Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmiany w zasadach odbioru odpadów

 • Dodano: 2018-06-01 09:00

Od przyszłego roku w Rudzie Śląskiej do śmieci zmieszanych nie będzie można wsypywać popiołu i żużlu. Odpady te trzeba będzie wrzucać do osobnego pojemnika. Zniesiony zostanie natomiast obowiązek segregacji szkła na kolorowe i bezbarwne. To najważniejsze zmiany w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta, uchwalone przez radnych podczas ostatniej sesji. Dzięki temu miasto ma osiągnąć lepsze poziomy recyklingu. Inne zmiany dotyczą odbierania odpadów z ogródków rekreacyjnych i pojemności stosowanych pojemników na śmieci.

W ostatnich latach poziom segregacji w naszym mieście powoli rośnie, trzeba jednak pamiętać, że wymagane poziomy rosną jeszcze szybciej. Jeżeli nie zwiększymy znacząco segregacji, to w 2020 r. kara dla miasta za nieosiągnięcie wskaźników może być liczona w milionach złotych – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Wprowadzona zmiana jest tylko jednym z kroków, jakie podejmujemy, aby tego uniknąć. Pamiętamy też o edukacji ekologicznej, bo najwięcej zależy od podejścia mieszkańców – dodaje.

Kolejna uchwalona zmiana związana jest z licznymi sugestiami zarządców ogródków działkowych w sprawie częstotliwości odbioru odpadów ulegających biodegradacji z nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne budynki wykorzystywane na cele rekreacyjno–wypoczynkowe. Od przyszłego roku w okresie od kwietnia do października odpady te będą odbierane dwa razy w miesiącu, a w pozostałej części roku odpady będą odbierane dwukrotnie – jeden raz w grudniu i jeden raz w lutym. Obecnie przez cały rok odpady są odbierane raz w miesiącu.

Nowy regulamin utrzymania porządku i czystości zniesie obowiązek segregacji szkła na kolorowe i bezbarwne.

Obiorcy odpadów szklanych takiego podziału nie wymagają, nie ma więc powodu, aby utrzymywać ten zapis w regulaminie – tłumaczy Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Zrezygnowano również z pojemników 60-litrowych i 140 litrowych, w związku z małym zapotrzebowaniem na takie pojemności ze strony właścicieli nieruchomości. Z tej samej przyczyny podniesiono z 0,5 m3 do 1 m3 minimalną pojemność worków typu BIG-BAG, przeznaczonych na odpady budowlane i rozbiórkowe.

Warto przypomnieć, że co roku zwiększają się wymagane poziomy recyklingu odpadów w zakresie papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych. W 2013 roku, kiedy wszedł ustawowy obowiązek segregacji, próg ten wynosił 12%. Do 2017 r. co roku zwiększał się o 2%, w 2017 r. osiągnął więc 20%. Od 2018 r. poziom wymaganego recyklingu co roku rośnie o 10%. W tym roku trzeba więc wysegregować 30% tych odpadów, w 2019 roku 40%, a w 2020 roku aż 50%. Wskaźniki osiągnięte w Rudzie Śląskiej w tym zakresie to odpowiednio 12,08% w 2013 r., 14,52% w 2014 r., 16,36% w 2015 r., 19% w 2016 r., 22,06% w 2017 r.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

W 2017 roku w Rudzie Śląskiej zebrano prawie ponad 55,6 tys. ton śmieci, w tym ponad 39 tys. ton odpadów zmieszanych. W tym okresie wysegregowano ponad 722 tony papieru i tektury, ponad 1,1 tys. ton opakowań z tworzyw sztucznych, 8 ton opakowań z metali, 2 tony opakowań wielomateriałowych, prawie 1,4 tys. ton szkła, ponad 5 tys. ton gruzu oraz prawie 6 tys. ton biomasy. Do tego dochodzą jeszcze m.in. odpady wielkogabarytowe, takie jak meble, a także elektroodpady czy baterie i przeterminowane leki.

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

 • Ostka

  W kontenerach jest jeden kocioł tzw.miszmasz , ludzie jeszcze nie dorośli do segregacji odpadów.

 • Eliza

  Dlaczego śmieci mają być czyste i umyte ! , bo trafiają do ponownego pakowania przetworów spożywczych.

