Wiadomości z Rudy Śląskiej

Strajk Kobiet: Już we wtorek na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu zaprotestują rudzianki

 • Dodano: 2020-10-26 19:30, aktualizacja: 2020-10-27 12:49

Od kilku dni przez cały kraj przetacza się fala protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Już we wtorek na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu zastrajkują rudzianki.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. To pierwszy przypadek negacji wypracowanego w latach 90. XX wieku kompromisu aborcyjnego. 

Wniosek rozpoznawany był na czwartkowej rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym. TK rozpoznał sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego była prezes TK Julia Przyłębska. Orzeczenie o niezgodności przepisów z konstytucją zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów - Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży [...] jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała dotychczas na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie TK sprawia, że aborcja będzie legalna tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

Protesty w całej Polsce

Orzeczenie TK wywołało fale strajków w całej Polsce. Już w piątek w Katowicach odbył się spontaniczny protest. Był on kontynuowany również w sobotę. W niedzielę wieczorem na ulicach Katowic tłum po raz kolejny zebrał się przed Archikatedrą Chrystusa Króla, potem przeniósł się w kierunku centrum miasta, mijając lokalną siedzibę PiS.

W niedzielę przed katedrą odbyła się także kontrmanifestacja ok. 30 przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej i innych środowisk narodowych, która ze schodów katedry, zza pleców policjantów, starała się przekonywać do wierności Konstytucji i odmawiać modlitwę różańcową.

Gdy narodowcy rozwinęli obszerny banner sprzeciwiający się aborcji, demonstranci zaczęli ich atakować, początkowo słownie, a pewnym momencie kilkoro demonstrantów przedarło się przez rząd funkcjonariuszy, starając się wyrwać transparenty narodowców. Po krótkiej szarpaninie policja wyłowiła i odciągnęła kilka osób. Następnie obie grupy rozdzielił kordon funkcjonariuszy w kaskach i tarczami.

Mimo to kolejna grupa starała się przedrzeć w stronę narodowców, na schody katedry poleciały też drobne przedmioty, m.in. jajka. Wówczas funkcjonariusze użyli parokrotnie pałek i gazu, aby odepchnąć protestujących. Przepychanki trwały kilka minut; z tłumu funkcjonariusze wyłowili kolejnych kilka osób, które następnie wniesiono do policyjnych furgonetek.

Na Śląsku strajkowano jeszcze m.in. w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Tychach czy Dąbrowie Górniczej.

Dzisiaj strajkujący kontynuowali protest. W Katowicach protestujący sparaliżowali pojazdami rondo im. gen. Ziętka. Początkowo plan przewidywał wolną jazdę pojazdami na trasie Ikea - GH Silesia. Jednak szybko okazało się, że blokada ronda im. gen. Ziętka wystarczy do sparaliżowania ruchu drogowego w centrum Katowic. Wszystko zaczęło się o godz. 16. O godz. 19 ponownie protest przeniósł się pod Archikatedrę w Katowicach.

Protest w Rudzie Śląskiej

Dzisiaj odbył się także pierwszy protest w Rudzie Śląskiej. O godzinie 16 kierowcy przejechali ulicą Piotra Niedurnego w Nowym Bytomiu, gdzie znajduje się biuro Doroty Tobiszowskiej. Kierujący na wysokości biura senator Prawa i Sprawiedliwości użyli klaksonów, na znak protestu.

- Dziś w geście sprzeciwu, wezmę udział w proteście samochodowym i przejadę ulicą Piotra Niedurnego w Rudzie Śląskiej, gdzie pod numerem 34 znajduje się Biuro Senator PiS. Włączę klakson, na znak protestu wobec zabierania możliwości decydowania polskim rodzicom o urodzeniu dziecka z wadami uniemożliwiającymi im samodzielne życie poza łonem matki - pisał Radny Rafał Wypior.

Kolejny protest w naszym mieście odbędzie się we wtorek 27 października o godzinie 18:15 na Placu Jana Pawła II.

- Protest kobiet przeciwko rządowi. Musimy walczyć o to, co próbują nam odebrać. Zachęcam do wzięcia transparentów. Zachęcam rudzkie rodziny do wyjścia i pokazania swojego sprzeciwu wobec barbarzyństwu! Proszę osoby biorące udział w proteście, aby miały zasłonięte usta i nos oraz o zastosowanie się do wytycznych obowiązujących w strefie czerwonej - czytamy na stronie wydarzenia.

