Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zamiast basenu w Nowym Bytomiu będzie hala do akrobatyki sportowej?

  • Dodano: 2021-02-01 13:15, aktualizacja: 2021-02-01 14:56

Basen znajdujący się w gmachu przy ulicy Pokoju 13 w Rudzie Śląskiej- Nowym Bytomiu zostanie zamieniony na halę dla „gimnastyków" Katolickiego Parafialnego Klubu Sportowego "Halemba"? Niedawno pojawił się taki pomysł. Miasto tłumaczy chęć zmian niską frekwencją oraz małymi wpływami z biletów, a wspomniany klub choć działa 20 lat, nadal nie posiada własnej siedziby.


Basen był remontowany w latach 2006-2007. Jak się okazuje, obiekt nie należy do tych najchętniej wybieranych przez rudzian. Niska frekwencja, a przy tym niskie wpływy do miejskiej kasy zaważyły na tym, że miasto rozważa jego przekształcenie w halę sportową. Należy dodać, że choć budynek wygląda całkiem przyzwoicie, to już jego otoczenie woła o pomstę do nieba. Fatalny dojazd może zniechęcać potencjalnych miłośników pływania.

Basen w Nowym Bytomiu jest rzadko odwiedzany przez rudzian

Informacje o możliwości likwidacji basenu w Nowym Bytomiu pojawiły się podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Temat poruszył radny Krzysztof Piechaczek. Pytał, jakie plany ma zarząd miast względem krytego basenu w dzielnicy Nowy Bytom?

Faktycznie, zastanawiamy się nad przyszłością basenu w Nowym Bytomiu. To obiekt basenowy w najmniejszym stopniu wykorzystywany przez mieszkańców i nie tylko. Zanalizowaliśmy dane za rok 2019, z których wynika, że w ciągu godziny korzysta z niego średnio 7 osób - odpowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Wiceprezydent wskazał, że pomysł przekształcenia obiektu w halę sportową, którą można udostępnić gimnastykom i gimnastyczkom z Rudy Śląskiej, zrodził się w środowisku sportowym. Dodał, że pomysł jest analizowany, ale nie zapadły jeszcze żadne ostateczne decyzje.

Koncepcja zasypania niecki basenowej w obiekcie w Nowym Bytomiu zelektryzowała mieszkańców. Jeśli obiekt zostanie zlikwidowany Ruda Śląska będzie miała do dyspozycji basen zamknięty w Rudzie 1 oraz w Kochłowicach, plus oczywiście Aquadrom

Kiedy informacja została opublikowana na jednej z rudzkich grup, jej członkowie zaczęli żywo dyskutować, wspominając, że basen wykorzystywany jest przez szkoły, które prowadzą tam lekcje wf– m.in. korzysta z niego SP nr 41. Wówczas głos w sprawie zabrał wiceprezydent Krzysztof Mejer, pisząc:

Jeśli obrona basenu w Nowym Bytomiu przełoży się na frekwencję, to będzie rewelacyjnie. Problem w tym, że ten basen jest najrzadziej odwiedzany przez mieszkańców. Średnio 7 osób na godzinę. Szkoły kompletnie z niego nie korzystają. Przedstawimy w tym zakresie szczegółowe dane. Ja rozumiem sentymenty i przywiązanie do obiektu. Ale powinniśmy myśleć o optymalnym wykorzystaniu naszych obiektów. Nie stać nas na utrzymywanie pustych budynków. W przypadku basenu w Nowym Bytomiu kosztuje nas to rocznie około 1,2 mln złotych. Dochody tego obiektu są na poziomie około 350 tys. złotych. Nie stać tez nas na budowanie kolejnych obiektów sportowych, ale rozumiem, ze te argumenty nikogo nie obchodzą. I to właśnie jest niegospodarność.

Wiceprezydent Mejer dodał też, że dochody z basenu w Nowym Bytomiu pokrywają zaledwie 19 proc. kosztów. Tymczasem w przypadku dwóch pozostałych obiektów wpływy utrzymują się na poziomie ponad 43 proc. kosztów. Średnio z tego basenu korzysta na godzinę 7 osób a maksymalnie mogłoby 50.

