Wiadomości z Rudy Śląskiej

Spotkania prezydent Dziedzic z posłem Wesołym będą odbywały się cyklicznie

 • Dodano: 2021-04-19 10:45, aktualizacja: 2021-05-07 10:58

Przez długi czas w mediach społecznościowych pojawiały się komentarze o planowanym spotkaniu prezydent Grażyna Dziedzic i posła RP Marka Wesołego. Niektóre z nich miały charakter uszczypliwy, inne nie. W końcu doszło do spotkania na szczycie. O czym rozmawiano?


Przebieg spotkania prezydent Dziedzic z posłem Wesołym jego uczestnicy postanowili zrelacjonować za pośrednictwem Facebooka. Do rozmowy doszło 12 kwietnia. Czy będzie miała wpływ na losy Rudy Śląskiej? Z pewnością nie można tego postrzegać w kategoriach rewolucyjnych zmian, ale jedno jest pewne – trzeba rozmawiać, bowiem podczas każdej dyskusji rodzą się inspirujące projekty.

Prezydent Grażyna Dziedzic wskazała, że spotkała się z posłem Markiem Wesołym, aby  omówić najbardziej palące problemy naszego miasta i regionu. 

- Rozmawialiśmy m.in. o rozbieżnościach pomiędzy zaplanowaną na ten rok dla Rudy Śląskiej wysokością subwencji oświatowej a ostatecznie przyznanymi środkami, które są mniejsze o ponad 1,5 mln zł od pierwotnej kwoty. Pan Poseł zadeklarował, że w tej sprawie złoży interpelację. Mam nadzieję, że dzięki temu w przyszłości uda uniknąć sytuacji, że prognozy finansowe, stanowiące podstawę do planowania miejskiego budżetu, znacząco różnią się od stanu faktycznego, przez co zaburzają nasze dochody i wydatki. Ten stan rzeczy nie jest problemem tylko naszego miasta, ale także innych samorządów, dlatego też cieszę się, że w tej sprawie mówimy jednym głosem. Ten temat jest dla mnie szczególnie ważny, bo subwencja oświatowa nie pokrywa kosztów funkcjonowania szkół, a także nie wystarcza na wynagrodzenia i pochodne dla pracowników sektora oświaty – napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Podkreśliła też, że dotacje z budżetu państwa kierowane na wychowanie przedszkolne także są symboliczne. W efekcie, w 2020 roku gmina została zobligowana do dopłacenia z miejskiej kasy prawie 104,6 mln zł, przy czym prawie 58,5 mln zł do wynagrodzeń pracowników szkół i przedszkoli.

Dyskutowano m.in. o trasie NS oraz programie "Czyste powietrze"


- Omówiliśmy kilka spraw, które przygotowała Pani Prezydent jak również tematy, z którymi na to spotkanie przyszedłem. Wśród omawianych zagadnień znalazła się między innymi budowa trasy NS i jej finansowanie, możliwość utworzenia punktu obsługi programu WFOŚ "Czyste Powietrze" na terenie miasta, dodatkowe punkty szczepień w Rudzie Śląskiej oraz kilka potencjalnych dobrych inwestycji, mam nadzieję na dobry efekt dzięki wspólnemu wysiłkowi – poinformował poseł Marek Wesoły.

Dodał też, że w trakcie rozmowy dyskutanci poruszyli także wątek dotyczący bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, transformacji regionów górniczych. Mówiono też o szansach i zagrożeniach, które nas czekają na Śląsku i w Rudzie Śląskiej. 

- Ogólnie spotkanie ciekawe i w dobrej atmosferze, wniosek z tego taki, że można się różnić w poglądach czy wizjach a jednocześnie zrobić coś wspólnie na rzecz Mieszkańców i o to właśnie chodzi – podsumował poseł Wesoły.

Spotkania prezydent z posłem będą cykliczne

Prezydent Grażyna Dziedzic zapowiedziała, że ma zamiar kontynuować spotkania z posłem Markiem Wesołym. Miałyby się one odbywać regularnie, aby zacieśnić współpracę.

