Wiadomości z Rudy Śląskiej

W pełni popieram działania władz miasta - radny Grzegorz Handler

 • Dodano: 2017-10-04 17:00, aktualizacja: 2017-10-05 11:28

Kontynuujemy cykl rozmów z rudzkimi radnymi. Spotykamy się z Grzegorzem Handlerem, radnym z listy KWW Grażyny Dziedzic.

Weronika Grychtoł: Która to Pana kadencja w Radzie? Jak się Pan w tej roli czuje?
Grzegorz Handler:
Jest to moja pierwsza kadencja jako Radny Miasta Ruda Śląska. To nowe doświadczenie, które dało mi wgląd oraz możliwości wpływu na to, co dzieje się w mieście. Moja obecność w Radzie Miasta sprowadza się do roli obserwatora i recenzenta działań obecnie rządzących. Głównie z powodu ograniczeń czasowych - pracuję jako lekarz i obowiązki radnego staram się realizować bez uszczerbku dla pacjentów, którzy moją ewentualną niedostępność przyjęliby zapewne z dużym żalem.

Które z ostatnich decyzji radnych są w Pana ocenie słuszne dla miasta, a z którymi się Pan nie utożsamia?
W pełni utożsamiam się z działaniami władz miasta. Przede wszystkim jestem zadowolony z tego, że za rządów obecnej pani prezydent, Grażyny Dziedzic, udało się uporządkować finanse miasta, a przez to spowodować, iż inwestorzy traktują Rudę Śląska jako poważnego partnera, mogącego zapewnić realne wsparcie w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Mam również duże zaufanie do Ewy Guziel, skarbnika miasta, która pilnuje dyscypliny finansowej i wykorzystuje wszystkie możliwie mechanizmy jak np. środki EBI, aby elastycznie i sprawnie kierować budżetem miasta. To bardzo istotne, aby utrzymać płynność finansowania dużych projektów jak np. trasa N-S, stadion przy ul. Czarnoleśnej czy hala sportowa w SP nr 14 (obecnie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3).

Pracuje Pan jako lekarz. Dziś ochrona zdrowia to obszar, który dynamicznie się zmienia. Jak w Pana ocenie te zmiany wpłyną na sytuację w naszym mieście – chociażby w Szpitalu Miejskim w dzielnicy Godula?
Służba zdrowia, z którą jestem związany od lat, jest ciągle poddawana nowym wyzwaniom związanym z reformą i próbą poprawy jakości i dostępności procedur medycznych dla pacjentów. Obecna reforma wprowadziła sieć szpitali, w której szpital na Goduli znalazł swoje miejsce. Może i polityka obecnego rządu w zakresie służby zdrowia doprowadzi do zwiększenia środków w systemie państwowej ochrony zdrowia, ale jestem wręcz przekonany, że odbędzie się to kosztem ograniczenia działalności jednostek prywatnych, posiadających dotychczas kontrakt z NFZ. Takim jednostkom ewidentnie utrudnia się dostęp do finansowania z NFZ, poprzez ustalenie wykluczających kryteriów kwalifikacji do sieci oraz ogłaszanie konkursów. Koniec końców może to ograniczyć dostępność do specjalistycznej opieki szpitalnej, szczególnie w zakresie procedur wysokospecjalistycznych. W godulskim szpitalu jesteśmy w trakcie zmian, które mają na celu skupienie strategicznych oddziałów w tym miejscu, zapewniając lepszą dostępność do procedur diagnostycznych i medycznych. Ważną zmianą jest też przeniesienie tu Nocnej Opieki Zdrowotnej. Szpital w Goduli ma w przyszłości stanowić centrum zintegrowanej opieki medycznej - szpitalnej, poszpitalnej i nocnej.

Z dużym zadowoleniem muszę przyznać, że wszyscy Radni są bardzo przychylni naszemu szpitalowi, co pokazuje niedawna, jednogłośna decyzja za dofinansowaniem termomodernizacji budynku placówki, budowy oddziału Intensywnej Terapii, który jest jednym z najnowocześniejszych na Śląsku, czy modernizacji oddziału ginekologicznego (trakt porodowy). Pragnę za to wszystkim Radnym z tego miejsca serdecznie podziękować. Dzięki wspólnemu wysiłkowi władz miasta, pani prezes Katarzyny Adamek, jak i Radnych, godulski szpital podnosi jakość swoich usług medycznych. Nie osiadamy jednak na laurach i nie zapominamy o tym, że wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia.