Nad sprawą przyszłości basenu pochyli się Komisja Sportu

Wiadomo już, że za dwa tygodnie odbędzie się Komisja Sportu, na której omówiona zostanie sytuacja rudzkiej pływalni przy ulicy Pokoju 13.

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat tego, że to rodzina Wodarskich jest inicjatorem pomysłu przekształcenia obiektu w halę sportową. W związku z tym oświadczenie w tej sprawie złożył radny Łukasz Wodarski. Wyjaśnił, że zanim otrzymał mandat radnego, pełnił społecznie funkcję prezesa Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Grunwald Ruda Śląska, jednakże po wejściu do Rady Miasta, zrzekł się tej punkcji i nie uczestniczył w żadnych rozmowach prowadzonych przez miasto z Zarządem Klubu KPKS " Halemba".

Gimnastycy nadal nie mają swojej siedziby

W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych wątpliwościami odnoszącymi się do przekształcenia krytego basenu na Nowym Bytomiu na halę do akrobatyki sportowej Zarząd KPKS "Halemba" postanowił przedstawić swoje stanowisko. Należy wyjaśnić, że wśród założycieli powstałego w 2002 roku Katolickiego Parafialnego Klubu Sportowego "Halemba" byli także obecni członkowie Zarządu - Danuta i Bogusław Wodarscy (rodzice radnego Łukasza Wodarskiego), którzy pełnili powierzone im funkcje społecznie.

Klub w ramach samej sekcji akrobatyki zrzesza aktualnie około 130 licencjonowanych zawodniczek i zawodników, którzy trenują pod okiem 7 wykwalifikowanych trenerów. Chętnych dzieci na zajęcia nie brakuje i mogłoby ich być znacznie więcej, niestety ogranicza nas brak miejsca. Ze względu na duży popyt już nie raz analizowaliśmy możliwość otwarcia dodatkowych grup naborowych i ogólnorozwojowych dla najmłodszych oraz grup rekreacyjnych dla starszych dzieci i młodzieży, jednak obecny stan liczbowy uczestniczących w zajęciach oraz ograniczenia w dostępie do miejsca, w którym mogłyby się one odbywać "wiążą nam ręce", uniemożliwiając rozwój i zwiększenie dostępności do zajęć – czytamy w oświadczeniu KPKS " Halemba".

Członkowie klubu nie posiadają własnej bazy do treningów. Choć posiada duże zasługi na polu sportu i wiele medali na koncie, wywalczonych m.in. w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, Mistrzostwach Polski, Pucharów Polski, Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, nie mają gdzie ćwiczyć. Korzystają m.in. z hali zapaśniczej w Orzegowie czy z salki gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 w Halembie.

Z brakiem swojego miejsca do trenowania borykamy się już od wielu lat. I od wielu lat toczą się liczne rozmowy z władzami miasta i rozważane są różne pomysły w jaki sposób zapewnić naszym zawodnikom - dzieciom i młodzieży Rudy Śląskiej, godziwe warunki do treningu. Szukanie więc bazy dla akrobatów i propozycja ze strony Miasta o przystosowaniu basenu, nie jest decyzją nieprzemyślaną lub jak napisano w komentarzach "pomysłem wyciągniętym z kapelusza", a efektem wieloletnich starań i rozmów obu stron – czytamy w oświadczeniu KPKS " Halemba".

Co będzie z basenem w Nowym Bytomiu?

Sprawa jest otwarta. Niebawem zostanie zwołana Komisja Sportu, która będzie dyskutować na temat przyszłości nowobytomskiego obiektu sportowego. Mieszkańcy jednak sprzeciwiają się planom likwidacji basenu. Wskazują jednak, że jeżeli frakwencja jest tak niska, należy podjąć działanie zmierzające go popularyzacji i wypromowania tego miejsca.

Zamiast basenu w Nowym Bytomiu będzie hala do akrobatyki sportowej?

Komentarze (138)    dodaj »

  • Isma

    No to jak komuś się nie chce rozkładać "specjalnej maty" to niech się przerzuci na morsowanie albo jogging..

  • olo

    Była hala gimnastyczna w Orzegowie. Typowa dla gimnastyków. Dzieje się w niej coś teraz? Bo kiedyś tętniła życiem. A może dobudować do basenu halę? Szatnie i prysznice już są. Może warto się rozejrzeć za środkami na sfinansowanie?

