Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa nabór na czwarty turnus w Dziennym Domu Opieki Medycznej

  • Dodano: 2022-02-10 14:00

Rozpoczęła się rekrutacja na czwarty turnus do Dziennego Domu Opieki Medycznej (DDOM) – w ramach projektu realizowanego przez Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. Dotychczas ze wsparcia skorzystało ponad 40 osób, kolejnych kilkanaście będzie mogło uczęszczać do DDOM od 28 lutego. Projekt adresowany jest do osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki, lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania codziennych czynności.

Dzienny Dom Opieki Medycznej przy bielszowickim Szpitalu Miejskim

Dzienny Dom Opieki Medycznej przy bielszowickim Szpitalu Miejskim działa od października ubiegłego roku. W dwóch turnusach, które już się zakończyły, z pobytu w DDOM skorzystało 27 osób. Obecnie do DDOM-u uczęszcza 14 osób, a turnus zakończyć się ma 25 lutego. Uczestnicy to osoby, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

– Do oceny stopnia samodzielności fizycznej stosowana jest skala Barthel. Pozwala ona na ocenę chorego pod względem jego zapotrzebowania na opiekę innych osób. Bierze się w niej pod uwagę między innymi czynności życia codziennego takie jak: spożywanie posiłków, poruszanie się, wchodzenie i schodzenie po schodach, siadanie, ubieranie się i rozbieranie, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety, czy kontrolowanie czynności fizjologicznych. Do projektu możemy zakwalifikować osoby, które uzyskały pomiędzy 40 a 65 punktów w skali Barthel – wylicza Tomasz Kontny ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, koordynator projektu DDOM.

Obecnie trwa rekrutacja uczestników na czwarty turnus, który ma rozpocząć się 28 lutego i trwać do ok. 15 kwietnia. Do projektu można się zgłosić poprzez uzyskanie skierowania od lekarza oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie tych dokumentów do administracji szpitala w Goduli (dokumenty dostępne są na stronie internetowej szpitala – www.szpitalruda.pl).

– Rekrutacja tak jak dotychczas jest prowadzona w trybie ciągłym. Zaplanowaliśmy rozpoczęcie czwartego turnusu od 28 lutego. Mając na uwadze konieczność przeprowadzenia rekrutacji przez naszego lekarza i pielęgniarkę koordynującą (tzw. komisję rekrutacyjną), prosimy o dostarczenie skierowań i zgłoszeń do 17 lutego – potwierdza Tomasz Kontny.

Czas i zakres wsparcia

W ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej zapewniana jest dzienna opieka od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 16. Wchodzą w to:

  • opieka pielęgniarska, psychologiczna, logopedyczna oraz wsparcie opiekuna medycznego, a także porady dietetyka;
  • kompleksowa codzienna rehabilitacja i terapia zajęciowa;
  • konsultacje i opieka lekarza geriatry, lekarza rehabilitacji medycznej i lekarza ubezpieczenia zdrowotnego;
  • badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne;
  • edukacja pacjentów w zakresie samoopieki i samopielęgnacji;
  • wyżywienie oraz transport do i z DDOM (w razie potrzeby – decyduje o tym lekarz).

– Nasi podopieczni chętnie biorą udział w zajęciach terapeutycznych, zarówno w ćwiczeniach fizycznych, jak i terapii zajęciowej oraz w konsultacjach z logopedą i psychologiem. W trakcie pobytu na bieżąco widzimy poprawę stanu fizycznego oraz samopoczucia pacjentów. Gołym okiem widać różnicę stanu zdrowia podopiecznych kończących turnus w odniesieniu do ich samopoczucia tuż po rozpoczęciu pobytu – podkreśla koordynator projektu DDOM.

Dzienny Dom Opieki Medycznej na razie ma być realizowany do końca lipca tego roku. Zaplanowano łącznie sześć turnusów dla 75 osób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również