Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej będzie pałac ślubów

 • Dodano: 2018-01-31 06:30, aktualizacja: 2018-01-31 08:34

Była domem gościnnym Friedenshźtte, będzie pałacem ślubów! Miasto podpisało właśnie umowę na remont kamienicy przy ul. Niedurnego 73, tzw. Florianki. Renowacja obejmie m.in. wymianę pokrycia dachowego, remont elewacji oraz dobudowę windy. Koszt inwestycji to 7,8 mln zł. Zakończenie robót planowane jest na połowę 2019 roku.

Chcemy stworzyć w Rudzie Śląskiej reprezentacyjne miejsce, w którym pary będą mogły zawrzeć związek małżeński, i w którym będziemy mogli przyjmować przybyłych do miasta gości. Na miejscu będzie też kawiarnia – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Zaadaptowanie Florianki na cele pałacu ślubów poprawi funkcjonowanie urzędu – tłumaczy.

Przyszły pałac ślubów składa się z czterech kondygnacji. Na parterze znajdzie się sala konferencyjna oraz restauracja, na piętrze zlokalizowane zostaną 3 apartamenty wraz z drugą salką konferencyjną, zaś poddasze przeznaczone zostanie na pomieszczenia biurowe. W piwnicy, tak jak do tej pory, goście będą mogli skorzystać z szatni. Tam znajdzie się również kawiarnia. Prace remontowe ruszą z początkiem lutego i zgodnie z planem powinny zakończyć się w połowie 2019 roku.

Renowacja zakłada wymianę pokrycia dachowego, remont elewacji, wykonanie izolacji ścian przyziemia, a także wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania. Do budynku doprowadzona zostanie sieć gazowa – wymienia Janusz Garliński z Wydziału Inwestycji UM. – Remont zakłada też odrestaurowanie zabytkowego wyposażenia kamienicy, w tym klatki schodowej – zdradza

Aby budynek mógł pełnić funkcje publiczne, z myślą o osobach niepełnosprawnych, konieczne będzie też wybudowanie windy.

„Florianka” jest obiektem wpisanym do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, stąd wszelkie rozwiązania techniczne i budowlane  były konsultowane przez projektanta z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - tłumaczy Marta Lip – Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W ramach renowacji swój wygląd zmieni również ogród zlokalizowany przy willi. Planowane są m.in. nasadzenia drzew i kwiatów oraz wymiana starego i montaż nowego oświetlenia. Część ogrodu zostanie utwardzona tak, by w przyszłości, z myślą o ślubach, można było w miejscu tym stawiać namiot.

Budynek przy ul. Niedurnego 73 tzw. „Florianka” wzniesiony został w 1905 roku w stylu secesyjnym, jako dom gościnny huty żelaza Friedenshźtte. Na szczególną uwagę zasługuje elewacja wykonana z użyciem cegły glazurowanej w kolorze ciemnobrązowym, białym, niebieskim i żółtym.

Przypomnijmy, że trwa także remont budynku przy ul. Niedurnego 75. W ubiegłym roku wzmocnione zostały fundamenty, zaś na ten rok MPGM TBS planuje rozpocząć remont konstrukcji obiektu – dachu oraz wszystkich stropów. W miejscu tym docelowo ma powstać lokal gastronomiczny oraz lokale użytkowe, w tym biuro obsługi mieszkańców MPGM TBS oraz PWiK.

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj »

 • rudzianka

  Witam. Wiadomo kiedy i gdzie będzie się można już zapisać na ślub?

 • Dorota

  Pracowałam w tym budynku w latach 80 jak było tam przedszkole. Budynek jest na tyle duży, że śmiało można było by tam zrobić przedszkole i żłobek w jednym budynku. Dodatkowo spory ogród jest idealny na plac zabaw. Jestem babcią opiekuje się 2 wnucząt nie mają szans na miejsce w przedszkolu, bo w naszym mieście jest mało miejsc w przedszkolach i żłobkach po za tym ich rodzice pracują a pierwszeństwo mają dzieci rodziców bezrobotnych.Obecnie można wziąć ślub nawet w plenerze po za tym mamy w mieście już 2 budynki Urzędu Miasta czy tak bardzo jest potrzeby nam kolejny i to za tak duże pieniądze?? Kupno Florianki już pochłonęło sporo pieniędzy teraz remont. Te pieniądze można było lepiej spożytkować.

 • karol

  USC w Rudzie Śląskiej działa bardzo dobrze można w każdym dniu tygodnia zawrzeć związek małżeński. W Chorzowie taka możliwość jest tylko w soboty tak samo w Świętochłowicach. Dodatkowo panie pracujące w USC RŚ są bardzo miłe i pomocne, otwarte na rożne rozwiązania.

 • Rap

  Bardzo dobry pomysł. Piękny, zabytkowy budynek zostanie wyremontowany i będzie służył mieszkańcom. Miasto nie posiada zbyt wielu budynków tego typu, którą będą przypominały o naszej historii. Mam nadzieję, że po renowacji, liczni goście weselni będą pod wrażeniem miejsca, które wpisuje się w naszą tożsamość, a nie jest tandetnym biurowym pokoikiem.

