Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zamiast basenu w Nowym Bytomiu będzie hala do akrobatyki sportowej?

  • Dodano: 2021-02-01 13:15, aktualizacja: 2021-02-01 14:56

Basen znajdujący się w gmachu przy ulicy Pokoju 13 w Rudzie Śląskiej- Nowym Bytomiu zostanie zamieniony na halę dla „gimnastyków" Katolickiego Parafialnego Klubu Sportowego "Halemba"? Niedawno pojawił się taki pomysł. Miasto tłumaczy chęć zmian niską frekwencją oraz małymi wpływami z biletów, a wspomniany klub choć działa 20 lat, nadal nie posiada własnej siedziby.


Basen był remontowany w latach 2006-2007. Jak się okazuje, obiekt nie należy do tych najchętniej wybieranych przez rudzian. Niska frekwencja, a przy tym niskie wpływy do miejskiej kasy zaważyły na tym, że miasto rozważa jego przekształcenie w halę sportową. Należy dodać, że choć budynek wygląda całkiem przyzwoicie, to już jego otoczenie woła o pomstę do nieba. Fatalny dojazd może zniechęcać potencjalnych miłośników pływania.

Basen w Nowym Bytomiu jest rzadko odwiedzany przez rudzian

Informacje o możliwości likwidacji basenu w Nowym Bytomiu pojawiły się podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Temat poruszył radny Krzysztof Piechaczek. Pytał, jakie plany ma zarząd miast względem krytego basenu w dzielnicy Nowy Bytom?

Faktycznie, zastanawiamy się nad przyszłością basenu w Nowym Bytomiu. To obiekt basenowy w najmniejszym stopniu wykorzystywany przez mieszkańców i nie tylko. Zanalizowaliśmy dane za rok 2019, z których wynika, że w ciągu godziny korzysta z niego średnio 7 osób - odpowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Wiceprezydent wskazał, że pomysł przekształcenia obiektu w halę sportową, którą można udostępnić gimnastykom i gimnastyczkom z Rudy Śląskiej, zrodził się w środowisku sportowym. Dodał, że pomysł jest analizowany, ale nie zapadły jeszcze żadne ostateczne decyzje.

Koncepcja zasypania niecki basenowej w obiekcie w Nowym Bytomiu zelektryzowała mieszkańców. Jeśli obiekt zostanie zlikwidowany Ruda Śląska będzie miała do dyspozycji basen zamknięty w Rudzie 1 oraz w Kochłowicach, plus oczywiście Aquadrom

Kiedy informacja została opublikowana na jednej z rudzkich grup, jej członkowie zaczęli żywo dyskutować, wspominając, że basen wykorzystywany jest przez szkoły, które prowadzą tam lekcje wf– m.in. korzysta z niego SP nr 41. Wówczas głos w sprawie zabrał wiceprezydent Krzysztof Mejer, pisząc:

Jeśli obrona basenu w Nowym Bytomiu przełoży się na frekwencję, to będzie rewelacyjnie. Problem w tym, że ten basen jest najrzadziej odwiedzany przez mieszkańców. Średnio 7 osób na godzinę. Szkoły kompletnie z niego nie korzystają. Przedstawimy w tym zakresie szczegółowe dane. Ja rozumiem sentymenty i przywiązanie do obiektu. Ale powinniśmy myśleć o optymalnym wykorzystaniu naszych obiektów. Nie stać nas na utrzymywanie pustych budynków. W przypadku basenu w Nowym Bytomiu kosztuje nas to rocznie około 1,2 mln złotych. Dochody tego obiektu są na poziomie około 350 tys. złotych. Nie stać tez nas na budowanie kolejnych obiektów sportowych, ale rozumiem, ze te argumenty nikogo nie obchodzą. I to właśnie jest niegospodarność.

Wiceprezydent Mejer dodał też, że dochody z basenu w Nowym Bytomiu pokrywają zaledwie 19 proc. kosztów. Tymczasem w przypadku dwóch pozostałych obiektów wpływy utrzymują się na poziomie ponad 43 proc. kosztów. Średnio z tego basenu korzysta na godzinę 7 osób a maksymalnie mogłoby 50.

