RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Spacer po Kuźnicy Rudzkiej w ramach projektu "Familoki 2.0" już w niedzielę

  • Dodano: 2021-07-29 12:45

W najbliższą niedzielę, 1 sierpnia, o godzinie 16.00 zaplanowano spacer po Kuźnicy Rudzkiej. Spotkanie rozpocznie się na rogu ulic Jana III Sobieskiego i Nad Bytomką. 

Spacer po Kuźnicy Rudzkiej 

Jeżeli nie macie planów na niedzielne popołudnie, przychodzimy z ciekawą propozycją. 1 sierpnia o godzinie 16.00 rozpocznie się Spacer po Kuźnicy Rudzkiej. To miejsce wyjątkowe i zdecydowanie warte uwagi, zwłaszcza pod kątem historycznym.  

- Kolonia robotnicza powstała na początku XX wieku dla pracowników zakładów przemysłowych Ballestremów. Kolonia obejmowała 152 mieszkania i była wyposażona w obiekty usługowe takie jak sklep, pralnię, łaźnię czy tzw. kasyno robotnicze. Obok kasyna rozciągał się ogólnodostępny park. W sąsiedztwie parku wybudowano okazały gmach szpitala Spółki Brackiej, który służył jako uzdrowisko dla pracowników zakładów górniczych. Kuźnica Rudzka po podziale Górnego Śląska z trzech stron była otoczona granicą z Niemcami. Na najbliższym niedzielnym spacerze po Kuźnicy Rudzkiej chcemy porozmawiać o granicy przecinającej Górny Śląsk w 1922 roku - możemy przeczytać na stronie wydarzenia. 

Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt Familoki 2.0 jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury. 

Spotkanie rozpocznie się na rogu ulic Jana III Sobieskiego i Nad Bytomką. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział jest bezpłatny. 

Ważne informacje  

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni są do zachowania dwumetrowych odstępów między uczestnikami oraz zakładanie masek we wnętrzach zwiedzanych obiektów. 

 


Źródło: Jagoda Radzioch / Źródło materiały organizatora

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Karlus Jan Johhann

    Organizatorze gratuluja. Mom nadzieja eli pogoda Wom dopisze. Napewno z gory bydzie Wos śledzioł (cobyście czegoś niy łominyli) śp Józef Gluch. Rudzianin aus Rudahammer.Co do okresu powstanio tych domow i reszty zabudowań Kuźnicy toooooo boło to jednak pryndzy niż napisałaś. Mosz jeszcze trocha czasu to poczytej co niycop na tyn tymat. A nojlepi pokukej na stare mapy. Bo moge być że bydzie Cie wtosik prostowoł. A niy boło by to fajnie,..,abo,.,.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.