Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zielone światło dla podwyżek? Radni zdecydują o podniesieniu pensji prezydenta miasta

 • Dodano: 2021-11-24 11:00, aktualizacja: 2021-11-24 17:40

W ostatnich dniach wiele śląskich rad miasta debatuje nad podniesieniem wynagrodzenia prezydentów miast oraz nad podwyżkami diet radnych. Ma to związek z wejściem w życie zapisów ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz zgodnie z rozporządzeniem z 25 października w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. 

Posłowie dali zielone światło, samorządy wprowadzają podwyżki

W 2018 roku wysokość pensji włodarzy obniżono o 20 proc. Teraz mogą liczyć na podwyżkę. Jak wyjaśniają śląscy samorządowcy, na mocy wprowadzonych nowelizacji, konieczne jest dostosowanie wysokości wynagrodzenia prezydenta, diet radnych oraz wynagrodzeń pracowników samorządowych do wymogów ustawowych.

Co więcej, zgodnie z prawem, rada miejska jest zobowiązana podjąć stosowne uchwały niezwłocznie po wejściu w życie nowych przepisów, obowiązujących od 1 listopada 2021 r. W przeciwnym razie gmina będzie narażona na kary finansowe. Jak wskazuje wiceprezydent Krzysztof Mejer, "niepodjęcie takiej uchwały naraża radę miasta na działania nadzorcze wojewody". Aby nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, radni muszą zająć się tematem.

Ile może wzrosnąć pensja prezydenta?

Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna, od 1 listopada podniesiono górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane włodarzowi. To podwyżka z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto. Zgodnie z przyjętymi regulacjami dla prezydenta miasta do 300 tys. mieszkańców maksymalne wynagrodzenie zasadnicze wynosi 10 770 zł, maksymalny poziom dodatku funkcyjnego 3450 zł, a dodatku specjalnego 4266 zł.

Jak czytamy w projekcie uchwały, którą będą rozpatrywać jutro rudzcy radni:

 • Wynagrodzenie zasadnicze pani prezydent wyniesie 10770 zł brutto,
 • Dodatek funkcyjny – 3450 zł brutto,
 • Dodatek specjalny – w wysokości 30 proc. łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego 
 • Dodatek za wieloletnią pracę - w wysokości 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

A jaka będzie wysokość diety radnego?

Od 1 stycznia 2022 roku zmieni się także wysokość diet radnych. Ile będzie wynosiła? Podstawą do obliczenia diety stanowi 2,15-krotność kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Po zmianie uchwały, radni otrzymają dietę w wysokości 2 885,44 zł, a przewodniczący 3 847,25 zł.

Jeżeli chodzi o Rudę Śląską, to w planie najbliższej sesji nie ma projektu uchwały dotyczącej podwyżek diet radnych. Nie ma też kalkulacji odnoszących się do przewidywanej wysokości diet.

Podwyżki pensji prezydenta i diet radnych przegłosowano już  w Bytomiu. 25 listopada nad sprawą tą pochylą się także radni z Rudy Śląskiej i Świętochłowic. Warto dodać, że uchwały te są podejmowane w listopadzie, ale korekta wynagrodzeń będzie przeprowadzona od sierpnia.

Zobacz także

Komentarze (53)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  To daj im że swojej kieszeni w końcu to twoja koleżanka i kolega.

 • znawca

  Pewnie , że się należy , za coś te wyjazdy urlopowe 10 razy w roku na wczasy trzeba finansować

 • Anna Nowak

  Też jestem pracownikiem samorządowym, na drugim etacie panstowym, sądowym i żadnej podwyżki nie dostałam. Tez mi się nalezy. Pani Mario Kowalska.

 • brak światła

  Za co tej Pani pdwyżka jak wszystko w zastepcach !!! jak by miała Honor to by sie podała do dymisji bo choroba nie pozwala pracowac a jak nie pozwala to niech nie szkubie miasta i mieszkanców!!!

 • n4u

  Jestem za tym by podnieść tylko tym którzy byli przeciw wyższej opłacie za śmieci - skoro tyle trąbią że nas nie stać i trza podnosić to czemu mają sobie dać więcej ?

 • hihi

  ciekawe jak radny WYBRANI głosami mieszkanców rudy slaskiej zagłosują w sprawie podwyżki dla Pani prezydent? ciekawe. wiadomo ze podwyzka goni podwyzke teraz ONA pozniej zastepcy pozniej sami RADNI. miejcie to na uwadze ze to z naszych podatkow te podwyzki. (trzeba bylo glosowac na tych radnych co chcieli swoja pensje oddac na cele charytatywne i oni o tym mowili glosno) PS rzad i władza nie dla pieniedzy TYLKO dla zasady

 • pepe

  te pieniądze jej się po prostu należą, za "ciężką i uczciwą" pracę

 • Mieszkanka

  Hahaha a za co?

 • Maria Kowalska

  Nie tylko posłowie zasługują na podwyżki. Bardzo cieszę się, że praca Radnych, Pani Grażyny i Krzysztofa zostanie doceniona nie tylko brawami ale również finansowo. W tym roku zostało wprowadzonych dużo zmian, dużo projektów zakończonych sukcesem a jeszcze wiele do zrobienia. Należy się. Życzę dalszych sukcesów i do zobaczenia w Urzędzie.

 • Anna Nowak

  O to ta pani Kowalska, która pracuje z panem Mejerem i podkreśla, jaki to kompetentny, warty zaufania człowiek. Prosimy o prawdziwe personalia

 • Jorg

  Przecież tu chodzi o kwoty maksymalne, co nie oznacza że takie mają dostawać. Kto nakazuje żeby prezydenci dostawali maksymalne kwoty, niech też "popracują" za najniższą stawkę dla prezydentów, jeżeli taka jest ustalona.

 • Kpina + ironia / szydera

  Przecież tu chodzi o kwoty maksymalne, co nie oznacza, że takich sobie nie uchwalą... Nikt nie nakazuje, ale skoro można w majestacie prawa, to czemu nie? Widziałeś kiedyś grabie, co grabią od siebie?

  • Kpina + ironia / szydera
   2021-11-24 23:23
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Padre

  Podobno w kasie miejskiej są braki, a tu takie COŚ. Podwyżki dla prezydentów za które zapłacą mieszkańcy w dodatkowych opłatach. Miejcie resztki honoru i godności skoro tak dbacie o dobro Rudy Śląskiej.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.