Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy i dla kogo? Sprawdź!

 • Dodano: 2020-11-05 15:45

Duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że wiele dzieci – zamiast iść do szkoły czy przedszkola – pozostanie w domach. Z tego powodu wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. 

– W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie on przysługiwał przez okres 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r. w przypadku:

 • zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały;
   
 • niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19;
   
 • ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.


Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:

 • rodzicom dzieci w wieku do lat 8;
   
 • ubezpieczonym rodzicom dzieci:
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
    
 • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Rozporządzenie wejdzie w życie 9 listopada br. 

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Alojz

  A od czego jest 500+ nie możesz pracować to zatrudnij opiekunkę. Zaś pasożyty skorzystają z cudzych podatków.

 • jorguś

  Nie jestem za rozdawnictwem pieniędzy na lewo i prawo.Uważam, że tak samo zasiłek powinien należeć się i prawo do opieki dla dzieci do 9 lub 10 roku życia - rodzice takich dzieci też powinny mieć prawo do wolnego od pracy. To nadal są dzieci a nie młodzież!Czym mentalnie i umysłowo różni się dziecko w wieku 7 a 9 lat. - i to i to nie powinno zostać samo w domu i realizować nauki zdalnej.Szkoły podstawowe 1-3 powinny być dalej otwarte jeśli rodzice nie mogą z nimi zostać na opiece z uwagi na obecne przepisy.Wirus jest, zabija, ale na boga patrzmy na wszystko z rozsądkiem. - inaczej faktycznie możemy to nazywać pandemią strachu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.