Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sposób naliczania opłaty śmieciowej pozostanie bez zmian!

 • Dodano: 2023-12-15 11:30

Podczas wczorajszej, budżetowej Sesji Rady Miasta, Michał Pierończyk poinformował, że miasto nie wprowadzi zmiany w dotychczasowej metodzie naliczania opłaty śmieciowej. 

Zmiany nie będzie

W listopadzie radni spotkali się z władzami miasta na konsultacjach w sprawie zmiany sposobu naliczania opłaty śmieciowej. Prezydent chciał poznać sugestie radnych dotyczące zmiany metody obliczania opłaty za wywóz odpadów z rozliczania od liczby lokatorów na wyliczanie uzależnione od metrażu zamieszkiwanego lokalu. Prezydent uzasadniał, że obecny system jest nieszczelny i zgłoszonych do uiszczania opłaty jest mniej, niż mieszkańców miasta.

- Metoda od metra kwadratowego ten problem rozwiązuje. Nie tylko dlatego, że nikt z systemu nie umknie i go nie oszuka, ale także znacznie zaoszczędzi wiele pracy administracyjnej – mówił prezydent Michał Pierończyk podczas spotkania live z mieszkańcami.

Mimo plusów systemu naliczania opłaty za śmieci od metra kwadratowego, na które wskazywał prezydent, radni negatywie zaopiniowali ten pomysł. Dlatego podczas LXXXVIII Sesja Rady Miasta Michał Pierończyk ogłosił, że władze nie wprowadzą zmian w systemie naliczania opłaty śmieciowej. W dalszym ciągu wysokość opłaty za wywóz odpadów będzie zależała od liczby lokatorów. Zapewnił jednak, że miasto będzie dążyło do uszczelnienia systemu gospodarki odpadami.

- W naszych dalszych działaniach będziemy jednak skupiali się na wprowadzaniu innych rozwiązań mających na celu jak największe uszczelnianie całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w mieście.

System pełen niesprawiedliwości

Jak wskazuje mecenas Natalia Spyra-Barczyk, planowana przez władze miasta zmiana dotycząca wyboru metody naliczania opłaty za śmieci od metra kwadratowego pozostaje niezgodna z unijną zasadą „zanieczyszczający płaci”.

- O ile uzależnianie wysokości opłaty od metrażu zajmowanego lokalu z pewnością
zwiększy wpływy do budżetu gminy, o tyle jednak doprowadzi jednocześnie do nieproporcjonalnego obciążenia mieszkańców miasta opłatami względem rzeczywistej ilości wytwarzanych przez nich odpadów. Dotyczyć to może w szczególności osób samodzielnie gospodarujących, nierzadko już teraz mających trudności w uiszczaniu wszystkich danin i opłat publicznoprawnych.

Podkreśla, że ustawodawca daje gminom duże możliwości w zakresie wyboru metody oraz ustalania stawek opłaty śmieciowej, jednak nie mogą one stosować rozwiązań sprzecznych z przepisami prawa i dyrektywami unijnymi.

- Regulacje kształtujące uprawnienia gmin w zakresie wyboru metody oraz wysokości stawki   opłaty za gospodarowanie odpadami de lege ferenda wymagają doprecyzowania w celu ograniczenia występujących nadużyć oraz urealnienia stawek względem opłat ponoszonych   rzeczywiście przez gminy, jednakże nie powinno następować  to przy całkowitym pominięciu interesu mieszkańców, a w zgodzie z kształtowanymi już od lat w orzecznictwie wspólnotowym ramowymi zasadami odpowiedzialności za środowisko, w tym – zasadą „zanieczyszczający płaci” - mówi pani mecenas Natalia Spyra-Barczyk.

Komentarze (24)    dodaj »

 • ja

  Jak ktoś mieszka w domu sam, ale musi sprzątać i podlewać ogród to generuje śmieci? Trochę to naiwne.

 • ela

  Problem w tym , że to dzieci generują najwięcej śmieci, od pampersów, po ubrania zabawki i opakowania po mleku i odżywkach. Wielodzietna rodzina zapełni kubeł w tydzień.

