Wiadomości z Rudy Śląskiej

Światło pogody ducha w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2005-09-09 07:38, aktualizacja: 2005-09-09 09:00

W ostatnim czasie coraz częściej porusza się temat stosowania światłoterapii jako metody leczenia różnych dolegliwości psychicznych i nie tylko. Wielu ludzi odczuwa pogorszenie samopoczucia i spadek energii w okresie jesiennym i zimowym oraz lepsze samopoczucie w okresie letnim, szczególnie, gdy lato jest słoneczne.

Światłoterapia jest przede wszystkim metodą leczenia depresji sezonowych tj. występujących w okresie jesienno-zimowym. Z powodzeniem stosuje się tę metodę w leczeniu zaburzeń snu spowodowanych zmianą stref czasowych lub pracą zmianową. Jest metodą wspomagającą w leczeniu zaburzeń nerwicowych i depresyjnych. Próbuje się stosować tę metodę w leczeniu bulimii, zespole napięcia przedmiesiączkowego oraz innych dolegliwościach. Jest też dopuszczalną metodą leczenia depresji u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Światłoterapia stosowana może być także u ludzi zdrowych. W wielu krajach, szczególnie skandynawskich, jest to bardzo popularny sposób na „poprawę nastroju” u wszystkich, którzy w okresie jesienno-zimowym odczuwają pogorszenie nastroju i mniejszą aktywność. Mniejsza ilość światła słonecznego w tym okresie jest często przyczyną gorszego samopoczucia. Sesja światłoterapii może zastąpić często wypijane duże ilości kawy, działa stymulująco a nie jest szkodliwa dla organizmu. Istotne jest, że to metoda bardzo bezpieczna i nie ma bezwzględnych Kliknij aby powiekszyć !przeciwwskazań do stosowania tej metody. Należy zachować jedynie ostrożność przy stanach zapalnych gałki ocznej np. spojówek. W okresie zimowym stosuje się tę metodę częściej ze względu na krótszy dzień, ale nie oznacza to, że nie można jej stosować w innych porach roku szczególnie w naszym klimacie, który pod względem nasłonecznienia znacznie różni się od klimatu krajów południowych.

Pacjenci poddawani są ekspozycji na światło o natężeniu 10 000 luksów, czyli bardzo jasne światło pozbawione promieniowania UV. Tak intensywne światło, podobnie jak w słoneczny letni dzień, pobudza poprzez siatkówkę oka szyszynkę do wydzielania melatoniny, z której powstaje serotonina, hormon odpowiedzialny za nasz nastrój.

W naszym ośrodku cykl leczenia trwa 2 tygodnie codziennie przez 15 - 30 min. Zabiegi wykonywane są głównie w godzinach porannych. Związane jest to z rytmem biologicznym i zwykle większą aktywnością w tych godzinach.
Dla pacjentów naszej poradni i oddziału dziennego zabiegi są wykonywane bezpłatnie. Dla osób nieposiadających kartoteki w naszej poradni koszt 10 zabiegów wynosi 30 złotych.

 Kliknij aby powiększyć

NSZOZ Poradnia Ochrony Zdrowia Psychicznego
41-709 Ruda Śląska, ul. Niedurnego 50D
tel: (32) 244 37 77
e-mail:
pozp@pozpruda.com.pl
www.pozpruda.com.pl