Nad sprawą przyszłości basenu pochyli się Komisja Sportu

Wiadomo już, że za dwa tygodnie odbędzie się Komisja Sportu, na której omówiona zostanie sytuacja rudzkiej pływalni przy ulicy Pokoju 13.

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat tego, że to rodzina Wodarskich jest inicjatorem pomysłu przekształcenia obiektu w halę sportową. W związku z tym oświadczenie w tej sprawie złożył radny Łukasz Wodarski. Wyjaśnił, że zanim otrzymał mandat radnego, pełnił społecznie funkcję prezesa Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Grunwald Ruda Śląska, jednakże po wejściu do Rady Miasta, zrzekł się tej punkcji i nie uczestniczył w żadnych rozmowach prowadzonych przez miasto z Zarządem Klubu KPKS " Halemba".

Gimnastycy nadal nie mają swojej siedziby

W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych wątpliwościami odnoszącymi się do przekształcenia krytego basenu na Nowym Bytomiu na halę do akrobatyki sportowej Zarząd KPKS "Halemba" postanowił przedstawić swoje stanowisko. Należy wyjaśnić, że wśród założycieli powstałego w 2002 roku Katolickiego Parafialnego Klubu Sportowego "Halemba" byli także obecni członkowie Zarządu - Danuta i Bogusław Wodarscy (rodzice radnego Łukasza Wodarskiego), którzy pełnili powierzone im funkcje społecznie.

Klub w ramach samej sekcji akrobatyki zrzesza aktualnie około 130 licencjonowanych zawodniczek i zawodników, którzy trenują pod okiem 7 wykwalifikowanych trenerów. Chętnych dzieci na zajęcia nie brakuje i mogłoby ich być znacznie więcej, niestety ogranicza nas brak miejsca. Ze względu na duży popyt już nie raz analizowaliśmy możliwość otwarcia dodatkowych grup naborowych i ogólnorozwojowych dla najmłodszych oraz grup rekreacyjnych dla starszych dzieci i młodzieży, jednak obecny stan liczbowy uczestniczących w zajęciach oraz ograniczenia w dostępie do miejsca, w którym mogłyby się one odbywać "wiążą nam ręce", uniemożliwiając rozwój i zwiększenie dostępności do zajęć – czytamy w oświadczeniu KPKS " Halemba".

Członkowie klubu nie posiadają własnej bazy do treningów. Choć posiada duże zasługi na polu sportu i wiele medali na koncie, wywalczonych m.in. w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, Mistrzostwach Polski, Pucharów Polski, Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, nie mają gdzie ćwiczyć. Korzystają m.in. z hali zapaśniczej w Orzegowie czy z salki gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 w Halembie.

Z brakiem swojego miejsca do trenowania borykamy się już od wielu lat. I od wielu lat toczą się liczne rozmowy z władzami miasta i rozważane są różne pomysły w jaki sposób zapewnić naszym zawodnikom - dzieciom i młodzieży Rudy Śląskiej, godziwe warunki do treningu. Szukanie więc bazy dla akrobatów i propozycja ze strony Miasta o przystosowaniu basenu, nie jest decyzją nieprzemyślaną lub jak napisano w komentarzach "pomysłem wyciągniętym z kapelusza", a efektem wieloletnich starań i rozmów obu stron – czytamy w oświadczeniu KPKS " Halemba".

Co będzie z basenem w Nowym Bytomiu?

Sprawa jest otwarta. Niebawem zostanie zwołana Komisja Sportu, która będzie dyskutować na temat przyszłości nowobytomskiego obiektu sportowego. Mieszkańcy jednak sprzeciwiają się planom likwidacji basenu. Wskazują jednak, że jeżeli frakwencja jest tak niska, należy podjąć działanie zmierzające go popularyzacji i wypromowania tego miejsca.

Zamiast basenu w Nowym Bytomiu będzie hala do akrobatyki sportowej?

Komentarze (138)    dodaj »

  • Ruda

    Tak swoją drogą trochę to chore.Założyć sekcję akrobatyki ,a potem dopiero szukać dla swoich zawodników bazy treningowej.

  • Rodzic zawodniczki

    Klub powstał w 2002. Baza szukana jest od dobrych kilku lat. Rozwój klubu i coraz większa ilość dzieci chcących trenować zmusza do konieczności znalezienia większej bazy.

  • Dzoana

    Kosztem mojego i wielu dzieci, które prywatnie trenują pływanie, cudownie, serio, to jest argument.

