Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Powstanie piosenka o Stacji Biblioteka! Tekst do niej napisał już Grzegorz Poloczek.

 • Dodano: 2019-01-30 13:15

Powstanie piosenka o Stacji Biblioteka! Tekst do niej napisał już Grzegorz Poloczek. Muzykę z kolei skomponuje Mateusz Szymczyk.

Grzegorz Poloczek jest autorem wielu skeczy, monologów, piosenek i scenariuszy do programów telewizyjnych. Między innymi napisał tytułową piosenkę do popularnego programu kulinarnego "Rączka gotuje". Dawniej pracował jako elektryk w kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. Przez długi czas związany był z Kabaretem Rak. W ostatnich pięciu latach Grzegorz Poloczek wydał trzy podwójne albumy "...z mojego placu" , "Dwa światy" , "Tam kaj stoi stary szyb" oraz płytę świąteczną "Mały podarunek". Za album „Z mojego placu” otrzymał Złotą Płytę. Często w swoich piosenkach porusza tematy związane z Rudą Śląską. Jego najnowszy utwór pt. "Stacja Biblioteka" opowiada o wyremontowanym budynku dworca w Chebziu.

Zauroczony nowym wizerunkiem naszego Dworca w Chebziu, postanowiłem napisać piosenkę. Mateusz Szymczyk opracuje to muzycznie i będziecie mogli już wkrótce posłuchać tej piosenki - napisał Grzegorz Poloczek.

Zabytkowy XIX budynek dworca PKP w Chebziu został niedawno kompleksowo zrewitalizowany za ponad 8 mln zł. Zmienił także swoją pierwotną funkcję. Nie bez kozery budynek nazwano "Stacja Biblioteka", ponieważ niebawem swoje zbiory przeniesie tutaj Miejska Biblioteka Publiczna.

Dworzec w Chebziu inspiruje. Zachwycony tym miejscem Grzegorz Poloczek napisał właśnie tekst piosenki o Stacji Biblioteka. To jedna z tych osób, która całym sobą czuje klimat naszego miasta. Pan Grzegorz robi kawał dobrej roboty dla promocji naszego miasta i szerzenia naszej historii i tradycji. Już nie mogę się doczekać, kiedy posłucham tej piosenki - napisała na swoim fanpage'u prezydent Grażyna Dziedzic.

Poniżej przedstawiamy tekst nowej piosenki Grzegorza Poloczka.

Stacja Biblioteka
słowa: Grzegorz Poloczek

Mój pociąg do książki
podjechoł na Chebzie
i czeko tam na mnie na dworcu.
Pojada tam kedyś
bo znom ta dzielnica
i mom tam rodzina po łojcu.

Wyskocza ze banki
jak stanie na pyntli,
przi szkole przelejza przez droga .
I miyndzy domami
na skróty przez place,
polejza na bahnhof na nogach.

Niy kupia sie w kasie
biletu do cuga ,
bo niy chca stond jechać już nikaj.
Jo stana przi fachu,
wyciągna sie kniżka
i siedna sie z nią do stolika.

Zamówia sie kawa,
popatrza po ścianach,
z podziwym jak teroz tu piyknie.
Poczytom sie troszka,
z godzinka niy wiyncy,
bo tela codziynnie mi styknie.

Ref.

Jest jedyny taki dworzec na calutkim świecie,
kaj na Ciebie książka czeko.
Rudzkie Centrum Czytelnictwa,
Chebzie Stacja Biblioteka.

Wszyscy, którzy na żywo chcą posłuchać piosenek Grzegorza Poloczka, będą mieli taką okazję już 4 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty.

