RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami w Rudzie Śląskiej dobiegł końca

  • Dodano: 2021-10-12 15:30

XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami w Rudzie Śląskiej dobiegł końca. Na jego zakończenie odbył się "Talent show", zorganizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 11. 

- To było wspaniałe wydarzenie, które dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Jestem pełna podziwu i gratuluję talentu muzycznego, plastycznego i aktorskiego wszystkim młodym aktorom. Byliście niesamowici! - napisała wiceprezydent Krzysteczko. 

Podczas uroczystości w SP nr 11 wiceprezydent Anna Krzysteczko odebrała symboliczne klucze do bram miasta, które przez ostatni tydzień należały do osób niepełnosprawnych. 

- TGOzN to, co roku szczególny czas dla naszego miasta i jego mieszkańców. Jest to nie tylko okazja do wspólnego świętowania i integracji, ale także zwrócenia szczególnej uwagi na sprawy i problemy ludzi, którzy na co dzień muszą się borykać z wieloma przeciwnościami losu. W czasie całego Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością spędziłam wspaniałe chwile w gronie wielu niesamowicie ciepłych, sympatycznych, pozytywnych i wartościowych osób, którzy dodali mi energii i siły. Dziękuję za ten pięknie spędzony wspólnie czas! - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko


Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami

Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczął się 4 października. W ramach jego obchodów w mieście odbyło się wiele imprez m.in.:

  • XV Turniej Skata i Remika,
  • zabawa taneczna "Gdzie się podziały tamte prywatki",
  • turniej rycerski oraz sesja zdjęciowa w kostiumach średniowiecznych,
  • koncert muzyki klasycznej "Muzyka łączy",
  • warsztaty przygotowane przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej,
  • Olimpiada Radości,
  • konkursie karaoke podopieczni Dziennego Domu Senior-Wigor,
  • wirtualny bieg charytatywny "Każdy inny, wszyscy równi",
  • plener fotograficzny.


Ponad 650 milionów osób na świecie jest niepełnosprawnych

Z danych ONZ wynika, że ponad 650 milionów osób na świecie, czyli ok. 10% całej populacji, jest niepełnosprawnych w następstwie psychicznych, fizycznych lub sensorycznych niepełnosprawności. Według  EHIS (Europejska Analiza Wywiadów Zdrowotnych), w zależności od przyjętego poziomu ograniczeń, w Polsce w 2014 roku było od 4,9 do 7,7 mln osób niepełnosprawnych. Prawne orzeczenie o niepełnosprawności lub równoważne posiadało prawie 3,8 mln Polaków. W Rudzie Śląskiej wg danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba osób niepełnosprawnych prawnie wynosiła 10 257 osób. W 2020 roku z powodu różnego typu niepełnosprawności Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rudzie Śląskiej wydał 2542 orzeczenia o przyznaniu stopnia niepełnosprawności osobom dorosłym, a osobom poniżej 16. roku życia 571 orzeczeń o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych. 

XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami w Rudzie Śląskiej dobiegł końca

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.