Rudzianie angażują się w protesty

Wielu rudzian otwarcie wypowiada się o swoich poglądach w tej kwestii. W protestach, które miały miejsce w Katowicach wzięła udział m.in. radna Ewa Maria Chmielewska, która od lat angażuje się w przedsięwzięcia mające na celu walkę o prawa kobiet.

- Kochani, wiem, że wiele rudzianek, ale też rudzian uczestniczy czynnie w odbywających się obecnie protestach. Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie, ale też i o tym, że na marszach i zgromadzeniach posiadacie swoje prawa. Ja, jako wieloletnia działaczka na rzecz praw kobiet i równych praw dla wszystkich grup społecznych, bardzo dziękuję za wsparcie ostatnich działań przeciwko odbieraniu kobietom prawa do decydowania o sobie - pisała radna.

Głos zabrała także radna Sejmiku województwa śląskiego Urszula Koszutska.

- TK zadecydował o braku możliwości decydowania dziewczynom i kobietom o Ich życiu i zdrowiu. Przesądził o tym, że dziewczyna, kobieta lub ojciec nie powinni mieć prawa do decydowania o urodzeniu dziecka z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem. Dotyczy to płodów z wadami genetycznymi, które uniemożliwiają samodzielne życie poza łonem matki, a często są zagrożeniem dla jej życia. Nie chcę epatować obrazami tych płodów, bo byłoby to zbyt bolesne dla tych, którzy w takiej sytuacji się znajdują, ale jestem pewna, że każdy potrafi takie przypadki odszukać w dostępnej literaturze medycznej (Acephalia, Zespól Potera, Zespół Edwardsa) – pisze Urszula Koszutska, radna Sejmiku województwa śląskiego.

Radna Sejmiku zwraca też uwagę na to, że możliwość decydowania o swoim życiu, zdrowiu i przyszłości jest poważnym procesem.

- Już sam proces decyzyjny jest bolesny, naznaczony wielkim cierpieniem i dużym lękiem. Decyzja TK spowodowała, że już dziś słyszę zdanie "w tym kraju rodzić nie będę" I wypowiedzi te nie wynikają z niechęci do posiadana potomstwa, tylko z lęku, strachu i niepokoju przed brakiem medycznego oraz psychologicznego wsparcia w trudnych życiowych chwilach, których przecież nie brakuje. Wśród kobiet, a także mężów i ojców pojawia się realny i namacalny lęk przed cierpieniem i to nie tylko własnym – podkreśla.

Zobacz także

Komentarze (117)    dodaj komentarz »

 • Fred

  Sz.P. cyngle, zakapiory, gumy, ciągniki, dzbany i herbatniki...plansza już dawno rozłożona czas rozstawić pionki (pionkinie?). "Pierońsko wpienione" wpłata na konto p. Lampart HAJS liczy ale przecież to o prawa kobiet ta "wojna" trwa HAHAHAHA więc więcej bluzg, antifa i lgbt już tuż, tuż wielki świat, "Warszawka"... liga rządzi, liga radzi, liga nigdy Cię nie zdradzi... Myślenie nie boli więc Albercik wychodzimy z tego [...]u...

 • Ewa

  To straszne, kiedy kobieta, istota stworzona do dawania życia i kochania, walczy o prawo do bezkarnego zabijania...

 • Swiadomy

  Najwięcej do powiedzenia mają ci, co nigdy nie byli w takiej sytuacji i tak naprawdę obojętnie co teraz mówią i przy jakich poglądach obstają... To są tak silne emocje i stres dla człowieka, że sami nie jesteście w stanie się określić, jak napewno zareagujecie. A tak na marginesie, ciekawe ilu z tych "obrońców życia" wolałoby zaadoptować chore dziecko zamiast zdrowego... Niech sobie każdy sam odpowie. A potem fundacje i wołanie o pieniądze na leczenie za granicą... Taka hipokryzja dla spokoju sumienia rodem z ambony. Swoją drogą, to był wielki ukłon w starania Rydzyka

 • Renia

  zrobcie bojkot, nie dawajcie przez rok na tace, kler z czasem sam was poprze bo bez naszych datków nie dadzą rady sie wyzywic

 • nolan

  PiS uzupełni im to z nawiązką. Z naszych podatków oczywiście.