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • kiosk

  Teraz przynajmniej jak przyjedzie ktoś spoza naszego miasta pociągiem to na dzień dobry zetnie się co tu dużo mówić pięknym obiektem .Skoro już mowa o kształtowaniu dobrego wizerunku w mieście to mam pytanie .Jak długo będzie jeszcze stać całkowicie zdewastowany kiosk przy ul.Karola Goduli przed Starą Drukarnią.Chyba już co najmniej 2 lata straszy swym wyglądem.Nie mogę pojąć ,że Miasto nie potrafi się uporać z takimi widokami , które muszą mieć wpływ na wizerunek naszego miasta. Nie ma tu żadnego wytłumaczenia .Z jednej strony tuż obok znajduje się Inkubator Przedsiębiorczości , który często gości również wiele osób spoza naszego miasta czy też jedna z najlepszych restauracji w mieście a z drugiej budka odrażająca swoim widokiem .Obok przejeżdża tramwaj z Bytomia do Chorzowa , więc i ci mieszkańcy tamtych miast mogą sobie pomyśleć o naszym mieście .Jeżeli nie można dorwać właściciela tego kiosku to należałoby z budżetu miasta wygospodarować jakąś pulę pieniędzy , by tego typu potworki w mieście zniknęły raz na zawsze

 • olo

  Jedzie sobie Grzegorz bankom i tak sobie myśli, jak na skrobie parę wersów marzenie się ziści. Sława, chwała i dukaty poleca do kapsy, wdzięczność ludu i urzędu , ktoś mu wręczy kwiaty. A na Chebzie czasem zajrzy, przeweruje książkę, w zamian Krystian przypnie medal i czerwoną wstążkę.

 • doolo

  Martwi -smutasa ,że Grzesiu dostanie kasa,Weź sie Olo za pisanie ,może i ciebie sie coś dostanie ,

 • aloes69

  Teraz do tego super ścieżka dźwiękowa i dworzec ma przebój reklamę :)

 • nowobytomianin

  żeby jeszcze tam pośpieszne się zatrzymywały i ic,w batorym maja nie wyremontowany dworzec a wywalczyli mieszkańcy zatrzymywanie sie niektórych pośpiechów

 • Stev

  Grzesiu jesteś wielki

 • pośmiywny

  Grzesiu napisz piosynka o spacyrze z psem. "Moj wilczur ciongnie mie na smyczy a jo lotom za nim aż mi sie szczewik toplo w ciaplycie" jakoś tak to bydzie leciało.

 • Krzychu

  Ja bym w kolejnej zwrotce dopisał jeszcze coś o o naszych władzach, które to dały nam to cudne miejsce ;)

 • Grzes

  Tekst dobry..ale bez przesady z tą chwolbą..jedyna taka biblioteka to rozumiem metafora?

 • Chebziok

  Zamiast kilkukrotnego otwarcia proponuje wydac pieniadze wydac na idogodnienia dla niepelnosprawnych i matek z wozkiem!!

 • Łonemielone

  Chebziok ile razy można tłumaczyć zeby ludzie zrozumieli budynke jest własnością miasta a cała reszta własnością PKP. Budynek jest przystosowany cała reszta, której miasto nie jest właścicielelm nie. Mam ci to rozrysowac?

 • paplyta

  łonemielone aco ze ajencjom,ty wiesz czy jak.

 • ferdek

  Jo by mog śpiywać jakby nasze kochane władze łotwiyrali nowy szpital, bo to nojbardzi poczebne w Rudzie.Fto chory pódzie do biblotyki.

 • czytelnik

  Było "otwarcie" - wystawa. Było spotkanie z prezydentami miast, jakby drugie "otwarcie" (a może pierwsza komunia, bo na biało przybranych krzesłach zasiedli). Piosenka o dworcu. Co dalej? Poemat? Powieść o dworcu, z lepieniem tytek zręcznie wplecionym w fabułę? Dzieciom imię Morgenroth będą nadawać? Ile jeszcze imprez i "otwarć" zorganizujecie, zanim czytelnik będzie mógł zrobić tam to, po co biblioteka istnieje - wypożyczyć książkę?

 • Zenobiusz

  Dobre. :-)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.