 • Rudzianka

  Zamiast w USC to można wziąć ślub gdzie się chce, a jak bardziej klimatycznie to w kościele. Najpierw kupa kasy wywalona na salę ślubną w urzędzie a teraz kupa kasy wywalona na Floriankę. Brawo. Jak są tacy hojni to niech w budynku obok zrobią super na wypasie żłobek. W środku ślub, z prawej żlobek, z lewej przedszkole, a naprzeciwko w urzędzie sala na imprezy po rozwodzie.

 • oburzona

  Uwazam ze to poroniony pomysl nie lepiej wyremontowac oba budynki i otworzyc dom opieki dla starszych ludzi wiecej by bylo z tego korzysci spoleczenstwo sie starzeje a malo takich obiektow malo kogo stac na prywatny dom za 4-6 tys m-nie.W wiekszosci to starsze samotne osoby ktore potrzebuja pomocy ale kogo to dzis obchodzi.Niby mamy 3 osrodki ale to wszystko malo.

 • misiak

  BRAWO

 • as

  Kule bele, a jo myśloł, że biydronka nowo zbudujom abo idny market bo mało w mieście :/

 • fryncita

  wszak branie ślubu jest już niemodne ,ale jak już ktoś chce ,to niech bierze w tym Pałacu Ślubów ,a co niech jest fajnie ,a ludziom zawsze coś będzie nie tak ,a to niby to ,a to niby owo ,no przecież jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził .Niech tam będzie co chce ,a jeśli ma to służyć mieszkańcom ,to czemu nie .Wyluzujcie trochę i jak wam nowy pomysł nie pasi ,to zakasać rękawy i pokazać co się potrafi ,powodzenia

 • Toram

  Fryncita, tu nie chodzi o to żeby każdemu dogodzić, tylko o finanse, przejmowanie budynków wiąże się z ogromnymi kosztami remontów, nie mówiąc już o dalszych kosztach utrzymania: sprzątaczki, ochrona,prąd, woda, bieżące naprawy itp. Spójrz ile takich miejsc miasto przejmuje: dworzec Chebzie, Florianka plus budynek obok. Wizje odnośnie bramy i wielkiego pieca na Hucie Pokój na razie stoją w miejscu, ale my już "idziemy" dalej.

 • Monbaf

  A może by tak halę sportową wybudować z prawdziwego zdarzenia... siatkarki, akrobatki, piłkarze nie mają gdzie trenować i muszą wynajmować wieczorami hale szkolne za grube pieniądze. Sportowców chcemy mieć z wynikami a nic dla nich nie robicie. Hala na Halembie już straszy. Proszę o tym pomyslec włodarze!

 • danio

  Sorki,że pytam,ale co to za osioł z tej Bini???

 • Egon

  Forum jest do wyrażania swojej opinii na dany temat a ty co tu robisz? Weź se załatwiaj swoje sprawy gdzie indziej bo widocznie nie masz nic ciekawego do powiedzenia a takie obrażanie innych to agrument ludzi słabych !!!

 • marek

  Jedyny basen letni w mieście nie dokończony a tu 8 baniek na taką niepotrzebną inwestycje brawo

 • fafik

  Fajny pomysł, ale czy nie można taniej? Wszak ze swoich włodarze za to nie płacą. Z cudzych łatwo się bierze. Przypomina mi to "dobroczynną działalność" ministra Glińskiego który co rusz kupuje i odkupuje za ciężkie miliony obrazy domy a nawet mieszkania a na remont kirkutów lekką rączka wydał 100 mln złotych

 • z Fryncity

  Patrząc na ogólnokrajowe tendencje, to może bardziej Pałac Rozwodów by się przydał. A patrząc na całokształt naszego miasta i magistratu: Wart Pac pałaca, a pałac Paca...

 • Masa

  8 baniek remont, 2 bańki zakup ... interes życia. Ruda Śląska - drugi Dubaj, stać nas a jak !

 • Rudzianka

  Wszystko fajnie tylko co z budynkiem obok?! Piękny pałac ślubów a obok niszczejąca rudera. Otoczenie przy takiej inwestycji jest równie ważne jak wystrój wnętrza.

 • Rudzianin

  Polecam czytać całość ze zrozumieniem "Przypomnijmy, że trwa także remont budynku przy ul. Niedurnego 75. W ubiegłym roku wzmocnione zostały fundamenty, zaś na ten rok MPGM TBS planuje rozpocząć remont konstrukcji obiektu dachu oraz wszystkich stropów. W miejscu tym docelowo ma powstać lokal gastronomiczny oraz lokale użytkowe, w tym biuro obsługi mieszkańców MPGM TBS oraz PWiK."

 • Lol

  8 mln czy wyście oszaleli za te pieniądze to można nowy budynek wybudować, fajne tam muszą być przekręty

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.