Wiadomości z Rudy Śląskiej

Spotkania prezydent Dziedzic z posłem Wesołym będą odbywały się cyklicznie

 • Dodano: 2021-04-19 10:45, aktualizacja: 2021-05-07 10:58

Przez długi czas w mediach społecznościowych pojawiały się komentarze o planowanym spotkaniu prezydent Grażyna Dziedzic i posła RP Marka Wesołego. Niektóre z nich miały charakter uszczypliwy, inne nie. W końcu doszło do spotkania na szczycie. O czym rozmawiano?


Przebieg spotkania prezydent Dziedzic z posłem Wesołym jego uczestnicy postanowili zrelacjonować za pośrednictwem Facebooka. Do rozmowy doszło 12 kwietnia. Czy będzie miała wpływ na losy Rudy Śląskiej? Z pewnością nie można tego postrzegać w kategoriach rewolucyjnych zmian, ale jedno jest pewne – trzeba rozmawiać, bowiem podczas każdej dyskusji rodzą się inspirujące projekty.

Prezydent Grażyna Dziedzic wskazała, że spotkała się z posłem Markiem Wesołym, aby  omówić najbardziej palące problemy naszego miasta i regionu. 

- Rozmawialiśmy m.in. o rozbieżnościach pomiędzy zaplanowaną na ten rok dla Rudy Śląskiej wysokością subwencji oświatowej a ostatecznie przyznanymi środkami, które są mniejsze o ponad 1,5 mln zł od pierwotnej kwoty. Pan Poseł zadeklarował, że w tej sprawie złoży interpelację. Mam nadzieję, że dzięki temu w przyszłości uda uniknąć sytuacji, że prognozy finansowe, stanowiące podstawę do planowania miejskiego budżetu, znacząco różnią się od stanu faktycznego, przez co zaburzają nasze dochody i wydatki. Ten stan rzeczy nie jest problemem tylko naszego miasta, ale także innych samorządów, dlatego też cieszę się, że w tej sprawie mówimy jednym głosem. Ten temat jest dla mnie szczególnie ważny, bo subwencja oświatowa nie pokrywa kosztów funkcjonowania szkół, a także nie wystarcza na wynagrodzenia i pochodne dla pracowników sektora oświaty – napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Podkreśliła też, że dotacje z budżetu państwa kierowane na wychowanie przedszkolne także są symboliczne. W efekcie, w 2020 roku gmina została zobligowana do dopłacenia z miejskiej kasy prawie 104,6 mln zł, przy czym prawie 58,5 mln zł do wynagrodzeń pracowników szkół i przedszkoli.

Dyskutowano m.in. o trasie NS oraz programie "Czyste powietrze"


- Omówiliśmy kilka spraw, które przygotowała Pani Prezydent jak również tematy, z którymi na to spotkanie przyszedłem. Wśród omawianych zagadnień znalazła się między innymi budowa trasy NS i jej finansowanie, możliwość utworzenia punktu obsługi programu WFOŚ "Czyste Powietrze" na terenie miasta, dodatkowe punkty szczepień w Rudzie Śląskiej oraz kilka potencjalnych dobrych inwestycji, mam nadzieję na dobry efekt dzięki wspólnemu wysiłkowi – poinformował poseł Marek Wesoły.

Dodał też, że w trakcie rozmowy dyskutanci poruszyli także wątek dotyczący bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, transformacji regionów górniczych. Mówiono też o szansach i zagrożeniach, które nas czekają na Śląsku i w Rudzie Śląskiej. 

- Ogólnie spotkanie ciekawe i w dobrej atmosferze, wniosek z tego taki, że można się różnić w poglądach czy wizjach a jednocześnie zrobić coś wspólnie na rzecz Mieszkańców i o to właśnie chodzi – podsumował poseł Wesoły.

Spotkania prezydent z posłem będą cykliczne

Prezydent Grażyna Dziedzic zapowiedziała, że ma zamiar kontynuować spotkania z posłem Markiem Wesołym. Miałyby się one odbywać regularnie, aby zacieśnić współpracę.

