Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uczniowie sześciu rudzkich szkół wzięli udział w 7. Biegu Dziewięciu Górników

  • Dodano: 2019-12-17 09:00

Uczniowie oraz nauczyciele sześciu rudzkich szkół w poniedziałek wzięli udział w 7. Biegu Dziewięciu Górników. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowały się dwa Zespoły Szkół - nr 2 i nr 3, Liceum Ogólnokształcące nr 3, Sportowa Szkoła Podstawowa nr 15 oraz szkoły podstawowe nr 14 i 27.

Bieg upamiętnia wydarzenia, jakie rozegrały się w 1981 r. w kopalni "Wujek" w Katowicach. Jego organizatorem jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. W tym roku w biegu wezmą udział 63 szkoły z całego województwa.

Regularnie w wydarzeniu tym uczestniczą reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 27 (wcześniej jako Gimnazjum nr 9), którzy już od 2014 r. każdego roku w rocznice wydarzeń w "Wujku" biegną do Katowic.

- Wśród nazwisk zabitych znajduje się także nazwisko naszego patrona biegu, którym jak co roku jest Joachim Gnida. Był on mieszkańcem Rudy Śląskiej i jednym z poległych w "Wujku" górników – informuje Gabriela Depta ze Szkoły Podstawowej nr 27.

Po raz kolejny w Biegu Dziewięciu Górników uczestniczyli też uczniowie innej halembskiej szkoły – Sportowej Szkoły Podstawowej nr 15. Na trasę grupa uczniów wraz z opiekunami wyruszyła ok. godziny 10.30. Z grupą tą pobiegł wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. Pierwszy raz w Biegu Dziewięciu Górników weźmie natomiast udział Szkoła Podstawowa nr 14 z Bielszowic.
 
Uczniowie ze wszystkich 63 szkół z całego województwa, które uczestniczyły w tegorocznej edycji biegu, spotkali się ok. godz. 13 pod Pomnikiem-Krzyżem u bram KWK Wujek, gdzie wzięli udział w uroczystym apelu.

Bieg Dziewięciu Górników ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VIII) i średnich województwa śląskiego. Bieg upamiętnia wydarzenia z 16 grudnia 1981 r. Zaledwie kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, około 12.30 otworzono ogień do górników strajkujących w katowickiej kopalni "Wujek". W wyniku użycia broni przez funkcjonariuszy ZOMO na terenie kopalni zginęło sześciu górników, a trzech kolejnych na skutek rozległych ran postrzałowych zmarło w szpitalu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również