ukończyły 75 lat i pobierają zasiłek pielęgnacyjny.
500 plus dla emerytów.

Jakie będą kryteria przyznania 500 plus dla niepełnosprawnych?

Początkowo z nowego świadczenia 500 plus skorzystać miało, 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Programem zostanie więc objętych łącznie ok. 850 tys. osób.

W ubiegłym roku podnieśliśmy najniższą rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do poziomu 1100 zł. Stąd ten tzw. próg dochodowy – tłumaczyła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na briefingu prasowym w Kancelarii Premiera.

500 plus dla emerytów dostaną osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 1100 zł brutto, czyli 935 zł netto. Dzięki zasadzie "złotówka za złotówkę" na świadczenie dodatkowe dla dorosłych niepełnosprawnych mogą liczyć także ci, którzy otrzymują świadczenia wyższe niż minimalna renta. Nie będzie ono jednak wynosiło 500 zł, a odpowiednio mniej, tak żeby suma świadczeń nie przekraczała 1600 zł. Na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę z 500 plus takie osoby dostaną 490 zł, aż do limitu 1600 zł.

Każda osoba, która ma dochód do 1100 zł, dostanie całą kwotę 500 zł - zapewniła Bożena Borys-Szopa.

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych trzeba będzie składać do ZUS lub innego organu zajmującego się wypłatą świadczeń emerytalno-rentowych. Przyjmowane będą od 1 października 2019 roku.

Wniosek należy uzupełnić o stosowne załączniki. Są to:

 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • dokumentacja medyczna.

Świadczenie dla niepełnosprawnych będzie przysługiwało od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Komentarze (7)    dodaj »

 • tadek

  jestem chory od dziecinstwa po chorobie pertesa noge mialem krotsza 4/5 cm nie mialem zadnej renty socjalnej ani zasilku zopieki skonczylem szkole zsz stolarz poszlem do pracy pracowalem dzisiaj jestem na rencie i wszczepiona endoproteza biodra 19 lat chodze wniej orzeczenia mam calkowita niezdolnosc do pracy i zasilem pielegnacyjny zopieki czy mi sie nie nalezy 500+ dlaczegoj jestem chory od dziecinstwa i rente ma zus

 • pol

  Zagłosuję na partię, która zlikwiduje socjale typu 500+ i obniży podatki wszystkim pracującym obywatelom, to byłoby sprawiedliwe.Ale czy jest taka partia i czy warto w ogóle głosować?

 • Krecha

  Weź się ogranij. Ciekawe czy przezyjesz za 1100 zł miesięcznie nie mogąc pracować i będąc zależnym od innych. Tu nie chodzi o wyrachowanych dzieciorobów i nieroboli, tylko o osoby niepełnosprawne, które też mają prawo do godnego życia.

 • ehs

  Więcej socjali! Ja rozumiem, ze są potrzebujący, ale teraz normalnie pracujący obywatele sa okradani (dyskryminowani za normalność) z wypracowanych pieniędzy. ja tylko płacę i nic nie dostaje od państwa. ..

 • Gonzalez

  Ciesz się że jesteś zdrowy i możesz pracować. Nìe jeden niepełnosprawny chciałby być na Twoim miejscu. Wiesz ile teraz wynosi renta socjalna? Kiedyś było to 420 zł , teraz trochę podnieśli. Osoba niepełnosprawna to też istota żywa, też ma swoje potrzeby i niejednokrotnie na utrzymaniu rodziców do końca swoich dni tzn. rodziców lub ich samych. Kto potem ma im pomóc . ? Niestety musi państwo A co za tym idzie my wszyscy. Radziłbym doczepić się do tych wszystkich co niby dają A za plecami kradną ile wlezie.

 • Binia

  Ktoś musi pracować żeby bawić się mógł ktoś...też jestem w takiej sytuacji jak ty ale już wolę 500+ dla niepełnosprawnych niż dla tej całej "mopsikowskiej elity"

 • koannak

  Myślę, że Pol dokładnie to miał na myśli, tylko nie rozwinął swojej myśli w poście. Nikt na pewno nie będzie zazdrościć niepełnosprawnym tych dodatkowych środków. Aczkolwiek troszku uszczypliwie ci co nie pracowali i pili całe życie min. pod Balatonem, a teraz są niepełnoprawni też dostaną. Ot życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również