  • Hala w Orzegowie

    Takie komentarze mogą podłamać Czy coś dzieje się na hali w Orzegowie? Człowieku,nie wierzę,że jesteś mieszkańcem tego miasta.Hala ta tętni życiem od rana do wieczora.Trenujący tam zapaśnicy są czołową sekcją w Polsce.Seryjnie zdobywają tytuły mistrzów Polski .Trenuje też tam młodzieżowa mistrzyni Europy Natalia Strzałka.Poza tym z hali korzystają też inne sekcje z sekcją AKROBATYKI o której tu mowa włącznie.

  • Kasia H Ruda

    Bardzo słaby pomysł, szkoda wpompowanych kilka lat temu pieniędzy. Dojazd jest ok, miejsce parkingowe zawsze dostępne. Jedynie wchodzenie o pełnej godzinie jest niewygodne i może powodować niższa frekwencję. Można to zmienić i popularyzować basen.

  • Iks

    Kiedy byłaś na basenie na Frynie ostatnio, skoro wchodzić musiałaś o pełnej godzinie???

  • Tvn997

    Co by tu jeszcze zamknąć i zepsuć ?

  • Pływak

    Może mniej durnot i wywalania kasy na bzdury typu przystanki po 30k za sztukę. Najlepszy basen chcecie zamknąć a zostawić te brodziki na Karmańskim i Kochło, gdzie jest wiecznie tłok.

  • Kasia H Ruda

    Bardzo słaby pomysł, szkoda wpompowanych kilka lat temu pieniędzy. Dojazd jest ok, miejsce parkingowe zawsze dostępne. Jedynie wchodzenie o pełnej godzinie jest niewygodne i może powodować niższa frekwencję. Można to zmienić i popularyzować basen.

  • Pływak

    Już nie trzeba wchodzić o pełnej, chyba od 2018 roku.

  • sąsiad

    od 2017

  • Kasia H Ruda

    Bardzo słaby pomysł, szkoda wpompowanych kilka lat temu pieniędzy. Dojazd jest ok, miejsce parkingowe zawsze dostępne. Jedynie wchodzenie o pełnej godzinie jest niewygodne i może powodować niższa frekwencję. Można to zmienić i popularyzować basen.

  • sąsiad

    od 2017 nie ma wejść o pełnaj godzinie.

  • Kr

    Przed zamknięciem basenu, warto się zastanowić dlaczego coś tutaj nie działa i co można poprawić:1. Dojazd – w tym momencie jest to tragedia. Mieszkając 500m od basenu wolę jechać tam samochodem, niż iść po ciemku, pieszo przez to błoto i dziury. Z drugiej strony, jadąc samochodem strach o podwozie... Nie mówiąc już o niewymierzonej wiacie, która tylko marnuje miejsce na parkingu.2. Utworzenie prostej, dodatkowo płatnej sauny parowej i zimnych pryszniców w miejsce zbyt dużych szatni – 50 osób na każdą szatnie to zdecydowana przesada w przypadku tego obiektu.3. Utworzenie przejrzystego i czytelnego grafiku zajęć – rano zajęcia szkolne, wczesnym popołudniem propozycja godzin dla seniorów, pływanie wszerz, a po 16 w wyznaczone dni ciekawsze zajęcia grupowe jak np. pool spinning, czy choćby aerobik w wodzie, a pozostałych godzinach – podkreślenie aspektu sportowego, rozłożenie torów sportowych w celu zorganizowania ruchu na basenie, pływanie wzdłuż basenu (nie tylko o 6 rano i po godzinie 20:45…), zainstalowanie zegara czterowskazówkowego. Pływanie w spokoju, bez skaczących dzieci, bez osób chcących się „popluskać”, bez zjeżdżalni – od tego jest aquadrom i specjalnie przygotowane w nim strefy. Jestem pewny, że znajdzie się spore grono osób, które właśnie tego spokoju od basenu oczekuje - warto to podkreślić i przekuć to w atut tego obiektu.

