Wiosna trwa w Polsce od zaledwie kilku dni, a kleszcze już zdążyły ponownie się uaktywnić. Wystarczyło im zaledwie kilka stopni na plusie, aby atakować zwierzęta i ludzi. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ przenoszą bardzo niebezpieczne choroby!
Sezon na kleszcze rozpoczęty
W całej Polsce możemy cieszyć się już piękną wiosną. Niestety, wyższe temperatury mają również swoje minusy – mowa tutaj o kleszczach, które zdążyły się już uaktywnić. Warto pamiętać, że kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby: boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. W zeszłym roku boreliozę zdiagnozowano u 12 427 pacjentów z całej Polski. Właściciele czworonogów powinni także zadbać o ich bezpieczeństwo, gdyż kleszcze równie chętnie zadomawiają się na zwierzętach.
Tajemniczy wirus
Oprócz boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu, kleszcze od jakiegoś czasu przenoszą także śmiertelnego wirusa. Po raz pierwszy odkryto go w Stanach Zjednoczonych w stanie Missouri. Heartland, bo taką nazwę otrzymał wirus, objawia się wysoką gorączką, bólem mięśni oraz biegunką. Choroba zaczęła się pojawiać również w sąsiednich stanach. Agencja rządu federalnego podaje, że kilka osób w podeszłym wieku zakażonych wirusem zmarło.
W końcu udało się ustalić, co przenosi śmiertelną chorobę – to kleszcz „Lone Star”, który występuje w południowo-wschodnich, środkowo-zachodnich i wschodnich stanach w USA. Najłatwiej rozpoznać go po białej plamie na tułowiu. Eksperci przewidują, że wirus może wkrótce ewoluować i trafić w inne miejsca na świecie, na przykład do Europy.
Kleszcze – jak się przed nimi chronić?
Jak zapobiec ugryzieniu przez kleszcza? Te małe stworzenia mogą kryć się w trawach, na drzewach i krzakach, dlatego należy zachować ostrożność szczególnie na terenach z dużą ilością roślinności. Wybierając się na spacer np. do lasu, warto założyć ubrania zakrywające jak największą powierzchnię naszego ciała. Można również użyć środka odstraszającego. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć zarówno swoje ciało, jak i swojego pupila. Kleszcze chętnie kąsają w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej delikatna, czyli na rękach, nogach, w pachwinach, na głowie, w fałdach skórnych i na zgięciach stawów. Ukąszenie można rozpoznać po obrzęku.
Co w przypadku ukąszenia?
Jeżeli dojdzie do ukąszenia, należy zachować spokój. Kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Można to zrobić samodzielnie za pomocą pęsety lub specjalnego urządzenia dostępnego w aptece. Należy jednak zadbać o to, aby usunąć całego kleszcza. Jeżeli boisz się to zrobić samodzielnie, możesz udać się do przychodni, aby zajęła się tym pielęgniarka bądź lekarz. Osoby, u których pojawi się reakcja alergiczna, powinny niezwłocznie udać się do lekarza.