Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zabytkowa Ruda Śląska – wybrane obiekty Kochłowic, Orzegowa, Czarnego Lasu i Bykowiny

 • Dodano: 2020-09-11 11:45

Kolejna dawka Rudzkich zabytków! O jakich obiektach warto pamiętać, planując wycieczkę po Rudzie Śląskiej? Tym razem kilka słów o Kochłowicach, Orzegowie, Czarnym Lesie i Bykowinie

Centrum rudzkiego mikrokosmosu

Kochłowice wyróżniają się na tle innych dzielnic bardzo bogatą architekturą sakralną. Przykładem są Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes oraz wiekowy Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej.

fot. Wikipedia

Najbardziej malowniczą uliczką Kochłowic jest z pewnością Aleja Dworcowa, której nazwa nawiązuje do znajdującego się tamże budynku dawnego dworca kolejowego. Warto również wrócić uwagę na znajdującą się nieopodal wieżę wodną -  jej niewielkie rozmiary są bardzo wyjątkowe, porównując ją do podobnego obiektu znajdującego się w dzielnicy Nowy Bytom. Miłośników dawnej polskiej sceny teatralnej i filmowej zainteresuje z pewnością Dom Bistów, w którym dorastał wybitny aktor Henryk Bista

fot. K. Bauszek

Wycieczka po Orzegowie

Może się to wydawać dziwne, ale jedną z największych atrakcji Orzegowa jest... Cmentarz. Powstał w 1894 roku i jest to z pewnością najbardziej klimatyczne miejsce w całym mieście.

fot. Wikipedia

To wszystko dzięki pięknym, starym nagrobkom, wykonanym w zupełnie innym stylu niż obecnie. Na szczególną uwagę zasługuje jeden z najstarszych budynków w OrzegowieHotel Wiktoria. Ten bogato ozdobiony obiekt jeszcze w latach 60. tętnił życiem, będąc centrum społeczno-kulturalnym dzielnicy.

fot. Street View

Nie wolno zapomnieć o budynku Kościoła pw. Św. Michała Archanioła, który jest kolejnym przykładem upodobania sobie przez architektów stylu neoromańskiego. 

Najmniejsza dzielnica

Wydawać by się mogło, że przez wzgląd na rozmiar dzielnicy, na Czarnym Lesie nie ma zbyt wiele do oglądania... nic bardziej mylnego! Już w samym centrum znajduje się pierwszy zabytek – narożna kamienica na skrzyżowaniu ulic Kokota i 1 Maja. Budynek stworzono z połączenia stylów secesyjnego i Art Deco, które cieszyły się sporą popularnością na początku XX wieku.

fot. Street View

Warto odwiedzić schron bojowy, wybudowany na przełomie 1937 i 1938 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej.

fot. Pro Fortalicium

Za zabytkową uznano również kamienicę, na której znajduje się doskonale znany wszystkim Rudzianom mural przedstawiający wiewiórkę, maskotkę miasta. 

Spacer po Bykowinie

Na terenie Bykowiny znajduje się najstarszy zabytek w całym mieście – średniowieczny gródek. Pozostał po nim zaledwie kopiec, na którego terenie w latach 80. prowadzono wykopaliska archeologiczne. Warto również zajrzeć na stary cmentarz. Przed wejściem znajduje się monument upamiętniający powstańców śląskich, odbudowany w 1966, po całkowitym zniszczeniu przez hitlerowców w trakcie wojny. Jeszcze do niedawna na terenie skweru z pomnikiem, znajdowały się schrony dla ludności cywilnej. Spora część budynków mieszkalnych to zabytki, na przykład domy przy ulicy Krętej, Bocznej oraz 11 Listopada. Nie mogło się obyć bez budynku sakralnego - na liście zabytków znajduje się również kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstały w 1935 roku. 

fot. Wikipedia

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Rudzianka

  Faktycznie kamienica na rogu skrzyzowania na Czarnym lesie z tymi pomalowanymi haslami i bazgrołami białym spreyem dodaje jej uroku.Z zewnatrz niby cacy a do sieni strach wejsc.

 • Szarlej

  Bykowina. Jedyne miejsce na Śląsku gdzie w wszystkich świętych przed pomnikiem powstańców śląskich łatwiej zrobić kupę niż zapalić znicz . Ponieważ ścieżka prowadząca pod pomnik zastawioną jest handlarzami zniczy za zgodą włodarzy miasta a pod samym pomnikiem stoji toy toy. Faktycznie jest się czym kur... Chwalić

 • TomG

  A gdzie na Bykowinie jest średniowieczny gródek ? Przenieśli z Kochłowic albo zmienili granice dzielnic ?

 • Smakosz

  Najbardziej klimatyczne miejsce na Łorzegowie jest stonie pod sklepym nocnym w łikiynd albo koło sklepu w ajfarcie.

 • hrymp

  No no a koksownia ekstra zabytek,super elegancja no no.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.