Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy i dla kogo? Sprawdź!

 • Dodano: 2020-11-05 15:45

Duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że wiele dzieci – zamiast iść do szkoły czy przedszkola – pozostanie w domach. Z tego powodu wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. 

– W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie on przysługiwał przez okres 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r. w przypadku:

 • zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały;
   
 • niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19;
   
 • ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.


Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:

 • rodzicom dzieci w wieku do lat 8;
   
 • ubezpieczonym rodzicom dzieci:
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
    
 • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Rozporządzenie wejdzie w życie 9 listopada br. 

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Alojz

  A od czego jest 500+ nie możesz pracować to zatrudnij opiekunkę. Zaś pasożyty skorzystają z cudzych podatków.

 • jorguś

  Nie jestem za rozdawnictwem pieniędzy na lewo i prawo.Uważam, że tak samo zasiłek powinien należeć się i prawo do opieki dla dzieci do 9 lub 10 roku życia - rodzice takich dzieci też powinny mieć prawo do wolnego od pracy. To nadal są dzieci a nie młodzież!Czym mentalnie i umysłowo różni się dziecko w wieku 7 a 9 lat. - i to i to nie powinno zostać samo w domu i realizować nauki zdalnej.Szkoły podstawowe 1-3 powinny być dalej otwarte jeśli rodzice nie mogą z nimi zostać na opiece z uwagi na obecne przepisy.Wirus jest, zabija, ale na boga patrzmy na wszystko z rozsądkiem. - inaczej faktycznie możemy to nazywać pandemią strachu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.