 • Tere

  Bo różnica pomiędzy wpinianą kobitą a terrorystą jest taka, że z terrorystą można negocjować.

 • kp

  kiedyś kościół zabijali kobiety i wyrywali im płody....... a teraz kościół rządzi ludźmi co mają robić........a społeczeństwo wierzy!!!!!!!tak do nieba wstąpimy i będzie cudownie szkoda ze do piachu wpwrdzielą a ty czekaj kiedy będzie zmarchwstanie!!!!!!Jezus w żłobie w szmacie leżał opatulony a ksiądz na pasterce od[...]ony w brokaty ze oczy gola a szaty jak na sylwestra!!!!!ha ha ha przejzyjcie na oczy. sekta jak ta lala daj kasę i za wszystko plac....

 • Do kp

  Idzie być tępym ,ale żeby aż tak jak ty ?Aż się wierzyć nie chce,że istnieją tak ograniczeni ludzie Wcale tu nie chodzi czy jesteś wierzący ,ale twoja forma wypowiedzi jest beznadziejnie prostacka i żenująca

 • Rudzianka

  Godzina 17,37 a na placu garstka tak z wami Rudzianami jest za każdym razem ze strachu robicie pod siebie

 • ***** ***

  Wiem może ktoś czy dzisiaj jest coś w Katowicach?

 • waldi

  Tu nie ma nic do rzeczy religia. Mimo, że nikt nie jest idealny to musi istnieć wzorzec moralny, do którego my jako cywilizowani ludzie musimy się odnosić. Jeszcze można zrozumieć młode, głupie dziewczyny ale dziwić się należy dojrzałym kobietom zmanipulowanym feministyczną narracją. Od początku świata istnieje (i istnieć będzie) złodziejstwo, morderstwa i wiele innych zbrodni i nikt z tego powodu nie legalizuje tego zła.

 • Wjl

  Brawo panie. Gdybym nie była w grupie ryzyka też bym tam była. Mam dość fanatyków religijnych. Kościół niech zajmie się pedofilami w kościele. Kościół katolicki w Polsce jest zepsuty do szpiku kości Księża to biznesmeni łakomy na kasę

 • Wjl

  Brawo panie. Gdybym nie była w grupie ryzyka też bym tam była. Mam dość fanatyków religijnych. Kościół niech zajmie się pedofilami w kościele. Kościół katolicki w Polsce jest zepsuty do szpiku kości Księża to biznesmeni łakomy na kasę

 • Mimi

  Popieram! Niestety też nie mogę być

 • Aga 11

  nie jedna osoba z was miala nie urodzic dziecko bo badanie wykazalo ze cos nie tak a dziecko sie urodzilo ZDROWE a ja protestuje zeby kobiety nie brali tabletek przed i po bo wlasnie te tabletki powodują ze płód jest niedorozwinięty wam tylko chodzi kobiety o to zeby nie rodzic i wy jestescie katolikami chrześcijanami wam tylko jedno seks a może zeby nue bylo dzieci trzeba chlopow wykastrowac i po sprawie szanowna pani Ewa Chmielewska stara baba i taka glupia dziwie sie ze matka cie nie wydrapala taka madralinska ile dostajesz za te marsze weź się babo do roboty

 • Lelek

  Twoja matka musiała się dużo ich nażreć żeś tako niedorozwinięto wylajzła

 • Klaudia

  Redakcjo, takie komentarze przepuszczasz? Kwintesencja pisowskiego katoliba

 • Raul

  Za to wasze lewackie lgbt może pisać co chce!! wasz koniec jest bliski!

 • Maria

  Aga11, dużo słów, nic z tego nie wynika. Jedyne co widać sfrustrowaną może i niedowartościowaną osóbkę ślepo zazdrosną. Świat ma wiele barw. ;)

 • Patryk

  Jeśli uważasz sie za katolika, chrześcijanina to jak możesz patusko pisać drugiej osobie że cyt. "dziwie sie ze matka cie nie wydrapala". Przypomnij sobie 8 przykazanie katoliczko, a później wyrażaj swoje zdanie.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.