  • Stev

    My GÓRNICY zbudowaliśmy basen w czynie społecznym każdy oddział KWK Pokój musiał dopracować godziny przy budowie basenu z byłej kotłowni oraz nie mieliśmy zysków i premii bo władze kopalni przeznaczył ją na budowę .Kopalnią Pokój oddał a basen kryty i basen Zdebel miastu Ruda Śląska a wy władze miasta niszczycie i sprzedajcie wszystko co tylko idzie jesteście likwidatorami miasta Ruda Śląska

  • Zainteresowany

    I dlatego Górnikom należą się wielkie podziękowania za ten obiekt oraz inne w mieście, które wybudowali.Niestety trzeba jednak zauważyć, ze kopalnia przekazała miastu obiekt bo nie chciała go już dłużej utrzymywać i do niego dopłacać, z pensji górników zresztą. Teraz utrzymują go i dopłacają do niego mieszkańcy Rudy ze swoich podatków.

  • Ww

    W kochłowicach nie ma gdzie pływać bo wszystko zajmują szkółki pływania zostaje tylko jeden tor dla ludzi.

  • Seba

    Radny Wodarski zostaw nasz basen w spokoju bo dla wielu ludzi to jedyne miejsce gdzie mogą spokojnie popływać, znajdź inne miejsce na swoje pomysły.

  • MK

    Hmm smutne że obiekt na siebie nie zarabia, ale mimo wszystko w moim odczuciu pełni on istotną rolę w okolicy. W godzinach popołudniowych na basenie pojawia się sporo osób. Nie rozumiem fragmentu artykułu odnośnie tego, że z basenu "średnio na godzinę korzysta zaledwie 7 osób, a mogłoby 50". Autor tego zdania chyba nigdy nie był na tym basenie! Przy 15 dorosłych osobach pływających wzdłuż basenu już jest ścisk. Gdzie tam by miało wejść 50 osób? Taka sytuacja jest możliwa chyba jedynie wtedy, gdy korzystają z niego dzieci na lekcjach wf, które pływają wszerz niecki basenu.Co do otoczenia - uważam, że trzeba popracować nad dojazdem do tego miejsca. Mimo ze pieszo mam tam 3 minuty, to wole dojechać tam samochodem, niż isc przez to błoto po ciemku pieszo. Zresztą, jadąc samochodem też się boję - o swoje podwozie. Dojazd to jeden z głównych problemów tego obiektu - brak utwardzonej drogi.Może zamiast zamykać obiekt, warto się zastanowić nad tym co można poprawić w jego działaniu. Może w godzinach popołudniowych zamiast otwartego basenu gdzie ludzie pływają "jak chcą" warto by było zainstalować tory sportowe, uskutecznić pływanie wzdłuż basenu, które odbywa się tylko o 6 rano i po godz. 20 - w moim odczuciu chętni na pływanie stricte sportowe się znajdą. Często korzystam z basenu i jestem przekonany, że wiele osób specjalnie wyczekuje godzin, kiedy dostępne jest pływanie wzdłuż - pojawiają się takie sytuacje kiedy o 19 jest prawie-pusto (chyba ze odbywają się jakieś zajęcia), a od godziny 20 wzrasta ruch spowodowany właśnie pływaniem wzdłuż. Może warto zrobić ankiete i zapytać potencjalnych klientów co ich zdaniem warto poprawić, czego oczekują i wtedy wyciągnąć wnioski. Co do godzin porannych, myślę że gdyby dojazd był lepszy, to i więcej szkół zdecydowałoby się na dojazd w celu przeprowadzenia zajęć.

  • Alojz

    Primo 20 lat miasto nie jest w stanie wybudować drogi dojazdowej i chodnika.Secundo kiedyś szkoły zabijały się o godziny poranne na basenie dla swoich uczniów, dziś basen faktycznie świeci pustkami. Dlaczego? Proszę zapytać Pana wice jakie korzyści przyniosły wprowadzone w ubiegłym roku zmiany. Ponoć od kiedy szkoły (finansowane przez gminę) zmuszone są ponosić odpłatność za korzystanie z basenów kasa miejska pęka w szwach.Długo by jeszcze można ale nie dobrze się robi patrząc na to wszystko.

  • Isma

    Władze miasta już zdaje się zdecydowały jak utrącić basen, szukają tylko poklasku, żeby załatwić coś "swoim" za pieniądze miasta, czyli nasze.. Sekcje gimnastyczne też dochodu nie przynoszą miastu, chyba, że organizatorom..

1234567

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również