Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Stawiam na rozwój Rudy Śląskiej - Aleksandra Skowronek, kandydatka na prezydenta Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2014-10-21 21:00, aktualizacja: 2015-10-01 14:00

Rozmawiam z kandydatką na prezydenta miasta Ruda Śląska, Aleksandrą Skowronek. 
 

Wybory odbędą się 16 listopada, będzie to wielki test. Jakie jest Pani hasło wyborcze?
Hasło wyborcze to "Postaw na rozwój". Nie jest ono przypadkowe, w moim programie ważne miejsce zajmuje rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy. Stawiam na utworzenie specjalnej strefy ekonomiczniej, która będzie temu służyć. Zamierzam też maksymalnie wykorzystać szanse na pozyskanie środków unijnych, niezwykle ważnych dla rozwoju miasta.
 
 
Czym jest dla Pani praca w samorządzie?
Z samorządem związałam całe swoje życie zawodowe. Pracę rozpoczęłam w Urzędzie Miasta w Rudzie Śląskiej w Wydziale Zdrowia na stanowisku inspektora. Potem zostałam naczelnikiem tego wydziału. W 2005 roku objęłam funkcję wiceprezydenta Rudy Śląskiej, która pełniłam do końca 2010 roku. Następnie zostałam wiceprezydentem Świętochłowic. W obydwu miastach zajmowałam się sprawami związanymi ze służbą zdrowia, oświatą, pomocą społeczną, kulturą i sportem. Od marca 2014 roku pełnię funkcję wicemarszałka województwa śląskiego. Mogę więc śmiało powiedzieć, że w samorządzie przeszłam wszystkie szczeble kariery zawodowej. To również z tego powodu zdecydowałam się kandydować na stanowisko prezydenta miasta. Mam tę przewagę nad innymi kandydatami, że praca w samorządzie nie ma dla mnie żadnych tajemnic. A poza tym jestem osobą zadaniową i nie obawiam się nowych wyzwań.
 
 
Wybory samorządowe to działania całej drużyny. Czy komitet Platforma Obywatelska jest gotowy do walki o pozyskanie miejsc w RM? Wówczas z pewnością dużo łatwiej byłoby się porozumieć z Radą Miasta. 
Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej wystawił 50 kandydatów na radnych. Liczymy, że powtórzymy sukces sprzed czterech lat i klub radnych PO będzie w Radzie Miasta, podobnie jak w tej kadencji, najliczniejszy. Oczywiście poparcie Rady Miasta pomaga prezydentowi i jeśli mieszkańcy zdecydują, że to ja będę pełnić tę funkcję, do tej większości będę dążyć. Jestem osobą, która łączy, a nie dzieli. Niejednokrotnie w trakcie swojej pracy w samorządzie pokazałam, że potrafię współpracować nawet z opozycją. 
 
 
Proszę wymienić 3 główne priorytety działań w przypadku wygranych wyborów
Przy każdej okazji powtarzam, że priorytetem jest dla mnie zatrzymanie mieszkańców, zwłaszcza tych młodych, w Rudzie Śląskiej. Temu będą sprzyjać nowe miejsca pracy. Powstaną na pewno jeśli utworzymy w mieście specjalną strefę ekonomiczną. Stawiam też na budownictwo komunalne. Większości młodych rudzian nie stać na zakup mieszkania u dewelopera, przede wszystkim ze względu na cenę. Na dodatek wielu młodych zatrudnionych jest na umowy śmieciowe, więc nie mają szans na kredyt. Trzeba też bezwzględnie zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach.
 
 
Po pierwsze inwestycje. W co powinniśmy inwestować?
Nie ukrywam, że mam zamiar powrócić do budowy spalarni śmieci. Podjęłam już nawet na ten temat rozmowy w Urzędzie Marszałkowskim. Jest szansa na pozyskanie na ten cel środków unijnych. Obecnie spalarnie oparte są na nowoczesnej technologii i nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Stoją często w centrach dużych miast, przykładem może być chociażby Wiedeń. To będzie ogromna korzyść dla miasta, do budżetu wpłynie rocznie w postaci podatków 20 mln zł, co pozwoli m.in. ujednolicić płace pracowników administracji i obsługi w placówkach oświatowych. Ważne jest też to, że w takiej spalarni około 200 osób znajdzie zatrudnienie. Wartością dodaną będzie tańsze ciepło dla mieszkańców. Na pewno postawię też na uzbrajanie terenów inwestycyjnych. Na ten cel również można pozyskać środki unijne, szkoda, że w ostatniej kadencji miasto nie sięgnęło po takie fundusze. Nie mniej ważna będzie budowa nowoczesnego systemu komunikacyjnego w oparciu o łącznik drogowy pomiędzy autostradą A-4, a Drogową Trasą Średnicową.
 
