RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Co dalej ze Śląskim Teatrem Impresaryjnym?

 • Dodano: 2021-07-20 07:45, aktualizacja: 2021-07-20 09:41

Już w 2019 roku ogłoszono, że Miejskie Centrum Kultury zostanie przekształcone w Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty. Przez pandemię koronawirusa sprawa ucichła – na jakim etapie obecnie stoją prace nad przekształceniem MCK-u w teatr? 

Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty – kiedy otwarcie?

Od ogłoszenia decyzji o przekształceniu Miejskiego Centrum Kultury w Śląski Teatr Impresaryjny minęły już dwa lata. Niestety, pandemia koronawirusa z pewnością miała spory wpływ na opóźnienie przekształcenia MCK-u. 

- Okres pandemii szczególnie dotknął instytucje kultury. W krótkim czasie musieliśmy dostosować naszą działalność do nowych warunków. Główną działalność przenieśliśmy jak większość instytucji w kraju do Internetu. Przeprowadzaliśmy w sieci ciekawe konkursy, prezentowaliśmy spektakle oraz koncerty muzyczne, oraz realizowaliśmy programy cykliczne. – mówi Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Bytomiu.

Kiedy zatem możemy spodziewać się otwarcia Śląskiego Teatru Impresaryjnego? Katarzyna Furmaniuk uspokaja, iż formalności zmierzają już ku końcowi.

- Prace nad stroną prawną uruchomienia Teatru dobiegają końca. Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta będą prezentowane pierwsze uchwały. Jednak warto zaznaczyć, iż działania organizacyjne zmierzające do podniesienia prestiżu instytucji kultury trwają od kilku lat. W tym czasie zmieniona została struktura organizacyjna, powołani zostali kierownicy działów, a przede wszystkim stworzyliśmy ciekawą i bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i społecznych – mówi dyrektor MCK. 

Przekształcenie Miejskiego Centrum Kultury w teatr

Decyzję o przekształceniu Miejskiego Centrum Kultury w teatr podjęto podczas jednej z Sesji Rady Miasta w 2019 roku. Zmiana MCK-u w Śląski Teatr Impresaryjny nie tylko podniesie prestiż instytucji, lecz także pozwoli na poszerzenie działań w zakresie polityki kulturalnej w Rudzie Śląskiej. W teatrze będą podejmowane działania producenckie, społeczne, artystyczne, impresaryjne, a także edukacyjne na rzecz społeczności lokalnej. Na deskach teatru będą wystawiane przedstawienia gościnne oraz własne produkcje, tworzone w ramach przeróżnych projektów. Przewidziane jest także organizowanie cyklicznych festiwali sztuki o zasięgu ogólnokrajowym. 

- W mieście powstanie nowa, nowoczesna instytucja kultury, prowadząca profesjonalną działalność artystyczną oraz szeroko pojętą działalność impresaryjną, społeczną i edukacyjną na rzecz społeczności lokalnej. Tym samym Ruda Śląska dołączy do grona śląskich miast, w których mieszkańcy będą mieć dostęp do tzw. kultury wysokiej, rozumianej nie jako sztuka dla elit, ale jako sztuka dla każdego, tworzona przez profesjonalnych artystów. Naszym celem jest, by nowa placówka była doskonałą wizytówką miasta, wpływającą na jego prestiż. – tak powstanie teatru skomentowała prezydent miasta Ruda Śląska, Grażyna Dziedzic.

Decyzję o przekształceniu uzasadnia się również tym, że Miejskie Centrum Kultury ma znacznie mniejszy potencjał rozwojowy – status teatru pozwoli na rozszerzenie działalności instytucji. Nie ma zatem mowy o rezygnowaniu z organizacji wydarzeń, które dotychczas odbywały się w MCK-u.

-Przeobrażenia, o których mówimy, są rozszerzeniem działalności. Nie ma takiego zagrożenia, by zostały zlikwidowane wydarzenia czy festiwale, które do tej pory odbywały się w Miejskim Centrum Kultury – uspokaja Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta.

Patron? Henryk Bista!

