Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa remont jednego z budynków unikalnej kolonii robotniczej Ficinus z 1867 roku

 • Dodano: 2019-05-14 16:45

Trwa remont jednego z budynków unikalnej kolonii robotniczej Ficinus z 1867 r. Po modernizacji - przy wsparciu unijnym - ma tam powstać biblioteka, ekspozycja muzealna, punkt informacyjny oraz sala animacyjna.

Budynek przy ul. Kubiny 24 to obecnie jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który należy do miasta. Pozostałe budynki znajdują się w prywatnych rękach. Na parterze wyremontowanego budynku ma powstać sala animacyjna z punktem informacji turystycznej, a na piętrze - stała ekspozycja muzealna w postaci odtworzonego dawnego mieszkania robotniczego oraz wystawy nawiązującej do historii miejsca.

Prace przy miejskim domku na Ficinusie idą pełną parą! Trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno w tym miejscu stała kompletna ruina. Na szczęście niszczejący budynek przy ul. Kubiny 24 udało nam się odkupić i dzięki pozyskanym środkom unijnym jest on obecnie poddawany renowacji - mówiła prezydent Grażyna Dziedzic.

Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze w dzielnicy Rudy Śląskiej - Wirku.

Osiedle powstało dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie Pokój). Kolonia składa się z szesnastu domów i jest jednym z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Wszystkie budynki, co nietypowe w regionie, zbudowano z piaskowca, a otwory okienne i drzwiowe ozdobiono ceglanym obramieniem.

Kolonia jest jedynym zabytkiem z naszego miasta położonym Szlaku Zabytków Techniki, który skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Dwa lata temu. Ficinus trafił na krótką listę obiektów, których obecność na Szlaku jego zarządca, czyli samorząd województwa, uznał za zagrożoną. Powodem stała się niewystarczająca otwartość na turystów, m.in. brak miejsca z informacją turystyczną i szerszą ofertą na miejscu.

Miasto dostarczyło jednak program naprawczy

Prace budowlane polegać będą na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych oraz detali architektonicznych wnętrza charakterystycznych dla tej zabudowy.

Cała kolonia robotnicza Ficinus znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i jest objęta ochroną konserwatorską. Dlatego też wykonawca musiał wykazać się doświadczeniem w renowacji historycznych budynków. Odbudowa odbywa się z wykorzystaniem historycznych materiałów. Odtwarzana jest tam m.in. charakterystyczna okładzina z piaskowca. Domek wraz z budynkiem, który powstaje w drugiej linii zabudowy, ma pełnić funkcje biblioteczne, wystawiennicze i animacyjne. Ma tam też być zlokalizowany punkt informacyjny - mówiła Grażyna Dziedzic.

Łączny przewidywany koszt tej renowacji obliczono na ponad 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł będzie pochodzić z dotacji przyznanej w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dot. dziedzictwa kulturowego.

Trwa remont jednego z budynków unikalnej kolonii robotniczej Ficinus z 1867 roku

Komentarze (6)    dodaj »

 • Ziga z Wirku

  Prawie 3 miliony na remont jednego domku??

 • czytająca ze zrozumieniem

  Budynek przy ul. Kubiny 24 to obecnie jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który należy do miasta.

 • mieszkaniec

  kto jest właścicielem tego budynku?

 • czytelnik

  zacząłeś chociaż czytać artykuł, który komentujesz?

 • Aneta

  Obecnie Urząd Miasta.

 • xyz

  Przeczytaj artykuł to się dowiesz...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również