Wiadomości z Rudy Śląskiej

Znamy wyniki kontroli przeprowadzonej w schronisku dla zwierząt w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-03-05 12:30

Kontrola przeprowadzona w schronisku dla zwierząt w Rudzie Śląskiej przez Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta nie wykazała żadnych nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Urzędnicy przyjrzeli się działaniu placówki w związku z opublikowanymi w internecie zarzutami, dotyczącymi nielegalnego wywożenia psów ze schroniska za granicę.

- Ze współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami "Fauna" jesteśmy bardzo zadowoleni, ale nie zlekceważyliśmy tych doniesień. Pracownicy Wydziału Audytu i Kontroli przyjrzeli się realizacji zadań Towarzystwa, ze szczególnym uwzględnieniem "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta” – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Zagraniczne transporty zwierząt są udokumentowane i przeprowadzane były z zachowaniem wymaganych procedur – dodaje.

Zarzuty zawarte we wpisie zamieszczonym na Facebooku dotyczyły nielegalnego wywozu psów do Niemiec

Oryginalny post został udostępniony ponad 2 tysiące razy. Według autorki wpisu, która powoływała się na informacje przekazane jej przez byłych pracowników schroniska, w TOZ "Fauna" od 20 lat miało dochodzić do procederu wywozu psów do Niemiec. Zarządzający schroniskiem zostali także oskarżeni o organizowanie transportów w bardzo złych warunkach, dostarczanie ich w "dziwne" miejsca i w niewiadomym celu oraz o czerpanie z tego tytułu korzyści finansowych.

 Zwierzęta są wywożone w skandalicznych warunkach - w jednym, służbowym samochodzie schroniska - miniwanie, jest przewożone 17-20 transporterów z psami w środku, które ułożone są jeden na drugim i ściśnięte (w takim samochodzie mieści się tylko 5-7 zwierząt!). Przed i w trakcie podróży zwierzęta nie mają dostępu do wody i jedzenia.

Sytuacja ta jest na tyle podejrzana, że nie ma żadnych umów adopcyjnych dla tych psów, a odbiory zwierząt w Niemczech odbywają się w dziwnych i odludnych miejscach. Nie wiadomo również nic o ludziach, którzy zabierają te psy.

W procederze tym biorą udział kierowniczka schroniska, jej zastępca oraz w sumie cała kadra zarządzająca schroniskiem, która za każdego wywiezionego psa otrzymuje 300 euro (a jest to organizacja non-profit!!!).

Pracownicy schroniska nie mają pojęcia co dalej dzieje się z tymi zwierzętami, ponieważ po wywozie psów słuch po nich ginie. Istnieją przypuszczenia, że na psach dokonywane są eksperymenty lub chodzi o zoofilię.

Niemal natychmiast na te informacje zareagował zarząd schroniska. W oświadczeniu poinformowano, że posty dotyczące schroniska i organizacji, jakie ukazywały się w ostatnich dniach na portalach społecznościowych, stanowią zbiór kłamstw i pomówień, których autorami są najprawdopodobniej byli pracownicy schroniska.

    - Od jakiegoś czasu schronisko jest celem ataku anonimowych osób podpisujących się jako byli pracownicy Fauny, anonimowych donosów do różnych urzędów. Do tej pory Fauna skwapliwie wyjaśniała i przedstawiała dokumentację, która nie pozostawiała żadnych wątpliwości przed organami kontrolnymi. Potęga internetu potrafi niestety w kilka godzin bezwzględnie zniszczyć coś, co z mozołem powstawało przez wiele lat. Kilka niezadowolonych osób próbuje zniszczyć schronisko, które powstało z naszej inicjatywy przed dwudziestoma czterema laty. Motywy działania tych osób nie są nam znane, podejrzewamy, że wynikają z czystej, bezzasadnej złośliwości, zwłaszcza że niektóre z nich zaniechały już pracy w schronisku - czytamy w oświadczeniu schroniska.

Kontrola przeprowadzona przez Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta

Po internetowych doniesieniach władze Rudy Śląskiej zapowiedziały w schronisku kontrolę. Jak się okazuje, takie sensacyjne informacje miasto otrzymało już w ubiegłym roku – w postaci anonimów. Podczas kontroli miasto przyjrzało się temu, jak prowadzone jest schronisko i jak wygląda procedura adopcyjna zwierząt.

Adopcje zagraniczne były jednym z głównych zagadnień urzędowej kontroli. Sprawdzone zostały lata 2015 – 2019. W tym okresie do rudzkiego schroniska trafiły 2664 psy. Do adopcji oddano 1945 psów, z czego w 1544 przypadkach była to adopcja krajowa. W przypadku adopcji zagranicznej głównymi kierunkami były

 • Niemcy i Wielka Brytania,
 • sporadycznie psy trafiały również do Austrii, Holandii i Szwajcarii.

