Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szpitale powiatowe czeka centralizacja?

  • Dodano: 2021-02-11 08:30, aktualizacja: 2021-02-11 00:00

Szykuje się centralizacja szpitali powiatowych. Miasto może niebawem stracić kontrolę nad Szpitalem Miejskim w Rudzie Śląskiej. - To kolejny etap zabijania samorządów w Polsce – wiceprezydent Krzysztof Mejer mówi ostro o planach rządu związanych z przejęciem lecznic.



Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, szczegóły poznamy prawdopodobnie pod koniec marca. Pod uwagę brane są trzy scenariusze: całkowita centralizacja, przekazanie szpitali powiatowych marszałkom województw lub przejęcie majątku szpitali przez Skarb Państwa.

Dlaczego zdecydowano się na ten krok?

Jako przyczynę rewolucji w systemie opieki zdrowotnej wiceminister podał to, że w opinii rządu niektóre placówki nie poradziły sobie z funkcjonowaniem podczas epidemii COVID-19, utrudniając pacjentom dostęp do leczenia. Wskazywano też, że rozproszone zarządzanie doprowadziło do bałaganu organizacyjnego.

Samorządy głośno sprzeciwiają się restrukturyzacji szpitali i wprowadzeniu zmian proponowanych przez rząd. Głos w tej sprawie zabrał wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. Podczas wywiadu prowadzonego przez Jarosława Adamskiego w PorankuS24 samorządowiec z całą stanowczością podkreślił, że jest przeciwny centralizacji szpitali.

Jestem przeciw! Uważam, że to jest koszmarny pomysł. Taki scenariusz już przerabialiśmy. Nie po to szpitale przekazywano samorządom, by teraz je zabierać – mówił Krzysztof Mejer.

Dodał też, że takie przekształcenia własnościowe mogą się źle skończyć. 

Nie da się centralnie zarządzać szpitalami w całej Polsce! – podkreślił.

Wskazał też, że sytuacja finansowa polskich lecznic to nie efekt słabego czy złego zarządzania szpitalami, ale to skutek niedofinansowania opieki zdrowotnej w Polsce. 

Od zabrania nam szpitali, pieniędzy w systemie nie przybędzie – podkreślił Krzysztof Mejer.

Zmiany proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości porównał do restrukturyzacji branży górniczej. 

Po kilku latach okazuje się, że górnictwo ma najgorsze wyniki finansowe w całej swojej historii – wskazał.

Co zamiast centralizacji szptali?

Wiceprezydent wskazał też możliwe rozwiązania problemu. Otóż, zaproponował przeznaczenie większych nakładów finansowych na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. To genialne w swej prostocie, lecz z pustego i Salomon nie naleje. Pieniędzy brakuje niemal na wszystko. Aczkolwiek niedawno pojawił się pewien pomysł na pozyskanie dodatkowych pieniędzy, które można przekierować na finansowanie służby zdrowia.

Skąd miałyby pochodzić? Rząd pracuje nad projektem, który wprowadziłby funkcjonujący już w UE podatek od reklamy internetowej i konwencjonalnej dla mediów. Z orientacyjnych wyliczeń przedstawionych przez TVP Info wynika, że „Telewizja Polska musiałaby zapłacić ok. 70 mln zł. W przypadku TVN, którego dochód z reklam przekracza 1,7 mld złotych kwota ta sięgnęłaby ok. 144 mln, a dla Polsatu (+Interii) wyniosła ok. 108 mln zł”.

Ot, podatek solidarnościowy od mediów. Informacja o jego wprowadzeniu wywołała ostrą reakcję mediów. W środę, 10 lutego, największe komercyjne stacje telewizyjne, radiowe i media internetowe czasowo zawiesiły działalność, dołączając do jednodniowej akcji „Media bez wyboru”.

Co miasto na przejęcie szpitala przez państwo?

Majątek szpitala w Rudzkie Śląskiej jest wyceniany na 64 mln złotych. Jeżeli rząd chce nam zabrać szpital, proszę bardzo, tylko oczekujemy na rachunku miasta takiej kwoty. W ten sposób przejęcie odbędzie się w sposób cywilizowany. A jeżeli ktoś będzie chciał za bezcen odebrać nam szpitale, będziemy protestować do skutku, bo to grabież w biały dzień! – Krzysztof Mejer ostro skomentował pomysł rządu.

Zapowiedział też, że miasto będzie dochodziło swoich praw – jeśli nie w Polsce, to w Unii Europejskiej.

Cały wywiad można posłuchać TU!
 