Komisja Ochrony Środowiska - jako radny działa Pan m.in. i w tym obszarze. Jak w górniczym mieście dba się o środowisko?
Komisja ta opiniuje uchwały oraz analizuje głosy mieszkańców dotyczące wszystkiego, co może mieć wpływ na środowisko w mieście. Jednym z naszych dużych problemów i zagrożeń jest, w mojej opinii, tzw. niska emisja, na co miasto odpowiada dopłatami np. do nowych ekologicznych instalacji grzewczych oraz odnawialnych źródeł energii. Dużą bolączką są również dzikie wysypiska śmieci oraz ograniczona kontrola nad prawidłową utylizacją i składowaniem odpadów m.in. odpadów ściekowych.

Kiedy i gdzie zainteresowani mogą się z Panem spotkać?
Każdy może się ze mną skontaktować telefonicznie, dzwoniąc na numer 601594186 lub pisząc na adres mailowy greghand@poczta.onet.pl.

Wybrano Pana na radnego wśród mieszkańców dzielnic Nowy Bytom i Wirek. Co dla mieszkańców tych terenów udało się w ostatnim czasie wykonać, zdziałać?
Główne inwestycje za czasów mojej kadencji to budowa basenu letniego w Nowym Bytomiu, trwająca modernizacja ronda w centrum Wirku, budowa i uporządkowanie parkingów głównie przy ul. Kempnego, budowa tras rowerowych wzdłuż ulicy 1 go Maja czy wspomniane już: stadion przy ul. Czarnoleśnej i budowa hali sportowej w szkole Nr 14 – to, co prawda Bielszowice, ale tuż obok granicy z Wirkiem. Pragnę zaznaczyć, iż są to projekty z inicjatywy władz miasta – i w tym kierunku należy skierować pochwały i gratulacje.

Czy będzie Pan kandydował w następnych wyborach samorządowych?
Co do przyszłego kandydowania jednoznacznie się nie wypowiem. Mogę z pewnością powiedzieć, że dziś jestem przede wszystkim lekarzem, to mój zawód. Natomiast kandydowanie do Rady traktuje jako wsparcie tych, którzy w moim mniemaniu mają legitymację do tego, aby dobrze rządzić.

Czego można Panu życzyć?
Jedynie zdrowia i mądrych decyzji.


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • Anioł

  Radny bezradny. Działa cichaczem czy jak bo nic o jego działaniach nie wiadomo.

 • Baśka

  Kto to taki ? Bo działać ten radny nie działa przynajmniej nie widać Hanke Stania Kobierski Tobiszowska te nazwiska słychać a tego radnego pierwszy raz widzę.

 • ja sosna

  To o połowę zmniejszyć Radę

 • Jestem na  tak

  Jako lekarz jest OK nawet szkoda go do brudnej polityki , nie zabiera głosu bo ma własne zdanie a tam to wejdziesz między WRONY KRAKAJ TAK JAK ONE dyscyplina partyjna ...

 • Nina

  Szkoda go do brudnej polityki-zostań lekarzem -ale spróbować warto

 • czasem chory

  Jak zaczął jako radny to skończył się jako lekarz - wiecznie nieobecny, pacjentów załatwia "na szybko", już nie ma czasu na wysłuchanie chorego. Przyjmuje mało i nigdy nie wiadomo, czy będzie obecny... a szkoda, bo był kiedyś lekarzem "z misją".A teraz się upolitycznił

 • rw

  ludzie mniej TVN i zacznijcie normalnie myśleć!!! macie do poczytania bo widzę że nie wiecie dalej że PO to zniszczenie totalne:Lista podstawowych sukcesów koalicji PO-PSL:1. Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) jednocześnie nie dając społeczeństwu nic!!2. Grabież Polakom oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)3. Podniesienie VAT-u na wszystko jednocześnie nie dając społeczeństwu nic!!4. Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców5. Podniesienie akcyzy na paliwo6. Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej7. Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)8. Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów)9. Ograniczenie potencjału militarnego10. Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)11. Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS 12. Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych13. Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn14. Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)15. Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego16. Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)i jeszcze afer mnóstwo1) Afera taśmowa2) Afera hazardowa3) Afera wyciągowa4) Afera stadionowa5) Afera autostradowa6) Afera stoczniowa7) Afera AmberGold8) Afera Elewarru9) Afera z informatyzacją MSW10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych

 • anioł

  Jako radny -uczy się -milczy bo nic mądrego tam nie robią tylko dzielą na kościół forsę ,zamiast na szpitale- i to mnie zastanawia ze się nie sprzeciwia ,no ale SLD też popiera kościoły-więc czego tu oczekiwać.

