Kolejna dawka Rudzkich zabytków! O jakich obiektach warto pamiętać, planując wycieczkę po Rudzie Śląskiej? Tym razem kilka słów o Kochłowicach, Orzegowie, Czarnym Lesie i Bykowinie.
Centrum rudzkiego mikrokosmosu
Kochłowice wyróżniają się na tle innych dzielnic bardzo bogatą architekturą sakralną. Przykładem są Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes oraz wiekowy Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej.
fot. Wikipedia
Najbardziej malowniczą uliczką Kochłowic jest z pewnością Aleja Dworcowa, której nazwa nawiązuje do znajdującego się tamże budynku dawnego dworca kolejowego. Warto również wrócić uwagę na znajdującą się nieopodal wieżę wodną - jej niewielkie rozmiary są bardzo wyjątkowe, porównując ją do podobnego obiektu znajdującego się w dzielnicy Nowy Bytom. Miłośników dawnej polskiej sceny teatralnej i filmowej zainteresuje z pewnością Dom Bistów, w którym dorastał wybitny aktor Henryk Bista.
fot. K. Bauszek
Wycieczka po Orzegowie
Może się to wydawać dziwne, ale jedną z największych atrakcji Orzegowa jest... Cmentarz. Powstał w 1894 roku i jest to z pewnością najbardziej klimatyczne miejsce w całym mieście.
fot. Wikipedia
To wszystko dzięki pięknym, starym nagrobkom, wykonanym w zupełnie innym stylu niż obecnie. Na szczególną uwagę zasługuje jeden z najstarszych budynków w Orzegowie – Hotel Wiktoria. Ten bogato ozdobiony obiekt jeszcze w latach 60. tętnił życiem, będąc centrum społeczno-kulturalnym dzielnicy.
fot. Street View
Nie wolno zapomnieć o budynku Kościoła pw. Św. Michała Archanioła, który jest kolejnym przykładem upodobania sobie przez architektów stylu neoromańskiego.
Najmniejsza dzielnica
Wydawać by się mogło, że przez wzgląd na rozmiar dzielnicy, na Czarnym Lesie nie ma zbyt wiele do oglądania... nic bardziej mylnego! Już w samym centrum znajduje się pierwszy zabytek – narożna kamienica na skrzyżowaniu ulic Kokota i 1 Maja. Budynek stworzono z połączenia stylów secesyjnego i Art Deco, które cieszyły się sporą popularnością na początku XX wieku.
fot. Street View
Warto odwiedzić schron bojowy, wybudowany na przełomie 1937 i 1938 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej.
fot. Pro Fortalicium
Za zabytkową uznano również kamienicę, na której znajduje się doskonale znany wszystkim Rudzianom mural przedstawiający wiewiórkę, maskotkę miasta.
Spacer po Bykowinie
Na terenie Bykowiny znajduje się najstarszy zabytek w całym mieście – średniowieczny gródek. Pozostał po nim zaledwie kopiec, na którego terenie w latach 80. prowadzono wykopaliska archeologiczne. Warto również zajrzeć na stary cmentarz. Przed wejściem znajduje się monument upamiętniający powstańców śląskich, odbudowany w 1966, po całkowitym zniszczeniu przez hitlerowców w trakcie wojny. Jeszcze do niedawna na terenie skweru z pomnikiem, znajdowały się schrony dla ludności cywilnej. Spora część budynków mieszkalnych to zabytki, na przykład domy przy ulicy Krętej, Bocznej oraz 11 Listopada. Nie mogło się obyć bez budynku sakralnego - na liście zabytków znajduje się również kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstały w 1935 roku.
fot. Wikipedia