- Było to pierwsze takie nasze spotkanie, ale na pewno nie ostatnie. Uzgodniliśmy z Panem Posłem, że będziemy omawiać sprawy miasta cyklicznie, bo współpraca na szczeblu samorządowym i parlamentarnym jest niezwykle ważna i może przynieść pozytywne efekty. Wspomnę przy tym, że Pan Poseł już zaproponował realizację trzech inwestycji, które są korzystne dla Rudy Śląskiej. Za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli wspólnie to ogłosić – zapowiedziała prezydent Dziedzic.

Już po spotkaniu w Rudzie Śląskiej rozpoczęto przygotowania do otwarcia dwóch punktów szczepień powszechnych przeciw COVID-19. Pierwszy z nich mieści się na terenie szpitala miejskiego w Bielszowicach, natomiast drugi - w hali MOSiR przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu. Zgodnie z harmonogramem pierwsze szczepienia w tym drugim miejscu mogłyby być realizowane już po 25 kwietnia.

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • kawa na stole

  jak wyscie ta kawa pili z tych kubków jak mocie te maseczki? co łyk to maseczka w dół i na zmiane zeby niedopuscie ze obie maseczki zdjete przy jednym stole? co za farsa dorosli ludzie a tak sie błaźnią

 • boluś

  fajne takie spotkania było tam wesoło

 • boluś

  Te podróóóóóóóóóóóóóóóóóóóóba ' szkryklej sie za SIE!

 • boluś

  Prawdziwym bolusiem jest jo.Tamci to podrobieńcy

 • boluś

  A KAJ wielki' niyobecny Pinokio? sortuje "lewe" śmieci w Knurowie na kiere wydoł Decyzja ! Eli gryzie pod stolikiem Mareczka po łydkach ?

 • pracownik kwietniowy

  Podczas czytania polecam puścić w tle piosenkę Piwnicy Pod Baranami "Chciałabym wstąpić do PiSu". ;)

  • pracownik kwietniowy
   2021-04-19 19:21
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wyborca

  Nieprzypadkowo pod baranami.Tylko barany słuchają takich piosenek.

 • Pouczające

  Śliczne polecam też twórczość Maleńczuka.

 • mieszkaniec

  Po wielkim sukcesie związanym z ratowaniem rudzkich kopalń czas na następne.

 • boluś

  SPOTKALI SIE! I ZIYMIA KRYŃCI SIE DALIJ ? Znocy pokopali po kostkach i dalej ciągnom koryto w poczuciu" DOBRZE SPEŁNIONEGO OBOWIĄZKU???

 • Klj

  Pan Wesoły dostał się do lepiej płatnego koryta. Jeszcze ani razu nie widzialam go w sejmie na mównicy. Jak był radnym to wypowiadał się na okrągło wszystkich krytykując. Nie lubię faceta .

 • Jano

  Małpy w kagańcach

 • Ano

  Lepiej być małpą w kagańcu niż pod respiratorem w szpitalu covidowym.

 • ksiundz

  Zauważyłem pewny brak konsekwencji. W życiu codziennym patologia najbardziej krzyczy że noszenie maseczek to kaganiec ale na meczach ta sama patologia pierwsza zakłada maseczki. Łysy w dresie nigdy nie ogarnie po co jest maseczka.

 • knur wurst

  Spotkają się, zjedzą obiad, ponarzekają na wyborców. Następnie powiedzą swoim skrybom aby opisali spotkanie górnolotnymi hasłami, skarbnikom, że ponadnormatywne spotkania i dieta się należy. Prasie, że wszystko idzie w dobrym kierunku a obywatelom żeby się pier***** ze swoimi życzeniami. I tak się żyje na państwowym garnuszku, powolutku do emerytury, nie chcem ale muszem...

 • boluś

  Jacy uczestnicy' takie SPOTANIE/"SZCZYTOWANIE"?/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.