 • 123

  PIS owski trol Misiewicze itd kraj przy was cofnoł si e o 200 lat

 • lol

  A co proponujesz bym oglądał TV PiS czy Trwam

 • wyborca

  Działania PiS:1 - drastyczny (nienotowany do tej pory) wzrost zadłużenia kraju, przejadanie tego co wypracowano, brak realizacji projektów z UE2 - pieniądze sa na kontch w ZUSie i firma nimi zarządzająca nie będzie pobierac kroci za wypłacanie emerytur3 - podnoszeni podatków opłat, brak mimo dobrej sytuacji obniżki podatku VA4 - podnoszenie akcyzy na paliwo i inne wyroby5 - rezygnacja z odnawialnych źródeł energii - milionowe straty dla przedsiębiorców 6 - grabienie majątku narodowego poprzez rozdawnictwo wszystkiego co tylko się da jedynej słusznej partii i jej zwolennikom7 - obiecanki cacani w sferze militarnej - nie zakupiono helikopterów, zniszczono potencjał najbardziej doświadczonych oficerów WP w historii kraju8 - niszczenie dobra narodowego jakim sa lasy - wycinka wszystkiego co tylko się da9 -utajnienie raportów o nieprawidłowościach w SKOKach10 - nie podwyższenie kwoty wolnej od podatku11 - obniżenie wieku emerytalnego a co za tym idzie znaczne obniżenie emerytur tych, którzy na nie przejdą we wcześniejszym wieku12 - rozrost biurokracji - zastepowanie fachowców misiewiczami merytorycznie nieprzygotowanymi do pracy na danym stanowisku13 - afera Misiewiczów14 - afera z Piotrowiczem i innymi prominentami z PZPR15 - afera sądowa16 - afera SKOK17 - afera z ministrem MON i jego agenturalna przeszłością18 afera z rozdawnictwiem pieniędzy z budżetu na cele Rydzyka19 - afera z osadzaniem oficerami bez stazu i praktyki na polu bitwy najwyższych stanowisk w wojsku20 afera TVPiS21 podwyższanie cen w sklepach (rażące podwyższanie022 zamach na prawa i wolności obywatelskie23 itd. itp. a to tlko 2 lata - strach pomyslec co będzie dalej

 • Joanna

  Tekst skopiowany z komentarzy Onetu. Oczywiście, że poprzedni rząd dał ciała, ale obecna władza wcale nie jest lepsza. Zarówno TVN (trzymający stronę PO) jak i TVP (wiadomo, że tuba propagandowa PiS) są stacjami stronniczymi, ty niestety kopiując tekst i wklejajac go tutaj nie myślisz normlanie, o co apelujesz.. Zatem zacznij od zmian w swoim podwórku i sam zacznij mysleć.

 • Cyba

  Przynajmniej nie fanzoli głupot i nie filozofuje jak nieJaki Wesoły .

 • Xxx

  Mała aktywność na sesjach rady miasta.Człowiek wykształcony,inteligentny na pewno miałby coś do powiedzenia no wielka szkoda.

 • 123

  Wykształcony a popiera kler i cuda zamiast walczyć o pieniądze na służbę zdrowia -to poparł fundusz na kościół.....

 • ja

  tak? to ma moje popacie

 • Hanys

  Niy znom chopa.

 • grrrrrr

  Pan Grzegorz jest szczery i nie fandzoli gupot jak co poniektórzy. Docenić.

 • mieszkaniec

  Może jest i szczery ale w gabinecie lekarskim a co do sesji to nie powiem bo jeszcze jego nawet głosu nie słyszałem to potwierdzam że głupot nie gada bo nic nie gada.

 • nic za nic

  Skoro pan doktor jest tylko obserwatorem w RM, to po co taki radny? Nie ma czasu na pełnienie funkcji radnego, to po co startuje na radnego? Tylko dla diety?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.