  • Dzoana

    Trenujcie na parafii u ksiedza

  • Społecznik ruchu

    W takim razie mamy dziesiątki "chorych" inicjatorów zajęć sportowych w mieście... Fakt telewizorów, telefonów i komputerów starczy dla każdego, po co sportowcom baza.

  • Marek

    Jeśli ktoś zakłada stowarzyszenie z nastawieniem, że jedynym sponsorem będzie Miasto, i że Miasto musi mu zapewnić bazę, to niech go nie zakłada. Więcej pracy, a mniej żądań.

  • Olo

    A dla kogo zakłada to stowarzyszenie? Dla mieszkańców miasta przecież...

  • Marek

    A nie dla siebie ? Jako dodatkowe źródło dochodu ... Płaca trenera, czy sędziego sportowego, ze 2000-3000 miesięcznie wpadnie.

  • Isma

    Jak nie wiadomo o co chodzi..

  • Niezasypuj

    3 hale sportowe: Zgoda, Nowy Bytom, Halemba + nowa sala gimnastyczna sp14 na Wirku. Naprawdę nie ma gdzie ćwiczyć? Wszystkie przynoszą zyski? Na pewno nie, tu chodzi o aqadrom, żeby kasę przerzucić że sportu miejskiego na tą spółkę. Basen na Frynie powinien być wykorzystany przez szkoły, ale one nie są zainteresowane bo znowu trzeba transport załatwiać, a to koszty... W podstawówce dziecko miało 1 semestr na 8 lat basenu

  • Tania

    Kombinują jak koń pod górę ,niech ten basen przekształcą na na jakiś super sklep.

  • Rudziol

    Heh kiepski dojazd, to trzeba było już dawno zrobić ten dojazd a nie tłumaczyć się tym że to nie nasze nie możemy. Od strony parku tak samo już dawno by mogło być zrobione dojście, ale po co szkoda kasy. Najlepiej zasypać zrównać z ziemią i dać innym, ani wpływu ani pożytku. Ehh chepie mi sie już rudą...

  • Majk

    Byłem z ciekawości zobaczyć 3 lata temu by wspomnieć jak to było jeżdżąc I korzystać z basenu że szkoły. Podsumowanie takie że już nie pojadę nie spełnia wymiarów jak i woda zimna A o jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nawet ratownika nie zastalem bo siedział w kamerliku. Jestem za zamknięciem tego basenu i zrobienie hali sportowej dla dzieci, będzie z tego większy pożytek jak sentyment do czegoś co już nie istnieje.

  • Alojz

    Chyba trochę mijasz się z prawdą. Basen na NB posiada najnowszą technologię basenową (porównując do Rudy i Kochłowic). Jeśli masz zastrzeżenia do pracy obsługi obiektu dzwoń od razu do dyrekcji a nie ściemniaj po 3 latach.

  • sabina

    Moje sąsiadki starsze panie 70 lat korzystały z tego basenu. Zresztą ja też.

  • Anna

    W Rudzie Śląskiej jest kilka basenów a żadnej hali dla akrobatów/gimnastyków. Jest basen w Kochłowicach na Rudzie jest NOWY Aquadrom. Jak i tak potrzebny jest remont basenu to można przekształcić basen na salę dla innych sportów.

  • Nowobytomianin

    A hal sportowych przy każdej szkole i można ćwiczyć bez likwidacji basenu.

  • Rodzic zawodniczki

    Do uprawiania akrobatyki konieczna jest specjalistyczna plansza, więc nie można jej rozłożyć na "zwykłej" hali, ponieważ uniemożliwiłoby to uprawianie sportów zespołowych (siatkówka, koszykówka itp). Aby wykonywać elementy akrobatyczne konieczna jest również wysokość hali ok. 6m, więc nie można jej uprawiać w małych salkach. Pozdrawiam.

  • fajerberga

    Ale na "zwykłej" hali też masz rozrysowane plansze do kosza, siatki i futsalu jednocześnie i jakoś ludzie grają.

  • za

    Rozłożenie specjalistycznej planszy zajmuje od 45 min do ponad godziny, nie jest możliwe rozkładanie i składanie planszy o wymiarach 12 x 12 m przed i po każdym treningu.

1234567

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również