Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego Oddziału Neurologicznego wraz z Oddziałem Udarowym w nowej lokalizacji w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej — Goduli.
- Dla mnie to jest szczególna chwila. Kiedy zaczęłam pracę w szpitalu, ta jego część, w której obecnie się znajdujemy, była bardzo zaniedbana. Długo trwały starania o to, żeby ten oddział powstał. Udało się to m.in. dzięki pracownikom, którzy szczególnie dbali o to, żeby to miejsce wyglądało, tak jak dzisiaj wygląda. Bardzo za to dziękuję – mówiła dr Katarzyna Adamek, prezes szpitala. – Ten oddział powstał również dzięki temu, że Pani prezydent zawsze patrzy łaskawym okiem na potrzeby w zakresie ochrony zdrowia i nigdy nie odmawia finansowania na mądre pomysły realizowane w szpitalu – dodała.
Po remoncie Oddział będzie liczył 29 łóżek, wykonano również stanowiska intensywnego nadzoru udaru oraz OIOM neurologiczny. Remont trwał 4 miesiące. Inwestycja była m.in. zrealizowana dzięki dofinansowaniu miasta.
- Cieszę się, że szpital pięknieje i zaczyna mieć renomę. Mam nadzieję, że ten oddział będzie tak fantastyczny, jak ginekologia, kardiologia, neonatologia, ortopedia oraz wszystkie pozostałe oddziały w naszym szpitalu – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic. – Jesteście zawsze na pierwszym froncie krytyki społecznej, nikt jednaknie patrzy, jaka to jest ciężka i żmudna praca. Dziękuje wam za wasze poświęcenie – zwróciła się do pracowników szpitala prezydent.
Oddział neurologiczny rocznie hospitalizuje około 900 pacjentów, z czego 360 to osoby z udarem mózgu. Największy odsetek chorych z niedokrwiennym udarem mózgu jest leczonych trombolizą dożylną. Poradnia neurologiczna udziela około 5 tysięcy porad rocznie.
- Pragnę bardzo podziękować pani prezes oraz władzom miasta za przeprowadzenie gruntownego remontu i otwarcie oddziału neurologii w nowej lokalizacji – mówił dr n.med. Janusz Kwieciński, Ordynator Oddziału. – Nasz oddział zapewnia kompleksową opiekę mieszkańcom Rudy Śląskiej, a także ościennych miast. Hospitalizujemy chorych ze wszystkimi schorzeniami neurologicznymi. Jesteśmy także w sieci oddziałów udarowych. Cieszę się bardzo, że chorzy na naszym oddziale będą mieli znacznie lepszy komfort pobytu i warunki leczenia, a także będą lepiej monitorowani i diagnozowani przy pomocy nowoczesnego sprzętu – dodał.
Po otwarciu oddziału w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyła się sesja naukowa „Bezpieczeństwo przede wszystkim”, którą rudzki szpital współorganizował z firmą Boehringer Ingelheim. Wśród zaproszonych wykładowców byli: wybitny kardiolog prof. dr hab. n.med. Zbigniew Kalarus, specjalista angiologii i chirurgii naczyniowej prof. dr hab. n. med. Tomasz Urbanek oraz dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii.