XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami w Rudzie Śląskiej dobiegł końca. Na jego zakończenie odbył się "Talent show", zorganizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 11.
- To było wspaniałe wydarzenie, które dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Jestem pełna podziwu i gratuluję talentu muzycznego, plastycznego i aktorskiego wszystkim młodym aktorom. Byliście niesamowici! - napisała wiceprezydent Krzysteczko.
Podczas uroczystości w SP nr 11 wiceprezydent Anna Krzysteczko odebrała symboliczne klucze do bram miasta, które przez ostatni tydzień należały do osób niepełnosprawnych.
- TGOzN to, co roku szczególny czas dla naszego miasta i jego mieszkańców. Jest to nie tylko okazja do wspólnego świętowania i integracji, ale także zwrócenia szczególnej uwagi na sprawy i problemy ludzi, którzy na co dzień muszą się borykać z wieloma przeciwnościami losu. W czasie całego Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością spędziłam wspaniałe chwile w gronie wielu niesamowicie ciepłych, sympatycznych, pozytywnych i wartościowych osób, którzy dodali mi energii i siły. Dziękuję za ten pięknie spędzony wspólnie czas! - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko.
Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami
Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczął się 4 października. W ramach jego obchodów w mieście odbyło się wiele imprez m.in.:
- XV Turniej Skata i Remika,
- zabawa taneczna "Gdzie się podziały tamte prywatki",
- turniej rycerski oraz sesja zdjęciowa w kostiumach średniowiecznych,
- koncert muzyki klasycznej "Muzyka łączy",
- warsztaty przygotowane przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej,
- Olimpiada Radości,
- konkursie karaoke podopieczni Dziennego Domu Senior-Wigor,
- wirtualny bieg charytatywny "Każdy inny, wszyscy równi",
- plener fotograficzny.
Ponad 650 milionów osób na świecie jest niepełnosprawnych
Z danych ONZ wynika, że ponad 650 milionów osób na świecie, czyli ok. 10% całej populacji, jest niepełnosprawnych w następstwie psychicznych, fizycznych lub sensorycznych niepełnosprawności. Według EHIS (Europejska Analiza Wywiadów Zdrowotnych), w zależności od przyjętego poziomu ograniczeń, w Polsce w 2014 roku było od 4,9 do 7,7 mln osób niepełnosprawnych. Prawne orzeczenie o niepełnosprawności lub równoważne posiadało prawie 3,8 mln Polaków. W Rudzie Śląskiej wg danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba osób niepełnosprawnych prawnie wynosiła 10 257 osób. W 2020 roku z powodu różnego typu niepełnosprawności Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rudzie Śląskiej wydał 2542 orzeczenia o przyznaniu stopnia niepełnosprawności osobom dorosłym, a osobom poniżej 16. roku życia 571 orzeczeń o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych.