RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Kłodnicy pojawiły się ryby! Niestety, tylko w jej gliwickim odcinku. A co z rudzkim?

 • Dodano: 2021-09-09 06:15, aktualizacja: 2021-09-09 00:35

Gliwice mają nowy mały powód do zadowolenia. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. poinformowało, że w gliwickim odcinku Kłodnicy pojawiły się ryby! A co z rudzkim fragmentem rzeki?

Gliwicki fragment Kłodnicy przyciąga ryby

Kłodnica to prawostronny dopływ rzeki Odry. Jej źródła znajdują się w południowych dzielnicach Katowic, a dokładnie w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Źródła Kłodnicy. Rzeka przepływa nie tylko przez województwo śląskie, ale i przez opolskie, w tym m.in. przez Katowice, Rudę Śląską, Zabrze i Gliwice, a następnie przez Kotlinę Raciborską i Kędzierzyn-Koźle, gdzie uchodzi do Odry. Zasila popularny w naszej okolicy Kanał Gliwicki.

Jak podało PWiK w Gliwicach, przy wylocie z oczyszczalni odkryte zostały całe ławice małych rybek. Ma to być zasługa prężnie funkcjonującej Centralnej Oczyszczalni Ścieków.

- Nie raz podawaliśmy informacje, że nasza Centralna Oczyszczalnia Ścieków spełnia wyśrubowane standardy ekologiczne. Dzięki zastosowanym w niej metodom oczyszczania znacznie zmniejszyła się ilość środków biogennych (azotu i fosforu) w ściekach, a w efekcie tych działań w Kłodnicy pojawiły się ryby! – podali przedstawiciele PWiK w Gliwicach.

Czy w i Rudzie Śląskiej możemy liczyć na coś podobnego?

Mieszkańcy Halemby wspominają, że dawniej w Kłodnicy koło halembskiego młyna można było spotkać nie tylko ryby, ale i raki, a rudzianie chętnie urządzali sobie pikniki nad brzegiem rzeki. Przez lata sytuacja się jednak zmieniła i dziś nie ma o tym mowy. Mieszkańcy Halemby wskazują, że rudzki odcinek Kłodnicy jest zanieczyszczony. Jak przyznają, może mieć to związek m.in. z nieszczelną kanalizacją, szambami czy działalnością kopalni.

W Kłodnicy pojawiły się ryby! Niestety, tylko w jej gliwickim odcinku. A co z rudzkim?

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj »

 • Gliwiczanin

  ryby w Kłodnicy pojawiły się już 2013 roku rzeka należy do kola Gliwice numer 038 obfituje w karasie karpia leszcza płoć okonia i szczupaka .Sam tam łowie niestety największy syf leci z waszych stron śmieci itp dziwie się ze walczycie o czystość tej rzeki Gliwice w tym roku zakładają filtry przy dobywać ze studzienek jako jedyne miasto przy Kłodnicy budują bulwary przy tej rzece .Kłodnica przy Ujeździe w Opolskim jest rzeka gdzie występują pstrągi .

 • max

  Dobrze że rzeka Kłodnica nie ma zapachu Bytomki bo bym długo tego nie zdzierżył

 • Kpina + ironia / szydera

  Ale zaraz, chwila moment: czyż Kłodnica nie płynie z Rudy do Gliwic? I co: im dalej od źródła, tym jest czystsza? W Rudzie jest syf, kiła i malaria, a w Gliwicach rybki? Ale jaja, ale jaja... :-)

 • eko niema leko

  Taktak przez Bykowina to płynie jeden smrodlok,dzis technika wysoki poziom,agnojok jak płynie tak płynie ico dalej ztym fantem nic a nic.

 • XD

  co XD

 • antypatologia

  wypili piwko z dotacji 500+, dzieci kapią się w bagnie a rodzice w piwie

 • Galanonim

  Jest super. Ostatnio z kolegami pływaliśmy po Kłodnicy wpław a na koniec wypiliśmy po szklance wody. Nawet wziąłem butelkę do domu bo jest lepsza niż woda z Gangesu

 • Ziga

  Za Rudzki odcinek rzeki Kłodnicy odpowiada koło PZW nr 86 KWK Śląsk .Dokładnie Rzeka Kłodnica z dopływami i ktoś za to bierze pieniądze ?

 • sznita s tustym

  Tadek ty gorolu klodnica to belowa!!!

 • *v*.

  Na odcinku Rudzkim płyną tylko śledzie opiekane .

 • n4u

  Zamiast zwalać na nieszczelności powinni zrobić wszystkim kontrolę - kto przedziurawił kara i się nauczą

 • Tadek

  W to lato byliśmy ze znajomymi i dziećmi nad Kłodnicą. Woda była troszkę mętna ale to pewnie spowodowane opadami. Dzieci się kąpały, nic im nie ma. Poleżeliśmy na kocyku, zjedliśmy grilla, wypiliśmy parę piw i miło spędziliśmy niedzielę

 • :))

  A z czego był ten grill, że go zjadłeś?

 • Duch

  Zapomniałeś napisać, że bylo to w 1845 r.

 • Mamamuminka

  To prawda, Kłodnica to piękna rzeka. Słyszałam, że mają produkować zdrowotne nalewki ze źródeł Kłodnicy

 • tomex

  masz smutne zycie tadziku,

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.