W ogólnej liczbie 401 zwierząt, które przekazane zostały za granicę, na Niemcy przypada 300. 248 tych psów trafiło do dwóch współpracujących organizacji niemieckich, w tych przypadkach transportem zajmowała się "Fauna". 52 zwierzęta zostały odebrane indywidualnie przez adoptujących. Warto podkreślić, że do adopcji zagranicznej trafiają także psy starsze, 8-10-letnie, które nie mają szans na adopcję w Polsce.

W toku kontroli ustalono procedurę adopcji psów do Niemiec

 • Rozpoczyna ją organizacja niemiecka, która przedstawia możliwości adopcji konkretnych zwierząt przez rodziny w tym kraju. Na tej podstawie TOZ "Fauna" sporządza listę, którą zatwierdza niemiecki lekarz weterynarii. Po jej pozytywnej weryfikacji wystawiane są dokumenty indentyfikacyjne na potrzeby przemieszczania zwierząt między państwami Unii Europejskiej.
   
 • Następnie "Fauna" występuje do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Katowicach z wnioskiem o wystawienie świadectwa zdrowia w ramach systemu kontroli i powiadamiania o przemieszczeniach zwierząt przez terytorium państw członkowskich UE. W kontrolowanych latach każdy transport do niemieckich organizacji był zgłaszany do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, który wydawał zezwolenie na przewóz konkretnych zwierząt, w ściśle określonym terminie do ustalonego miejsca przeznaczenia, pojazdem posiadającym stosowny certyfikat, z udziałem kierowcy posiadającego specjalistyczne przeszkolenie.

Przedstawiciele zarządu TOZ "Fauna" poinformowali, że ze wspomnianymi organizacjami nie były zawierane umowy adopcyjne, zwierzęta były im przekazywane w celu przejęcia opieki nad nimi i przeprowadzenia procedury adopcji. Podkreślili też, że TOZ "Fauna" nie otrzymuje wynagrodzenia za przekazywane zwierzęta. Jedna z niemieckich organizacji przekazuje "Faunie" darowiznę w stałej comiesięcznej kwocie, druga, z którą obecnie rudzkie schronisko już nie współpracuje, przekazywała darowizny rzeczowe w postaci karmy, smyczy, koców itp.

Zarząd TOZ "Fauna" odniósł się do sprawy również w oświadczeniu zamieszczonym na portalu społecznościowym

Prawdą jest fakt, że część zwierząt trafiających do naszego schroniska znajduje nowe domy poza granicami kraju. Tak dzieje się w większości polskich schronisk. W minionym roku 19 psiaków znalazło nowych właścicieli w Niemczech, za pośrednictwem organizacji, z którą współpracujemy od wielu lat. Współpraca ta pozwala nam mieć pewność gdzie psy trafiają, jak dalej toczą się ich losy, a w razie wystąpienia jakiegokolwiek problemu członkowie niemieckiej organizacji rozwiązują ją na miejscu – czytamy we wpisie.

W oświadczeniu poinformowano także o rozpoczęciu działań prawnych mających na celu "oficjalne ustalenie autorów zamieszczanych pomówień i oszczerstw, a następnie wyciągnięcie odpowiednich konsekwencji wobec tych osób".

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Fauna

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Fauna powstało w 1994 roku jako organizacja społeczna o charakterze charytatywnym. Cele statutowe stowarzyszenia stanowi ochrona i opieka nad zwierzętami oraz edukacja humanitarna i ekologiczna. Priorytetem w działalności TOZ "Fauna" jest prowadzenie Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej, które istnieje od 1996 roku. Prowadzi również działalność edukacyjną w placówkach oświatowych. W ramach działalności odpłatnej TOZ "Fauna" realizuje umowy na zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom i prowadzenie pogotowia interwencyjnego, zawarte z Rudą Śląską, Orzeszem, Łaziskami Górnymi, Ornontowicami i Wyrami.

Zobacz także

Komentarze (35)    dodaj komentarz »

 • L.A

  Dzień dobry,trzy lata temu znajoma adoptowała starszego psa ze schroniska Fauna, piesek na całe szczęście trafił bardzo dobrze , ale zastanawia mnie jedno czy ktoś w ogóle kontroluje miejsca gdzie trafiają psiaki bo chyba powinno się tak zrobić a nie tylko pozbawić się problemu.przecież wolontariusze mogą takie kontrole robić niespodziewanie. wskazane !!!!

 • Ruda Śląska

  Gdzie można zgłosić że pies jest chory a właściciel nic z tym nie robi

 • Rita

  Fauna pochwalcie się ta adopcją w Niemczech. Pokażcie zdjęcia tych szczęśliwych już psiaków. Razem z Wami chcemy się cieszyć!

 • boluś

  Znając praktyka działania UM w RUDZIE w udostępnionych papiorach bydzie wszystko ok' problematyczne papiory chowie sie głymboko w "zaufanych szufladach". Czamu po prostu niy publikuje sie wykazu fundacji do kierych trafiajim zwierzaki, czamu niy umożliwi kontroli tych adopcji za granicom? U nos z tego co wiym kontrolujom dość rygorystycznie! Skąd tela zaufania Niemców? pOJADOM NA WYCIECZKA DO AUSCHWITZ to sie wyleczom! Póki co zdała by sie zewnytrzno kontrola i to niy z zaprzyjażnionego Urzędu

 • Waruj-do budy

  O co tyle hałasu? Wszystko jest w porządku. To człowiek przyczynia się do tego że, takowa instytucja musi działać i wywozić zwierzęta za granicę bo nieodpowiedzialnych właścicieli jest wielu. Fauna daje schronienie tym wyrzuconym zwierzaczkom więc jej działalność podwójnie się ceni.