Mimo przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury w Śląski Teatr Impresaryjny, patron instytucji się nie zmieni. Będzie nim – jak dotychczas – Henryk Bista, rudzki aktor teatralny, filmowy, a także telewizyjny. Aktor zagrał 100 ról filmowych i około 150 ról teatralnych. Henryk Bista jest symbolem rozwoju kulturalnego miasta.

Zanim powstanie teatr...

Obecnie w Miejskim Centrum Kultury odbywa się wiele wydarzeń, którymi warto się zainteresować. W każdą lipcową sobotę w ogrodach MCK-u odbywają się „Ogrody Śniadaniowe” – na dzieci i ich rodziców czeka wiele atrakcji. Przez cały sierpień i wrzesień na terenie domu kultury będą odbywały się koncerty muzyczne. W sierpniu rozpoczną się „Wakacje z MCK”, w ramach których najmłodsi mieszkańcy miasta będą mogli wziąć udział w warsztatach radiowych, naukowych czy musicalowych. 

We wrześniu zostanie uruchomiony nabór do sekcji artystycznych dla dzieci i młodzieży. MCK przygotował także ciekawe zajęcia dla starszych mieszkańców miasta, odbywających się w ramach Klubu Seniora.

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj »

 • boluś

  Tyjatry na Niydurnego,na Ballsztrymów,na Hallera i jeszcze CYRK na Jana Pawła ' niyzawiela tyj ROZRYWKI w Rudzie?

 • Szukający sensu

  Jo chyba mieszkom w Bieszczadach , bo nic nie widza… wiele wydarzeń ? Tzn dwa… Ważne ze powołano nowych kierowników.Moze niech niektóre marionetki z Urzędu zaczną występować

 • Rudziol

  Pepa z Pinokiem zrobią performens :D

 • Zofia

  Czy były jakieś konsultacje z mieszkańcami odnośnie przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury w Śląski Teatr Impresaryjny? Czy jest nam potrzebna taka placówka? W Katowicach, Zabrzu, Chorzowie mamy takie instytucje...Prestiż? to chyba jakiś żart...

 • Teatr

  Taaaa, niech wszystko, każda decyzja będzie konsultowana... Ruch dobry - domy kultury są w całym mieście, z ofertą zajęć dla dzieci i minimalną działalnością kulturalną. Dom Kultury nigdy nie będzie teatrem. Nawet impresaryjnym!

 • Zofia

  Muszę dowozić dziecko do Kochłowic bo MCK nie robi półkolonii tylko warsztaty na które dzieci nie chcą chodzić, jak powstanie TEATR to pewnie oferta dla dzieci będzie jeszcze bardziej okrojona! TEATR tak ale za 10 lat - na początek edukacja kulturalna najmłodszych, wychowamy sobie widzów to nie trzeba będzie odwoływać spektakli...

 • Zofia

  Drogi "Teatrze" chyba mieszkasz w innym mieście... Jestem ciekawa ile razy byleś na spektaklu w MCK-u? Podobnie jak nasi radni... Frekwencja niska, cześć odwołana (chodzi o spektakle). Tak ważna decyzja powinna być konsultowana z mieszkańcami - bo to są nasze pieniądze. Może mieszkańcy chcą mieć prężny Dom Kultury a nie Teatr. Katowice, Chorzów, Zabrze są blisko Rudy, wsiadasz w auto lub autobus... mierzmy siły na zamiary - nasze miasto nie stać na doposażenie placówek kulturalnych a chce stworzyć TEATR?!

 • ewa

  Prestiż :)))) Grażyna kończ i wstydu oszczędż

 • Eqa

  Co dalej z wieżowcem na chebziu? Nic

 • MCK czy Teatr

  Proszę zrobić sondę co wolą mieszkańcy :1. Teatr Impresaryjny (kultura wysoka ALE mniej sekcji dziecięcych i innych działań kulturalnych)2. Dom Kultury (więcej sekcji dla dzieci i innych wydarzeń kulturalnych ALE mniej przedstawień teatralnych)

 • bub

  3. wygonić z urzędu Grażynę z zastępcami i jej radnymi, wtedy większość problemow miasta się rozwiąże

 • Mieszkaniec

  Zdecydowanie MCK ale z bogatą ofertą kulturalną i półkoloniami dla dzieci podczas wakacji

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.