Wiadomości z Rudy Śląskiej

W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbruck

 • Dodano: 2019-01-17 08:15, aktualizacja: 2019-01-17 08:00

Już po raz V młodzież z całego kraju zmierzy się z tematyką poezji i prozy obozowej. Rusza kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck".

Uczniowie mogą zgłaszać uczestnictwo

Uczniowie klas VIII szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą zgłaszać uczestnictwo do 26 lutego 2019 roku. Właśnie ruszyły zapisy. Galę finałową zaplanowano na 4 kwietnia br. Odbędzie się ona w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbruck” oraz Miasto Ruda Śląska.

W ubiegłym roku w przesłuchaniach wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski. Mam nadzieję, że w tym roku młodzież równie licznie podejmie się trudnego zadania interpretacji poezji i prozy lagrowej. Pamiętajmy, bo pamięć to jedyna forma podziękowania byłym więźniarkom za to, że były, że walczyły – mówi Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

To wyraz oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbruck oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu – mówi Maria Lorens, wicedyrektor SP 24, pomysłodawca konkursu, córka byłej więźniarki KL Ravensbruck - Katarzyny Matei.

Zadaniem każdego z uczestników będzie przygotowanie maksymalnie jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbruck. Z tych zbiorów pochodzi też hasło przewodnie konkursu: „Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera”. Autorem tych słów jest była „Ravensbruczanka” - Maria Rutkowska-Kurcyusz.

Wypełnioną kartę zgłoszenia do eliminacji wojewódzkich należy przesłać pocztą elektroniczną do 26 lutego 2019 r. na adresy e-mail koordynatorów eliminacji wojewódzkich z Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN (lista poniżej). Eliminacje odbędą się w dniach 4-8 marca 2019 r. w miejscu i dniu ustalonym przez koordynatorów eliminacji wojewódzkich. Gala finałowa odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Nagrodą główną dla wszystkich finalistów – uczestników Gali Finałowej oraz ich opiekunów - będzie wyjazd do Niemiec do „Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbruck” w terminie 24-27 maja 2019 r.

Podstawę do ogłoszenia konkursu stanowi uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbruck.

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrąuk” oraz Miasto Ruda Śląska. Konkurs skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest sposobem na oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbruck oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbruck Katarzyny Matei - Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy.

ORGANIZATORZY ELIMINACJI WOJEWÓDZKICH

 • OIPN Białystok – Urszula Gierasimiuk – urszula.gierasimiuk@ipn.gov.pl, tel. (85) 664 57 87
 • OIPN Gdańsk – Barbara Męczykowska – barbara.meczykowska@ipn.gov.pl, tel. (58) 668 49 08
 • OIPN Katowice – Ewelina Małachowska – ewelina.malachowska@ipn.gov.pl, tel.(32) 207 07 14
 • OIPN Kraków – dr Marcin Chorązki, marcin.chorazki@ipn.gov.pl, tel. (12) 211 70 26
 • OIPN Lublin – dr Katarzyna Zawadka, katarzyna.zawadka@ipn.gov.pl, tel. (81) 536 34 65
 • OIPN Łódź - Magdalena Zapolska-Downar – magdalena.zapolska-downar@ipn.gov.pl, tel. (42) 616 27 59
 • OIPN Poznań - Agnieszka Kołodziejska – agnieszka.kolodziejska@ipn.gov.pl, tel. 618 356 965
 • OIPN Rzeszów – Katarzyna Hudzicka-Chochorowska, katarzyna.hudzicka-chochorowska@ipn.gov.pl, tel. (17) 860 60 60
 • OIPN Szczecin – Mateusz Lipko, mateusz.lipko@ipn.gov.pl, tel. (91) 312 94 29
 • OIPN Warszawa – Edyta Gula, edyta.gula@ipn.gov.pl, tel. (22) 860 70 47
 • OIPN Wrocław - Marek Gadowicz - marek.gadowicz@ipn.gov.pl, tel. (71) 326 97 39
 • Delegatura w Kielcach – Edyta Krężołek – edyta.krezolek@ipn.gov.pl, tel. 696 826 381

Szczegóły:

https://www.facebook.com/wkregupoezjiiprozy/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również