 • normalne miasto

  Nie rozumiem jak może nie dziwić nikogo fakt, że zwierzęta wyjeżdżają za granicę w nocy???? Kontrola śmiechu warta, dokumenty można zrobić. To musi się w końcu odbić w telewizji bo Ruda Śląska jest niestety rządzona prze klub kolegów i koleżanek

 • Karla

  A może na walki psów są brane

 • Tonio

  A co w tym dziwnego że w nocy ? W nocy mniejszy ruch, mniej korków i hałasu, latem chłodniej a niektóre zwierzęta naturalnie się prześpią. Jak miałem małe dziecko to tez jeździłem nad morze w nocy. Cicha, spokojna i płynna jazda a dziecko smacznie spało. Każdy normalny tak robi.

 • Aga

  ' W minionym roku 19 psiaków znalazło nowych właścicieli w Niemczech, za pośrednictwem organizacji" - Ciekawe co z reszta bo miesiecznie wyjezdza chyba okolo 40 psow!

 • Klaudynka

  Chyba żadne schronisko TOZ nie jest dobre. A w tym była kontrola urzędu z miasta.... żenada heh przyszli, głupa przykleili i poszli, tak wyglądała ,, kontrola '' do tego schroniska potrzeba ludzi z sercem. Schronisko powinno być miasta, a nie TOZ-u. Tam potrzeba serca dla zwierząt, a póki co, tego tam nie ma.

 • Tak to ja

  TOZ hmm... Wiem jak działa TOZ i uważam, że kontrola była jak najbardziej wskazana. Nie wierzę, że tam jest wszystko ok. Przygotowali się, bo wiedzieli że będzie nalot. Tam powinien wjechać NIK i wyższe instytucje. W tym schronisku dobrze nie jest.

 • Tak to ja

  TOZ hmm... Wiem jak działa TOZ i uważam, że kontrola była jak najbardziej wskazana. Nie wierzę, że tam jest wszystko ok. Przygotowali się, bo wiedzieli że będzie nalot. Tam powinien wjechać NIK i wyższe instytucje. W tym schronisku dobrze nie jest.

 • Małgorzata

  Czy wiadomo jaka to niemiecka organizacja przejmuje te psy od Fauna? Czy ktoś to sprawdzał co faktycznie się z nimi stało?

 • Aga

  Dobermann Nothilfe. psy, pieski, male kundelki, rozne, rozniste byly u nich na stronie jako szukajace domu. Jedne byly juz w Fundacji niem. inne jeszcze w schronisku ale juz zarezerwowane. Gdy w tym czasie ktos z Polski chcial akurat takiego pieska adoptowac- spotykalsie z odmowa. Nie bylo mozliwosci sprawdzic, czy maja domy. W 2013 pytalam co sie stalo z "Wampirzyca" Elfi, ktorej wstretna wolontariuszka zamieszana w proceder brzydzila sie wziac na rece. Suczka byla agresywna i zestrachu zalatwiala sie pod siebie. Pani ze schroniska obiecala, zejak tylko beda fotki z nowego dou to udostepni je na fb. Niestety nie doczeka;ysmy sie!

 • Olka

  Dzięki temu,że jest schronisko,zwierzaki otrzymują pomoc.Pani kierownik,jest Pani WIELKA,dziękuję za opiekę nad psiakami i kotkami,dziękuję.

 • boluś

  Relacja z wywózki na Radzi Rudzie. OTOZ ANIMALS INSPEKTORAT GLIWICE . Zastanawiające

 • boluś

  Widać psina w Niemcach popularno' Makrela naspraszała egzotycznych gości ! Swoją drogą dziwne te wywózki w środku nocy w asyście Straśników i Polcajów bez możliwości kontroli przez OTOZ Gliwice. Mo być transparyntnie , to niych bydzie kontrola społeczników.

 • boluś

  Widać psina w Niemcach popularno' Makrela naspraszała egzotycznych gości ! Swoją drogą dziwne te wywózki w środku nocy w asyście Straśników i Polcajów bez możliwości kontroli przez OTOZ Gliwice. Mo być transparyntnie , to niych bydzie kontrola społeczników.

 • Xd

  A czy to prawda że będziecie przyjmować zwierzęta z innych miast ?Macie za mało w Rudzie?Zabrze ma cudowna Pania kierownik i cała ekipę w schronisku cieszę się że mieszkam w Zabrzu!

 • zonk

  Nie martw się. na Radzi Rudzie już opluli schronisko w Zabrzu, Tam hejt leci na całego. Schronisko wezwało hejterkę do przeprosin ale oczywiście znikła a smród, tak jak w przypadku Fauny, został.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.