Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmarł Franciszek Bukal odznaczony tytułem "Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska"

  • Dodano: 2023-05-04 17:00, aktualizacja: 2023-05-04 21:20

W wieku 93 lat zmarł Franciszek Bukal. Był odznaczony tytułem "Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska". Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę, 6 maja br., o godz. 10.15 w kościele p.w. św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku.

Zmarł Franciszek Bukal - "Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska"

Franciszek Bukal urodził się w Rudzie Śląskiej 11 września 1930 roku. Całe życie związał ze swoim rodzinnym miastem, tutaj działał zawodowo i założył rodzinę. W 1990 roku został radnym I kadencji Rady Miasta Ruda Śląska, w której zasiadał również w II i III kadencji.

Był szczególnie zaangażowany w sprawy osób z niepełnosprawnościami i przez cały czas swojej pracy w charakterze radnego usilnie zabiegał, by ich potrzeby były zauważane i spełniane. Postulował utworzenie systemu instytucji wspomagających edukację, rehabilitację i pracę zawodową osób z niepełnosprawnościami. Franciszek Bukal udowadniał, że społeczeństwo cywilizowane to takie, które dba o wszystkich swoich członków, szczególnie tych najsłabszych.

Był współtwórcą takich placówek jak: 

  • Szkoła Życia im. św. Łukasza w Wirku, 
  • Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych 
  • oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bykowinie, 
  • a także pomysłodawcą olimpiad sportowych dla dzieci niepełnosprawnych w naszym mieście. 

Zabiegał również, by likwidować bariery architektoniczne, żeby każdy, bez względu na stan zdrowia mógł korzystać z miejskiej infrastruktury. Dzięki jego działaniom wzrosła świadomość o wartości osób z niepełnoprawnościami dla społeczeństwa.

Za swoje działania Franciszek Bukal został uhonorowany przez Radę Miasta Ruda Śląska tytułem "Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska", który nadano mu 27 września 2007 roku.

Uroczystości pogrzebowe

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę, 6 maja br., o godz. 10.15 w kościele p.w. św. Wawrzyńca i Antoniego w Wirku.

- Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Franciszka Bukala, odznaczonego tytułem Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska. Rodzinie i najbliższym przekazuję wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju - napisał prezydent Michał Pierończyk.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również