Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zapuszczony plac Niepodległości na Goduli. Co z zapowiadaną modernizacją?

 • Dodano: 2021-07-22 10:45, aktualizacja: 2021-07-22 12:43

Chwasty, zarośnięte ławki i zupełny brak kwiatów – tak w tym roku wygląda plac Niepodległości w centrum Goduli. Mieszkańcy narzekają na ogromne zaniedbania w dzielnicy i zastanawiają się, kiedy dojdzie do obiecywanej przez władze miasta modernizacji placu Niepodległości.

Kolejny zaniedbany plac w mieście

Mieszkańcy Goduli narzekają na wygląd placu Niepodległości. W poprzednich latach również nie zachwycał, jednak w 2021 roku plac jest wyjątkowo zapuszczony. Trawniki są zarośnięte i pokryte chwastami, a na ławkach nie da się usiąść – toną wręcz w wysokich pokrzywach. Kwietniki po prostu straszą – mieszkańcy żartują, że jedyne kwiaty, które tam znajdują, to „tulipany” ze szklanych butelek po trunkach alkoholowych. 

- A przy ławkach wzdłuż przystanków pełno "petunii" i szklanych "tulipanów" – mówi jedna z mieszkanek dzielnicy.

Mieszkańcy są zgodni – plac Niepodległości trzeba doprowadzić do porządku.

Planowana modernizacja?

Już kilka lat temu pojawiły się pierwsze głosy dotyczące modernizacji placu Niepodległości. Władze miasta zapowiedziały, że plac przejdzie gruntowny remont – nie zdradzono jednak, kiedy do tego dojdzie. Mieszkańcy podejrzewają, że idea modernizacji placu na Goduli umarła śmiercią naturalną. Wątpliwości rozwiewa wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer – modernizacja być może zostanie rozpoczęta jeszcze w tym roku!

- Temat modernizacji Placu Niepodległości nie umarł. Zgłosiliśmy to zadanie inwestycyjne do dofinansowania w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych. Chcemy jeszcze w tym roku rozpocząć rewitalizację tego miejsca – pisze wiceprezydent na portalu społecznościowym Facebook.

Mieszkańcy czekają na modernizację, jednak mimo wszystko nieco się jej obawiają. Dlaczego? Przez popularny w polskich miastach trend na „betonozę” i pozbywanie się zieleni.

- Będzie po modernizacji, to zobaczymy beton, beton i jeszcze raz beton. Strach się bać co zrobią z tymi drzewami – pisze zaniepokojona mieszkanka Goduli. 

Krzysztof Mejer uspokaja – władze miasta nie mają zamiaru zabetonować placu. Wiceprezydent podaje przykłady zielonych miejsc w mieście, m.in. koksownię Orzegów, Park Kozioła i Park Strzelnica. Zaznacza, że w Rudzie Śląskiej nadal jest wiele zieleni, więc nie ma mowy o zupełnej „betonozie”.

Zapuszczony plac Niepodległości na Goduli. Co z zapowiadaną modernizacją?

Komentarze (40)    dodaj »

 • Ala

  Aż się boję, że znowu postawią na beton.

 • Rodowita mieszkanka Rudy Slask

  Krótko ; jaki gospodarz takie obejście

  • Rodowita mieszkanka Rudy Slask
   2021-07-24 00:24
  • odpowiedz
 • Rudzianka

  Może władze niech postawią kolejne marmurowe płyty tak jak w Nowym Bytomiu to będzie cmentarz a przy okazji znowu dadzą zarobić swoim wybranym. Na każdym kroku widzimy jak gospodarze naszego miasta dbają o to żeby Ruda Śląska stała się jednym wielkim slamsem. Wstyd!!no ale pani Dziedzic nie interesuje się wcale a pan Mejer rządzi po swojemu.Na nic nie ma pieniędzy - to gdzie one są????

 • #DziedzicRaus

  Odpowiedzi należy poszukać na BIP zarobki zarządu miasta. Pytanie po co nam trzech wiceprezydentów? Oprócz nich są jeszcze sekretarz i skarbnik. Proszę sprawdzić jakie można oszczędności poczynić.

 • Ingrid

  Mieszkańcy sami są sobie winni, że tolerują te menelstwo przyczyniające się do powstania "petunii i tulipanów".

 • pancia

  Petunie zasadza nie tylko patologia ale także właściciele nie sprzątający po swoich pupilach.

 • Kora

  To menelstwo też jest mieszkańcem, Rudy Śląskiej. Jeden lubi kawior, drugi wino marki Siarkopol. Zdrówka

 • boluś

  Tam już wyglondo jak po modernizacji ! Tak jak na hołdzie Antonia' badźiew i chwasty.

 • Dolas

  Plac położony przy jednej z głównych dróg miasta, ludzie odwiedzający chorych w szpitalu nie wiedzą czy wysiadać, bo menele na widoku. Fontanna która nie działa od kilkudziesięciu lat. To nie jest problem przegonic meneli, oni sami zmienią miejsce jak nie będzie pozwolenia od władz i służb.

 • ogrodnik

  nieroby, patologia, ćpuny i inna zaraza niech ta trawa wyrywają , miasto zaoszczedzi pieniadze a bydło bedzie miało trawe by żreć zamiast pić %%

 • TLK

  A co nie chce ci się robić psie ogrodnika.

 • darek

  Jak dla mnie może tak zostać. Lepiej niech władze się za to nie zabierają bo narobią betonu, kwiaty w donicach postawią, zawalą 90% powierzchni kostką brukową i to niby będzie park. Trawa mi nie przeszkadza, trochę zieleni zawsze więcej.

 • olo

  dokładnie! zabetonują jak planty w Kochłowicach!

 • xxx

  Ale mogliby w istniejących klombach posadzić kwiaty tak jak to było wiosną, nie wiem dlaczego je wyrwali.

 • Ola

  W tym roku wiosną kwiatów już nie posadzono.W Goduli mieszkam już 17 lat.Kazdego roku kwiaty sadzono wiosną /bratki /,potem w maju begonie ,starce ,i inne.W tym roku niestety nic ,a do tego tylko raz koszono trawę.

 • Borzucki

  40 lat Zarząd Zieleni Miejskiej dbał o zieleń w Rudzie Śląskiej ktoś powinien odpowiedzieć za zaniedbane skwery i parki a zwłaszcza za zniszczenie parku przed urzędem Miejskim

 • Ernest_Vitczok

  To ten sam geszeft co skończył tak, że zarząd oszukał pracowników!? Ludzie całe życie poświęcili, by na koniec dostać akcje pracownicze, jak się później okazało warte mniej niż zero!

 • Ola

  Bardzo dobrze. Jeśli coś by tam zostało zbudowane to wandale w ciągu tygodnia by to zdewastowali. Szkoda pieniędzy.

 • Wyborca

  Godulorze mają Kaj dojść jabole bo tam jest syf jak pieron

 • #DziedzicRaus

  No i artykuł poszedł "na okrętkę". A przyczyny braku wykoszenia chwastów oraz braku nasadzeń nie poznaliśmy! Jak TVP dla PiS tak RudaSlaska.com.pl dla "drużyny Grażyny"! Dziennikarz bez ambicji, bez dociekliwości, to żaden dziennikarz.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również