 
Jaki ma Pani pomysł na rozwiązanie trudnej kwestii zagrożonej pozycji górnictwa w mieście?
Prezydent miasta nie ma bezpośredniego wpływu na to, co dzieje się w branży górniczej. Ruda Śląska, to jednak wciąż najbardziej górnicza gmina wśród śląskich miast. Mam nadzieję, że rudzianie z tą branżą będą zawodowo związani jak najdłużej. Na razie nie ma w planach likwidacji żadnej z rudzkich kopalń, może dojść jedynie do ich połączenia Musimy jednak mieć świadomość, że złoża węgla kurczą się. Prędzej czy później miasto stanie przed dylematem tworzenia nowych miejsc pracy, które będą alternatywą dla ludzi związanych dziś z górnictwem. Trzeba się na to przygotować stąd tak ważne miejsce w moim programie zajmuje tworzenie nowych miejsc pracy
 
 
Jak poradzić sobie z obecnym zadłużeniem miasta? Czy można w ogóle myśleć o nowych inwestycjach? 
Tak naprawdę nie wiemy jakie jest obecne zadłużenie, bo władze miasta żonglują kwotami. Można przypuszczać, że sytuacja finansowa Rudy Śląskiej nie jest dobra. Tym bardziej musimy postawić na zdobywanie środków zewnętrznych. Nie są to puste słowa, bo budżet unijny dla Śląska na lata 2014-2020 to 500 mln euro. Tę szansę musimy wykorzystać, bo już drugi raz się nie zdarzy. Praca na stanowisku wicemarszałka dała mi ogromną wiedzę w tym zakresie, wiem jakie środki i na jaki cel są do wzięcia. Poza tym specjalna strefa ekonomiczna, przyciągnie inwestorów, a oni podatki zostawią w miejskim budżecie. Stąd tak przeciwna jestem budowaniu kolejnych supermarketów, które swoje centrale mają w Warszawie lub w Krakowie i tam płacą podatki. 
 
 
Jak powinna wyglądać współpraca z innymi miastami aglomeracji? 
Hurtowy zakup energii elektrycznej pilotowany przez Górnośląski Związek Metropolitalny przynosi każdego roku spore oszczędności gminom, które do niego przystępują. To przykład na to, że w grupie siła. Ja też mam zamiar współpracować z miastami ościennymi. W moim programie wyborczym znalazło się np. wybudowanie ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia. Konieczne jest połączenie w jedną całość istniejących w tej chwili odcinków. Chcę jednak pójść o krok dalej. Z prezydentami Świętochłowic i Chorzowa umówiliśmy się, że jeśli mieszkańcy obdarzą nas zaufaniem i w kolejnej kadencji przyjdzie nam pełnić funkcje gospodarzy miast, to ścieżkami rowerowymi połączymy wszystkie trzy gminy. Środki na ten cel będzie można pozyskać z funduszy unijnych. Jeśli tak się stanie, to na przykład mieszkaniec Goduli będzie mógł wsiąść na rower i bezpiecznie dojechać na basen ekologiczny na świętochłowickiej Skałce lub do Parku Śląskiego w Chorzowie.
 
 
Czy planuje Pan spotkania z mieszkańcami?
Jeżeli zostanę prezydentem, to na pewno powrócę do cotygodniowych dyżurów w Urzędzie Miasta, podczas których będę się spotykała z mieszkańcami. Stawiam na bezpośredni kontakt z ludźmi, bo tylko wtedy można poznać problemy miasta i mieszkańców. Zza prezydenckiego biurka wielu spraw po prostu nie widać. 
 
 
W jaki sposób chce Pani przekonać mieszkańców do oddania głosu w wyborach?
Moje dokonania zawodowe pokazują, że jestem osobą wiarygodną i skuteczną. Mój program wyborczy jest realny, nie obiecuję czegoś, czego nie będę w stanie wykonać. Wiem również jak pozyskać środki zewnętrzne dla miasta, a to one staną się podstawą jego rozwoju. Moim atutem jest także doświadczenie samorządowe, rozpoczynając pracę na stanowisku prezydenta miasta nie będę traciła czasu na wdrażanie się, do intensywnych działań będę mogła przystąpić od razu. Jeżeli rudzianie docenią moje doświadczenie samorządowe, dokonania zawodowe, zawierzą, że mój program jest realny do wykonania i 16 listopada oddadzą na mnie swój głos, już dziś zapewniam ich, że się nie zawiodą. Każdy jednak zagłosuje zgodnie z własnym sumieniem, najważniejsze, aby wziąć udział w wyborach, bo tylko dzięki temu można mieć wpływ na przyszłość swojego miasta. 
 

Dziękuję za rozmowę. 
 

Komentarze (234)    dodaj komentarz »

 • neurolog

  Ten, który na nią zagłosuje zapewne posdradał zmysły

 • gość

  A co? Glosować na starą ponad 60-letnia babę, do tego jeszcze wdowę dziedic??? Chyba postradaliście zmysly czały czas nadaje się na to, ze do Rady Miasta weszli staruszkowie a teraz jesli chodzi o prezydenta to głosowac na takie starocie, jak Dziedzic. Żadnej konsekwencji, tn. jak radny starszy to żle, ale jak prezydentka dziedzic do... super. Zastanówmy się...

