Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

To już 13 rocznica tragedii na kopalni Halemba - pod zegarem uczczono pamięć ofiar

 • Dodano: 2019-11-21 15:45, aktualizacja: 2019-11-22 20:48

Dziś mija 13 rocznica tragicznego wypadku na kopalni Halemba - dokładnie 21 listopada 2006 roku w wyniku podziemnego wybuchu metanu śmierć poniosło 23 górników. W samo południe pod zegarem przy KWK Halemba- Wirek odbyła się coroczna uroczystość uczczenia pamięci ofiar.

Przychodzimy tutaj co roku, w to samo miejsce, aby oddać cześć i pamięć ludziom, którzy tutaj zginęli, podczas tej zbrodni, jaka miała miejsce na kopalni Halemba. Zbrodni, bo to nie był zwykły wypadek, o czym wszyscy doskonale wiemy, co roku powtarzamy to tutaj w tym miejscu - nie po to, żeby epatować tym słowem, ale po to, aby pamiętać, że nigdy więcej nie można ryzykować życiem ludzkim w imię pogoni za zyskiem, w imię czyjejś ambicji - mówił podczas obchodów Przewodniczący Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80, Bogusław Ziętek

Jak co roku, przedstawiciele górników złożyli wieńce pod zegarem, a uroczystości asystowały poczty sztandarowe.

 

Wcześniej odbyła się również uroczysta msza święta, w której uczestniczyli przedstawiciele rudzkiego samorządu, w tym prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic:

Dzisiaj przypada 13 rocznica wypadku w kopalni " Halemba", gdzie doszło do wybuchu metanu. Zginęło wtedy 23 górników. Jest to jedna z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce. Pamiętamy o tamtym wydarzeniu składając hołd poległym w miejscu pracy. Ta trudna rzeczywistość wpisana jest w historię Rudy Śląskiej, miasta opartego na tradycjach górniczych. Wierzę, że św. Barbara, patronka naszego miasta, otoczyła zmarłych górników swoją opieką. Niech spoczywają w pokoju - napisała na swoim profilu facebookowym prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

 

Przypomnijmy, że do tragedii doszło 13 lat temu - 21 listopada 2006 roku, około godziny 16:30 na pokładzie 506, na głębokości 1030 metrów.  Ściana była przeznaczona do likwidacji, a przebywający tam górnicy wydobywali wart 70 milionów złotych sprzęt górniczy. Prace trwały w obszarze bardzo wysokiego ryzyka.

Jak wykazało śledztwo, jedną z przyczyn tej tragedii było łamania przepisów oraz fałszowania odczytów z metanomierzy. Większość odpowiedzialnych osób została już skazana.

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • haszpel

  Smutne to nieszczescie,ale dlaczego tego dziadostwa starego nie zamykajom,ludzom bezpiecznej lepszej pracy niech zorganizujom.

 • Stefan

  Pamiętam.W tym dniu leżałem w szpitalu naGoduli.Siostry zrobiły salę na rannych,ale niestety nikt nie przeżył.

 • Julia

  Czy redaktor tego artykułu zna znaczenia słowa "impreza" ?. Myślę, że w takiej sytuacji jest to wielce niestosowne użyć takiego zwrotu.

 • Tomek

  Cześć Ich pamieci

 • jo...

  Czy na tych tych zdjęcia musi ciągle być viceprezydent mejer.nie mogą być inni ludzie rodziny tych poległy górników.

 • Max

  Buehehe

 • brak słów

  I co z tego, że ch...zostali skazani, zmarłym ludziom to życia już nie wróci.

 • Andrzej Rosa

  Czy "odpowiedzialni" nosili mundury górnicze, szpady, pióropusze.....?

 • halembianin

  Smutna rocznica, koledzy z kopalni pamiętają o swoich braciach. Chociaż nie pracuję w branży wydobywczej to jest mi przykro kiedy czytam, że po wielu latach zasądzono tak niskie kary. To jak splunięcie w twarz rodzinom ofiar... Zginęli niewinni w imię zysku, nikt nie walczył o prawdę a o dobro kopalni. Pozdrawiam górników!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.