 • tomex

  to żle zrobiona kanalizacja.

 • qaz

  Masz rację. Dodatkowo powinno się płacić za zużyte pampersy i mokre chusteczki.

 • Zaś Jo

  "Metoda od metra kwadratowego ten problem rozwiązuje".Racz zbawić rudzki lud zgubiony...

 • Emeryt

  Miasto potrzebuje spalarni śmieci a w tym kierunku nic się nie robi .

 • Padre

  Zostajemy przy złym systemie sprzyjającym oszustom. Widząc jak wiele osób oburzył pomysł zmian naliczania, widać było strach w tych wpisach bo obecnie oszukują i wychodzą na tym dobrze. Opłaty wg metrażu to pomysł zły, aczkolwiek lepszy od obecnego. Optymalne wydaje się połączenie zużycia wody z opłatą za śmieci. Logiczne dużo osób w gospodarstwie domowym duże zużycie wody, jedna osoba to małe zużycie wody. Uczciwie!

 • benefit

  w mojej ocenie powinno się wprowadzić osobne stawki dla dorosłych i osobne dla dzieci albo chociaż ulgi dla rodzin wielodzietnych

 • irys

  A może by tak sprawdzić szamba bo często czuć jak ktoś przelewa ścieki szamba do kanalizy

 • Wizjoner

  Najlepiej zlikwidować obowiązek płacenia za wywóz śmieci zwykłych ludzi, a na obywatela nałożyć obowiązek, że ma się ich pozbywać w legalny sposób. Gospodarowanie śmieciami powierzyć prywatnym firmom, które będą ludziom płacili konkretne pieniądze za oddane surowce wtórne, a śmieci mieszane przyjmowały za ustaloną cenę. Wtedy każdy będzie wiedział czy opłaca mu się segregować czy nie bo ceny będą rynkowe - firmy odbierające będą ze sobą konkurować tak jak w innych dziedzinach. Oczywiście takie firmy zaoferują wtedy dodatkowe usługi np. odbiór z domu lub mieszkania i wtedy będzie np. zaoferowane mniej kasy za surowce wtórne, a cena za odbiór mieszanych będzie większa niż w przypadku gdy sami je odwieziemy. A miasto będzie nas kontrolować w taki sposób, że każdy będzie musiał mieć umowę z którąś z firm tak jak dziś kontrolują wywóz szamba (umowa, faktury).

 • SynWizjonera

  Papciu, jesteś wielki!

 • Faroż

  Najlepiej zróbcie aplikację gdzie będzie można anonimowo głosić niepłacących sąsiadów no i jakieś nagrody dla zgłaszających. Sukces gwarantowany.

 • Ziga z Wirku

  Tak,takie współczesne ORMO

 • Ziga z Wirku

  Ciekawe czy temat wróci po wyborach?

 • Liwko

  Taktyka bolszewików działa, najpierw zasiać zamęt, potem wszystko odwołać że niby taka dobra władza a na końcu i tak podwyższyć opłaty, i wmówić ludziom, no jest drożej ale liczymy po staremu.

 • Baton

  Sposób naliczania zostanie po staremu, ale czy to oznacza że nie będzie podwyżki ? Sądzę że nie. Czyli tak czy siak będzie drogo a sposób naliczania nie ma znaczenia.

 • internauta

  I co po komentarzach w portki na...li. Tego nie zapomnimy do wyborów. Komentarze pamietamy.

 • boluś

  No to teroz NAJWYŻSZY CZAS na obniżenie stawki za wywóz odpadów ! Zdecydowanie za WYSOKA !

 • Rudzianin 63

  Dobra wiadomość. Panie prezydencie do pracy i pogonić podległych panu urzędników do wysiłku. Odpoczywać będą na emeryturze. Doprawdy tłumaczenie prezydenta miasta odnośnie chęci zmiany sposobu naliczenia opłaty tzw. śmieciowej na poziomie misia puchatka

 • wyborca

  Szkoda, niemniej najuczciwszy będzie system powiązania zużytej wody z śmieciami.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również