Komentarze (22)    dodaj »

  • Stev

    Za rządów PO-PSL likwidowano szpitale .To się cieszcie że te patałachy nie rządzą bo sprzedali by reszta kraju

  • benia

    może wreście na goduli szpital bedzie należycie przyjmować pacjentów a nie lekceważyć jak dotychczas,ze na izbie się po 6godzin czeka albo i dłużej a lekarze zamiast przyjmowac to chodzą sobie i co jakiś czas przychodzi żeby jedną osobe przyjąć i znowu znika i tak sie czeka a prezes szpitala nic nie robi głucha na pacjentów

  • ha ha ha

    Ta na pewno będzie lepiej ... czekało się po 6 godzin a później będzie czekać się po 12 godzin a może i dłużej .... ha ha ha ha ha ha

  • rampa

    Na wsi podobno idzie szybciej,no to heja,inojechc ibez kolejki do lasa na grzyby iborowiki.

  • Karl

    Te Mejer, Ty to tak tą szabelką nie wywijej, bo zanim sprawa się oprze o UE, to ani Ciebie ani żelaznyj Grażyny już downo na tych stołkach nie będzie...

  • Wyborca

    Bo oni chcą prywatyzować szpital dla siebie i kolesiostwa

  • Klj

    W tym mieście od dawien dawna jest bajzel.Szpitale służba zdrowia są na dnie. Pisiory przejmą szpitale to dopiero będzie wesoło. Tu w tym kraju trzeba ten system cały wyplewić od korzeni. Każdy kto się dorwie koryta to trzyma się rękami i nogami aby być przy żłobie.

  • Zatroskana

    Ile miasto zapłaciło przejmując szpital ? Myślę że przejęło za darmo a teraz żąda wpłaty 64mln - jakieś zupełne poplątanie. "Dobry komuch pisowski" boi się "misiewiczow" szkoda że nie myśli z troską i nie analizuje stanu faktycznego w służbie zdrowia jest źle bo niestety jest źle zarządzana . Skoro urząd tak walczy aby została przy samorządzie to faktycznie potwierdza tylko uwagi wcześniejszych komentujących - że to dobry interes

  • Zatroskana

    Ile miasto zapłaciło przejmując szpital ? Myślę że przejęło za darmo a teraz żąda wpłaty 64mln - jakieś zupełne poplątanie. "Dobry komuch pisowski" boi się "misiewiczow" szkoda że nie myśli z troską i nie analizuje stanu faktycznego w służbie zdrowia jest źle bo niestety jest źle zarządzana . Skoro urząd tak walczy aby została przy samorządzie to faktycznie potwierdza tylko uwagi wcześniejszych komentujących - że to dobry interes

  • dobry komuch pisowski

    przyjdą pisowscy "misiewicze" i służba zdrowia w Polsce będzie na najwyższym światowym poziomie

  • Karl

    Jakby przyszli KODeraści, to by go zaro zawarli, bo się nie opłaco, a pieniędzy nie ma i nie będzie...

  • Karl

    Bardzo dobry projekt, nie skubańce medialne płacą, a przy okazji ograniczy się samowola samorządów. Najlepiej zresztą byłoby samorządom odebrać jakokolwiek decyzyjność w każdym aspekcie, albo je zlikwidować, skończyłyby się republiki kolesiostwa...

  • Truda

    Kolesiostwo i nepotyzm to mamy na poziomie centranym przede wszystkim.

  • Łuk

    Ale to już było.... Skończy się jedna Republika kolesi a zacznie druga.....

  • Wyborca

    Nie będzie przekrętów i dziadostwa

  • fajerberga

    Ha, ha, ha... na prawdę w to wierzysz? Będą dalej, tylko zmienią się nazwiska...

  • gerard

    Co to za różnica skoro władze lokalne nasze miasto i tak już doprowadziły do takiego stanu, że lepiej stąd uciekać niż wiązać przyszłość. PS. Szpital na Goduli to w ogóle powinien być zlikwidowany, a nie narażać ludzi jeszcze bardziej na niebezpieczeństwo.

  • Cieć

    To jeszcze bardziej zwiekszyć zarobki Pani prezes.

  • Karl

    Wycofuja się z ostatniego posta, chyba do rady przeżyć z dwa miechy. Można na necie sprawdzić jej oświadczenie majątkowe: 700 tys na koncie, trzy domy po pół balona, roczny zarobek w szpitalu też ponad pół balona (szpital w owym roku mioł cyba 7 balonów strat). Nie ma się w kożdym razie co dziwić że w szpitalu nie ma kasy, chyba trza się z tym towarzychem zakolegować i też trochę z jakiegoś torta wyżreć, pół balona rocznie robi jednak wrażenie, a jo gupi myśloł że tak z 10-12 koła na miesiąc wyłazi...

  • Karl

    Toć że tak trza, musi przeca odłożyć kasy na okres między tym jak ją stamtąd wywalą, a zanim stworzy się do niej nowe stanowisko, to może jednak ten miesiąc-dwa trwać...

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również