Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze

 • Dodano: 2020-07-14 06:15, aktualizacja: 2020-07-14 06:21

Zdarzenie drogowe z udziałem dzikiego zwierzęcia może okazać się bardzo niebezpieczne dla osób podróżujących samochodami.

Warto pamiętać, że brak ostrzegawczego znaku nie daje stuprocentowej gwarancji, że przed maskę samochodu nie wskoczy nagle jeleń, sarna lub dzik.

Szczególnie ostrożnie należy jeździć w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach zbyt duża prędkość, nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach.

Niestety niekiedy, pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć konfrontacji z leśnymi zwierzętami. Co jakiś czas przekonują się o tym kierujący podróżujący drogami naszego powiatu. Warto jednak pamiętać, że brak ostrzegawczego znaku nie daje stuprocentowej gwarancji, że przed maskę samochodu nie wskoczy nagle jeleń, sarna lub dzik.

Dlatego pamiętajmy!

- dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.

- oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.

- jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

- zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w samochodzie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. Ponadto ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Stev

  Uwaga na ul. Katowickiej i Górnośląskiej stado dzików z młodymi w godzinach nocnych od 23 do godz 03 spacerują na osiedlowe śmietniki i wracają w kierunku boiska szkolnego szkoły 16 oraz w kierunku placu drzewa kop. Pokój.

 • Mieszkanka

  No tak, kierowcy maja uważać na dziki, stare baby, głupie dzieci, dziury, wyboje, guliki, a teraz jeszcze dzikie zwierzęta. A może by tak zacząć dbac o drogi i ich okolice? Podwyższyć drogi w lesie/ zrobić ogrodzenie albo dać siatkę? Naprawić dziury żeby kierowca mógł spokojnie patrzeć przed siebie, a nie pod auto? I wreszcie skosić te trawę półtora metrowa ? Przykład? Proszę bardzo. NS odcinek nad dts na wysokości karmanskiego. Nic nie widać, a trawa już wychodzi na drogę.

 • polowy

  Do masarni ztą gadzinom,mięso darmowo dla biednych ludzi rozdzielic,anie faflac gupoty fanaberje zmyślac,ibasta.

 • kita

  wiecej wycinac zielonych lasów przeiez jest tyle miejsc pustych w rudzie

 • lyjo

  Wczoraj wieczorem dwa dziki przemknęły przez drogę na wysokości ogródków działkowych koło Uranii. Myślę że miały po jakieś 150 kg

 • Kurz Adrian Halemba

  150 kilo +vat

 • ojył

  Ja, po 300kg

 • lyjo

  ojył...ty mosz chyba ze 300kg;)))

 • Nowobytomianka

  a co ze zwierzętami chodzącymi po osiedlach???

 • Gorol z sosnowca

  Godosz o tojflu i nazywasz to osiedlem

 • :)

  Nic są zdrowe i mają sie dobrze :)

 • Hunter

  Polować....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.