Warsztaty, udział w spotkaniach integracyjnych, wyjściach kulturalnych, wyjazdach turystycznych oraz zajęciach ruchowych – to tylko niektóre atrakcje, jakie Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza proponuje nieaktywnym zawodowo osobom po 60. roku życia.
Zajęcia odbywają się w ramach projektu "SOS dla seniorów z Rudy Śląskiej", dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Udział w projekcie to również możliwość skorzystania z bezpłatnych, profesjonalnych usług opiekuńczych: rehabilitacyjnych oraz pielęgniarskich.
Skupiamy się przede wszystkim na integracji wewnątrz i międzypokoleniowej oraz działaniu przeciwko wykluczaniu, a także na jak najdłuższym wspieraniu osób starszych w ich samodzielności – tłumaczy Alina Szulirz, przewodnicząca Stowarzyszenia Świętego Filipa Nereusza. - Proponowane działania są odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez samych seniorów. Wiążą się one z poprawą jakości i poziomu życia osób 60+, z pragnieniem godnego przeżywania dojrzałej dorosłości i poczuciem bycia potrzebnym – dodaje.
Spotkania odbywają się w trzech dzielnicach: Halemba (ul. Solidarności 21), Ruda (ul. Piastowska 25) oraz Wirek (ul. Wyzwolenia 215). W ramach Klubu seniorzy wspólnie gotują, rozwiązują łamigłówki, dyskutują, tańczą, a także odwiedzają ciekawe miejsca. Wszystko to i wiele więcej dzieje się pod okiem dwóch animatorów prowadzących zajęcia.
Od lutego przy ul. Solidarności 21 będzie działać także Kawiarenka dla Seniorów czynna raz w tygodniu. Cyklicznie w każdej dzielnicy odbywają się zajęcia ruchowe, prowadzone przez fizjoterapeutę, dostosowane do potrzeb i możliwości osób po 60 roku życia.
Ponadto seniorzy, którzy ze względu na stan zdrowia nie opuszczają domów, będą mogli skorzystać
z bezpłatnych, profesjonalnych usług rehabilitacyjnych oraz pielęgniarskich.
Zapewniamy m.in. pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, pielęgnację zaleconą przez lekarza, rehabilitację fizyczną, pomoc psychologiczno-pedagogiczną, czy pomoc w dotarciu do placówek służby zdrowia i placówek rehabilitacyjnych oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem – wylicza Joanna Muszyńska ze Stowarzyszenia.
Projekt "SOS dla seniorów z Rudy Śląskiej" realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Korzystanie z wszelkich usług w ramach projektu jest bezpłatne. Szczegółowe informacje o spotkaniach Klubu Seniora oraz Kawiarence dla Seniorów można uzyskać pod numerem telefonu: 697 021 380, a o usługach opiekuńczych pod numerem telefonu 789 297 840.
Kluby Seniora przy Stowarzyszeniu Świętego Filipa Nereusza działają od września 2013 roku w Rudzie (ul. Piastowska 25) oraz Halembie (ul. Solidarności 21). W dzielnicy Wirek (ul. Wyzwolenia 215) od września 2017 roku. W ramach tej działalności seniorzy zorganizowali wiele inicjatyw i działań na rzecz środowiska lokalnego. Były to przedstawienia dla dzieci, turniej bowlingowy z niepełnosprawną młodzieżą czy bale dla mieszkańców DPS oraz wiele innych.
Uczestnicy Klubów tworzą sieć wsparcia - regularnie odwiedzają, dzielą się wsparciem i towarzystwem ze starszymi seniorami, którzy nie mają możliwości wychodzenia z domu. W zajęciach udział bierze około 120 osób.