Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej powstaną dwa punkty szczepień powszechnych przeciw COVID-19

 • Dodano: 2021-04-16 10:15

W Rudzie Śląskiej powstaną dwa punkty szczepień powszechnych przeciw COVID-19. Pierwszy z nich zlokalizowany zostanie na terenie szpitala miejskiego w Bielszowicach, natomiast drugi utworzony zostanie w hali MOSiR przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu. Dzięki nim będzie można wykonać w naszym mieście dodatkowo nawet do 2 400 szczepień dziennie.  


"Zielone światło" dla dwóch masowych punktów szczepień w Rudzie Śląskiej

- "Zielone światło" na przygotowanie tych miejsc dał nam właśnie NFZ. Ich organizację realizować będziemy w porozumieniu i w ścisłej współpracy ze Szpitalem Miejskim w Rudzie Śląskiej. Punkty na przyjęcie dostaw szczepionek powinny być gotowe do 25 kwietnia. Oczywiście rozpoczęcie samych szczepień oraz ich liczba uzależnione już będą od dostępności samych preparatów - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Teraz oba miejsca muszą zostać odpowiednio dostosowane. Jak zaznacza prezydent Rudy Śląskiej, chodzi tu o wydzielenie odpowiednich przestrzeni oraz wyposażenie ich w niezbędny sprzęt. To także wyznaczenie zespołów szczepiących oraz ich przeszkolenie. 

- Musimy się także przygotować pod kątem logistycznym w zakresie odbioru i przechowywania szczepionek. Przed samym uruchomieniem punktów ich weryfikację w zakresie spełnienia wszystkich niezbędnych wymogów przeprowadzi NFZ oraz służby sanitarne - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. 


Nawet do 2 400 szczepień dziennie więcej 

Każdy z dwóch Punktów Szczepień Powszechnych (PSP), które powstaną w Rudzie Śląskiej, będzie w stanie zrealizować od 500 do 1200 szczepień dziennie. 

- Oznacza to, że w przypadku zapewnienia stałych dostaw szczepionek, każdego dnia będziemy mogli wykonać nawet 2400 szczepień. W ten sposób możliwości zaszczepienia naszych mieszkańców znacznie się zwiększą. Jednak i tak kluczową rolę odgrywać będzie dostęp do samych szczepionek, tu uzależnieni będziemy od dostaw z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Punkty Szczepień Powszechnych są elementem Narodowego Programu Szczepień. Według założeń docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być co najmniej dwa takie punkty. Jeden prowadzony ma być przez tzw. podmiot wykonujący działalność leczniczą (PWDL), zwany też populacyjnym punktem szczepień. W Rudzie Śląskiej jest to szpital miejski. Drugi, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów, organizowany ma być od podstaw przez samorządy we współpracy z wybranym PWDL oraz w porozumieniu z NFZ. Każdy z tych punktów w przypadku miast powyżej 50 tys. mieszkańców powinien też być w stanie zrealizować przynajmniej 500 dawek szczepionki dziennie.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj »

 • xxl

  Już widzę ten [...] z samochodami że już nawet karetka nie wjedzie na teren szpitala.

 • Emeryt

  Może wreszcie zaszczepią 70+ bo mam pierwszy termin szczepienia na 19 maja a zgłosiłem się 22 stycznia br. A do końca kwietnia premier obiecał zaszczepić całe 60 +.

 • fajerberga

  Nie bój nic: będziesz pierwszy do szczepienia w przyszłym roku, bo jak doskonale wiesz - szczepionka chroni tylko przez kilka miesięcy... powodzenia :-)

 • kkkk

  a to ciekawe :)

 • Tvn997

  Ile trwa tresura psa przed szczepieniem ?

 • TVNazi

  u ciebie od urodzenia trwa do tej pory

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.