 • Gal anonim

  Slogan patologia w rudzie slaskiej nabiera nowego negatywnego znaczenia.

 • pol

  i jeszcze na zielone i czerwone butelki, na papier zielony i biały 50 różnych pojemników, kpina nie segregacja. Najgłupsza decyzja KE i całego kraj tym powinien zajmować się PUK a nie miasto .

 • Piotr

  Ja pracuje w Chorzowie i wiedze, że tam jeżdżą samochody opisane szkło, papier, plastyk .... a w Rudzie Śląskie przyjeżdża jedno auto i te posegregowane śmieci wszystkie razem... A potem miasto ma słabą segregacje

 • pawel

  ale za to można podnieść opłatę co z pewnością nastapi

 • ihy

  Przed chwilą na Stare Osiedle podjechało takie auto i przecierałem oczy ze zdumienia jak wszystko lądowało w jednym kontenerze!

 • Ggh

  Jak ładnie nie sa dopuszczane niewygodne komentarze!!!!

 • Paranija

  Jeszcze ktos zapomniał o odklejaniu papierowych etykiet ze słoików i innych butelek, a i żeby były wyrzucane czyste i jeszcze pojemnij na nakrętki, ale też z podzialem na kolor i firmy. A to wszytkonpo dobzeby kroz mogl więcej zarabiać naszym kosztem nic nie robiąc!!!

 • qqq

  segregacja w naszym miescie to kpina, chodziło tylko o wyłudzanie pieniedzy dodatkowa opłatą - obowiazkowa oplata, oddzielanie szkła na kolor i białae a kto ma na to miejsce w domu jak sobie to wyobrazacie BRAC PRZYKŁAD Z NIEMIEC

 • Zenobiusz

  Niemcy wywożą swoje śmieci do nas. Mamy brać z nich przykład i nasze śmieci wywozić do Niemiec?

 • qqq

  ale ty głupi i pewnie za PISem to odpowiem ci tez w ten sposob ...na twoj balkon maja te smieci ladowac idioto ...gdzie masz smieci z Niemiec w Polsce? myslisz tepaku ze Niemiec wywozi do Polski plastikowe butelki jak każda pusta jest warta 0,25EUR albo butelki po piwie jak każda to koszt 0,25-0,5EUR ...szkoda mi ciebie ...wiem ze zmiany budza kontrowersje ty tego nigdy juz nieogarniesz

 • mieszkanka

  Dokladnie ,każą segregować a sami wszystko wwalają na auto,tak samo powinni się bardziej zainteresować śmieciami z domków bo oni chyba nie mają śmieci a z okien się ogląda jak podjeżdżaja samochodami i wyrzucają ogromne wory ,natomiast mieszkancom bloków podwyższa sie ceny za wywóz .

 • RR

  Raczej wy na osiedlach nie segregujecie odpadów i wszystko wywalacie do jednego kosza. Proszę przyjechać w rejon domków to, zobaczycie jak to się robi. A osoby podrzucajace smieci na osiedlach to drobni przedsiębiorcy, którzy nie ozyli deklaracji lub ją złożyli za 10 zł za kosz, a odpadów maja znacznie więcej.

 • lulu

  Tym ze worami robic zdjencia,ido internetu,dostaną 1000zeta do zapłaty basta,ipo problemie,sprawdzone.

 • giza

  Ktokolwiek widział na terenie Rudy pojemniki na kolorowe i bezbarwne szkło????

 • konczita

  domki jednorodzinne maja osobne worki koloru białego i zielonego od 10 lat!! na segregację szkał

 • Bartkowiak

  Giza jak nie wiesz to nie pisz . Wszyscy w zabudowie jednorodzinnej i większość prywatnych kamienic mają taki obowiązek segregacji szkła na kolorowe i bezbarwne. Więc te ktokolwiek jest nie na miejscu taka jest prawda.Widać że nie wszyscy się oriętują w tej segregacji.

 • giza

  To było pytanie, a nie stwierdzenie. Nie na miejscu jest natomiast Twoje "oriętują". Widać,że pisanie po polsku sprawia Ci ogromną trudność.

 • leśny

  Giza ty to umiesz fandzolic,pisac gupoty ciekawe co nawiosce uczyli pod łuczywem.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.