- Było to pierwsze takie nasze spotkanie, ale na pewno nie ostatnie. Uzgodniliśmy z Panem Posłem, że będziemy omawiać sprawy miasta cyklicznie, bo współpraca na szczeblu samorządowym i parlamentarnym jest niezwykle ważna i może przynieść pozytywne efekty. Wspomnę przy tym, że Pan Poseł już zaproponował realizację trzech inwestycji, które są korzystne dla Rudy Śląskiej. Za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli wspólnie to ogłosić – zapowiedziała prezydent Dziedzic.

Już po spotkaniu w Rudzie Śląskiej rozpoczęto przygotowania do otwarcia dwóch punktów szczepień powszechnych przeciw COVID-19. Pierwszy z nich mieści się na terenie szpitala miejskiego w Bielszowicach, natomiast drugi - w hali MOSiR przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu. Zgodnie z harmonogramem pierwsze szczepienia w tym drugim miejscu mogłyby być realizowane już po 25 kwietnia.

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj »

 • kawa na stole

  jak wyscie ta kawa pili z tych kubków jak mocie te maseczki? co łyk to maseczka w dół i na zmiane zeby niedopuscie ze obie maseczki zdjete przy jednym stole? co za farsa dorosli ludzie a tak sie błaźnią

 • boluś

  fajne takie spotkania było tam wesoło

 • boluś

  Te podróóóóóóóóóóóóóóóóóóóóba ' szkryklej sie za SIE!

 • boluś

  Prawdziwym bolusiem jest jo.Tamci to podrobieńcy

 • boluś

  A KAJ wielki' niyobecny Pinokio? sortuje "lewe" śmieci w Knurowie na kiere wydoł Decyzja ! Eli gryzie pod stolikiem Mareczka po łydkach ?

 • pracownik kwietniowy

  Podczas czytania polecam puścić w tle piosenkę Piwnicy Pod Baranami "Chciałabym wstąpić do PiSu". ;)

  • pracownik kwietniowy
   2021-04-19 19:21
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wyborca

  Nieprzypadkowo pod baranami.Tylko barany słuchają takich piosenek.

 • Pouczające

  Śliczne polecam też twórczość Maleńczuka.

 • mieszkaniec

  Po wielkim sukcesie związanym z ratowaniem rudzkich kopalń czas na następne.

 • boluś

  SPOTKALI SIE! I ZIYMIA KRYŃCI SIE DALIJ ? Znocy pokopali po kostkach i dalej ciągnom koryto w poczuciu" DOBRZE SPEŁNIONEGO OBOWIĄZKU???

 • Klj

  Pan Wesoły dostał się do lepiej płatnego koryta. Jeszcze ani razu nie widzialam go w sejmie na mównicy. Jak był radnym to wypowiadał się na okrągło wszystkich krytykując. Nie lubię faceta .

 • Jano

  Małpy w kagańcach

 • Ano

  Lepiej być małpą w kagańcu niż pod respiratorem w szpitalu covidowym.

 • ksiundz

  Zauważyłem pewny brak konsekwencji. W życiu codziennym patologia najbardziej krzyczy że noszenie maseczek to kaganiec ale na meczach ta sama patologia pierwsza zakłada maseczki. Łysy w dresie nigdy nie ogarnie po co jest maseczka.

 • knur wurst

  Spotkają się, zjedzą obiad, ponarzekają na wyborców. Następnie powiedzą swoim skrybom aby opisali spotkanie górnolotnymi hasłami, skarbnikom, że ponadnormatywne spotkania i dieta się należy. Prasie, że wszystko idzie w dobrym kierunku a obywatelom żeby się pier***** ze swoimi życzeniami. I tak się żyje na państwowym garnuszku, powolutku do emerytury, nie chcem ale muszem...

 • boluś

  Jacy uczestnicy' takie SPOTANIE/"SZCZYTOWANIE"?/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.