 • ira

  Idiotów nie sieją nawet jak nazywaja siebie neurologami co najlepsze nawet nie wiesz co to za zawód

 • grupa przyjaciół

  Pani Aleksandro, jesteśmy pewni, że to właśnie Pani wygra te wybory. My zagłosujemy na Panią, to,że kandyduje Pani z PO jest drugorzędne. Jest Pani najlepiej przygotowana do pełnienia tej funkcji. Pozdrawiamy serdecznie.

 • XXL

  PO już dziękuje Tusk pokazał co potrafi i jakoś nikt z dołu nie reagował, czyli wszystkim z PO w tym Pani Skowronek serdecznie dziękuje DOŚĆ niekompetencji i gburstw Jaka góra taki dół

 • wyborca

  P Skowronek nie ma żadnych kompetencji do byciaPrezydentem.Wyciągnięta z kapelusza w 2005 rna v-ce prezydenta raziła brakiem skutecznościi błędnymi decyzjami.Swoi /PO/ zadbali o niąpo przegranych wyborach w 2010 i trafiła podskrzydła P.Krasnodebskiego /PO/ jako v-ce prezyd.gdzie nie mówiąc o działaniu przeczekała okres.Przed wyborami P.Pietraszewska o podobnej skuteczności jak P.Skowronek przeforsowała jejkandydaturę jako wicemarszałka P.Sekułę /PO/Wniosek - Kto jest w PO mimo iż jest miernywłos z głowy mu nie spadnie - swoi zadbają.Ruda Śląska nie miała szczęścia do działaczy-dwóch posłów na sejm P.Piertaszewska i P.Tobiszewski w sejmie drugą kadencję i dlaRudy nie zrobili nic.

 • felix

  a co może poseł dla miasta? dla miasta mają pracować samorządowcy - oni mają środki.

 • wyborca

  P.Skowronek nie ma żadnych kwalifikacji aby zostać Prezydentem Miasta R.Śl.Chyba że poparcie P.Pietraszewskiej która była słabym radnym, v-ce prezydentem i posłem i nicnie wniosła dla Miasta.Ma mizerny program mimo, że jako były v-ce powinnawiedzieć jakie są potrzeby miasta. To czym się przechwala w swoim programie przyniosło więcejszkody z którymi miasto później się boało

 • Z Niedzwiedzinca

  Tym razem głosuje na PiS i Wesołego .. I was do tego namawiam, bowiem nie taki PiS straszny jak go malują....

 • polka

  PO i skośno oka na aut

 • Ewa

  No cóż "polskie piekiełko".

 • Oto co moze was czekać

  Szanowni Państwo! Możecie uratujcie od śmierci setki osób warunek jest jeden NIE głosujcie na PO !!!! W ciągu 2013 roku drastycznie wzrosła liczba popełnionych w Polsce samobójstw. Jeszcze w 2012 było ich 4177, by w ciągu kolejnego roku ich liczba wzrosła o 46 proc. do poziomu 6100. Jeszcze nigdy w historii III RP tak wiele osób nie odebrało sobie życia. Efekt Tuska? W ubiegłym roku ponad 8,5 tys. osób próbowało odebrać sobie życie. Skutecznie zrobiło to 6,1 tys. osób. W porównaniu z 2012 rokiem liczba osób próbujących popełnić samobójstwo wzrosła o 48 proc., zaś liczba osób, które uczyniły to skutecznie wzrosła o 46 proc. Często zapraszany do TVN24 psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński wyraża wielkie zdziwienie: "To rzeczywiście ogromny skok i wstrząsająco zadziwiający wynik.

  • Oto co moze was czekać
   2014-11-05 20:23
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Esiu

  Zbyt bliskie powiązania ze Stanią i Pietraszewską mi wystarczą. Ja na nią napewno nie zagłosuje.

 • WIKARY BLĄDEK

  OSOBA ANDRZEJA STANI TAK KOMPROMITUJE CAŁĄ LISTĘ PLATFORMY, ŻE JUŻ NAWET NIE MUSICIE PAMIĘTAĆ JAKI POZIOM MORALNY REPREZENTUJE SOBĄ PO W RZĄDZENIU KRAJEM

 • kiki

  Głosuję na listę 28 i Jerzego Sladka I BASTA.

 • koniec

  Ale to Twój problem. My już to wszyscy wiemy.

 • lolo

  Fałszywe oczy, NIGDY nie zagłosuj. Z Wieszołkiem może sobie rękę podać to ten sam gn..j

 • Paweł

  Proszę się nie zagalopować. To jest delikatnie mówiąc brak kultury.

 • R1

  Na POP 2 razy głosowałem i 2 razy zgrzeszyłem za co was Rudzianinie przepraszam.. Tym razem głosuje na PiS i Pana Marka Wesołego którego znam osobiście, Chwalić go nie będę bo i tak nie uwierzycie Ale polecam naprawdę uczciwy chłop..

 • muza

  Nie powinniśmy głosować na partie polityczne!

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.