Najbliższa data 4 marca to niedziela handlowa. W następną, 11 marca, już zakupów nie zrobimy. Będzie to pierwsza ustawowa wolna od handlu niedziela. Czy należy spodziewać się sobotniego chaosu w sklepach?
Zbliża się koniec niedzielnych zakupów. Pierwsza ustalona przepisami wolna niedziela została ustalona na 11 marca 2018. Placówki handlowe będą musiały zamknąć swoje drzwi dla klientów. Są jednak wyjątki.
Gdzie nie zrobimy zakupów?
Jak czytamy w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu obejmuje placówki handlowe, w których prowadzona jest hurtowa i detaliczna sprzedaż towarów i wyrobów. Co to znaczy w praktyce? Handlować w wolne niedziele nie będą mogły sklepy, hurtownie, składy, centra handlowe, małe sklepiki, ale także giełdy i stragany.
Jak zawsze, są też wyjątki. Kogo nie dotyczy zakaz handlu?
Sprzedaż będą mogły nadal prowadzić stacje benzynowe, piekarnie, cukiernie, restauracje, kwiaciarnie, apteki, kioski, agencje pocztowe, kolektury biletowe, oddziały lotto, sklepy z pamiątkami oraz dworce, hotele, porty i ośrodki kultury, turystyki i sportu (np. siłownie, kina, teatry). Uszczegóławiając, zakupu dokonamy też na strefie wolnocłowej, w szpitalach czy w środkach komunikacji publicznej, np. autobusach. Zakaz nie obowiązuje także handlu na festynach, imprezach, jarmarkach. Co ciekawe, zakupy będzie można zrobić przez internet! Przepis według zapisów ustawy nie obejmie sklepów internetowych i platform internetowych.
Gazetki marketów w Rudzie Śląskiej
Zakaz nie do końca będzie jednak przestrzegany. Tak jak obecnie ma to miejsce w święta, małe sklepy będą mogły być otwarte pod pewnym warunkiem. To prowadzenie sprzedaży przez samego właściciela będącego osobą fizyczną "na własny rachunek, osobiście i we własnym imieniu".
Analitycy rynku przewidują, że na przepisie mocno zyskają sklepy internetowe z żywnością i środkami pierwszej potrzeby, które w naszym kraju nie są zbyt popularne. Trend ten może się odmienić. Występują też obawy, że w sobotę poprzedzającą wolną niedzielę centra handlowe i sklepy będą przeżywać prawdziwe oblężenie, a na drogach stworzą się spore korki. Dyskonty wychodzą naprzeciw klientom i już odpowiadają na ich prognozowane potrzeby - w wielu przypadkach wydłużają sobotnie godziny pracy.
Kiedy wolna niedziela?
Przepis wchodzi w życie stopniowo. W roku 2018 przewidziano po 2 niedziele handlowe w miesiącu (chyba że wyjątki stanowią inaczej), w roku 2019 r po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie można tylko przez cztery niedziele w roku.
Przykładami wyjątków, gdzie handel jednak będzie możliwy, są:
- kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia (chyba że przypada w nią święto),
- niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Dodatkowo ustanowiono, że w Wigilię (jeżeli nie jest to niedziela) oraz w sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy handel można prowadzić do godziny 14:00. Jeżeli 24.12 będzie przypadał w niedzielę, stosuje się normalne przepisy o zakazie handlu.
Wolne niedziele w 2018:
- 11 marca
- 18 marca
- 1 kwietnia
- 8 kwietnia
- 15 kwietnia
- 22 kwietnia
- 13 maja
- 20 maja
- 10 czerwca
- 17 czerwca
- 8 lipca
- 15 lipca
- 22 lipca
- 12 sierpnia
- 19 sierpnia
- 9 września
- 16 września
- 23 września
- 14 października
- 21 października
- 11 listopada
- 18 listopada
- 9 grudnia
#ogłoszenia#
Wysokie kary!
Jak informuje nas ustawa, kto, wbrew zakazowi powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000zł do 100 000 zł.