Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Znamy wyniki kontroli przeprowadzonej w schronisku dla zwierząt w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-03-05 12:30

Kontrola przeprowadzona w schronisku dla zwierząt w Rudzie Śląskiej przez Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta nie wykazała żadnych nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Urzędnicy przyjrzeli się działaniu placówki w związku z opublikowanymi w internecie zarzutami, dotyczącymi nielegalnego wywożenia psów ze schroniska za granicę.

- Ze współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami "Fauna" jesteśmy bardzo zadowoleni, ale nie zlekceważyliśmy tych doniesień. Pracownicy Wydziału Audytu i Kontroli przyjrzeli się realizacji zadań Towarzystwa, ze szczególnym uwzględnieniem "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta” – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Zagraniczne transporty zwierząt są udokumentowane i przeprowadzane były z zachowaniem wymaganych procedur – dodaje.

Zarzuty zawarte we wpisie zamieszczonym na Facebooku dotyczyły nielegalnego wywozu psów do Niemiec

Oryginalny post został udostępniony ponad 2 tysiące razy. Według autorki wpisu, która powoływała się na informacje przekazane jej przez byłych pracowników schroniska, w TOZ "Fauna" od 20 lat miało dochodzić do procederu wywozu psów do Niemiec. Zarządzający schroniskiem zostali także oskarżeni o organizowanie transportów w bardzo złych warunkach, dostarczanie ich w "dziwne" miejsca i w niewiadomym celu oraz o czerpanie z tego tytułu korzyści finansowych.

 Zwierzęta są wywożone w skandalicznych warunkach - w jednym, służbowym samochodzie schroniska - miniwanie, jest przewożone 17-20 transporterów z psami w środku, które ułożone są jeden na drugim i ściśnięte (w takim samochodzie mieści się tylko 5-7 zwierząt!). Przed i w trakcie podróży zwierzęta nie mają dostępu do wody i jedzenia.

Sytuacja ta jest na tyle podejrzana, że nie ma żadnych umów adopcyjnych dla tych psów, a odbiory zwierząt w Niemczech odbywają się w dziwnych i odludnych miejscach. Nie wiadomo również nic o ludziach, którzy zabierają te psy.

W procederze tym biorą udział kierowniczka schroniska, jej zastępca oraz w sumie cała kadra zarządzająca schroniskiem, która za każdego wywiezionego psa otrzymuje 300 euro (a jest to organizacja non-profit!!!).

Pracownicy schroniska nie mają pojęcia co dalej dzieje się z tymi zwierzętami, ponieważ po wywozie psów słuch po nich ginie. Istnieją przypuszczenia, że na psach dokonywane są eksperymenty lub chodzi o zoofilię.

Niemal natychmiast na te informacje zareagował zarząd schroniska. W oświadczeniu poinformowano, że posty dotyczące schroniska i organizacji, jakie ukazywały się w ostatnich dniach na portalach społecznościowych, stanowią zbiór kłamstw i pomówień, których autorami są najprawdopodobniej byli pracownicy schroniska.

    - Od jakiegoś czasu schronisko jest celem ataku anonimowych osób podpisujących się jako byli pracownicy Fauny, anonimowych donosów do różnych urzędów. Do tej pory Fauna skwapliwie wyjaśniała i przedstawiała dokumentację, która nie pozostawiała żadnych wątpliwości przed organami kontrolnymi. Potęga internetu potrafi niestety w kilka godzin bezwzględnie zniszczyć coś, co z mozołem powstawało przez wiele lat. Kilka niezadowolonych osób próbuje zniszczyć schronisko, które powstało z naszej inicjatywy przed dwudziestoma czterema laty. Motywy działania tych osób nie są nam znane, podejrzewamy, że wynikają z czystej, bezzasadnej złośliwości, zwłaszcza że niektóre z nich zaniechały już pracy w schronisku - czytamy w oświadczeniu schroniska.

Kontrola przeprowadzona przez Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta

Po internetowych doniesieniach władze Rudy Śląskiej zapowiedziały w schronisku kontrolę. Jak się okazuje, takie sensacyjne informacje miasto otrzymało już w ubiegłym roku – w postaci anonimów. Podczas kontroli miasto przyjrzało się temu, jak prowadzone jest schronisko i jak wygląda procedura adopcyjna zwierząt.

Adopcje zagraniczne były jednym z głównych zagadnień urzędowej kontroli. Sprawdzone zostały lata 2015 – 2019. W tym okresie do rudzkiego schroniska trafiły 2664 psy. Do adopcji oddano 1945 psów, z czego w 1544 przypadkach była to adopcja krajowa. W przypadku adopcji zagranicznej głównymi kierunkami były

 • Niemcy i Wielka Brytania,
 • sporadycznie psy trafiały również do Austrii, Holandii i Szwajcarii.

W ogólnej liczbie 401 zwierząt, które przekazane zostały za granicę, na Niemcy przypada 300. 248 tych psów trafiło do dwóch współpracujących organizacji niemieckich, w tych przypadkach transportem zajmowała się "Fauna". 52 zwierzęta zostały odebrane indywidualnie przez adoptujących. Warto podkreślić, że do adopcji zagranicznej trafiają także psy starsze, 8-10-letnie, które nie mają szans na adopcję w Polsce.

W toku kontroli ustalono procedurę adopcji psów do Niemiec

 • Rozpoczyna ją organizacja niemiecka, która przedstawia możliwości adopcji konkretnych zwierząt przez rodziny w tym kraju. Na tej podstawie TOZ "Fauna" sporządza listę, którą zatwierdza niemiecki lekarz weterynarii. Po jej pozytywnej weryfikacji wystawiane są dokumenty indentyfikacyjne na potrzeby przemieszczania zwierząt między państwami Unii Europejskiej.
   
 • Następnie "Fauna" występuje do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Katowicach z wnioskiem o wystawienie świadectwa zdrowia w ramach systemu kontroli i powiadamiania o przemieszczeniach zwierząt przez terytorium państw członkowskich UE. W kontrolowanych latach każdy transport do niemieckich organizacji był zgłaszany do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, który wydawał zezwolenie na przewóz konkretnych zwierząt, w ściśle określonym terminie do ustalonego miejsca przeznaczenia, pojazdem posiadającym stosowny certyfikat, z udziałem kierowcy posiadającego specjalistyczne przeszkolenie.

Przedstawiciele zarządu TOZ "Fauna" poinformowali, że ze wspomnianymi organizacjami nie były zawierane umowy adopcyjne, zwierzęta były im przekazywane w celu przejęcia opieki nad nimi i przeprowadzenia procedury adopcji. Podkreślili też, że TOZ "Fauna" nie otrzymuje wynagrodzenia za przekazywane zwierzęta. Jedna z niemieckich organizacji przekazuje "Faunie" darowiznę w stałej comiesięcznej kwocie, druga, z którą obecnie rudzkie schronisko już nie współpracuje, przekazywała darowizny rzeczowe w postaci karmy, smyczy, koców itp.

Zarząd TOZ "Fauna" odniósł się do sprawy również w oświadczeniu zamieszczonym na portalu społecznościowym

Prawdą jest fakt, że część zwierząt trafiających do naszego schroniska znajduje nowe domy poza granicami kraju. Tak dzieje się w większości polskich schronisk. W minionym roku 19 psiaków znalazło nowych właścicieli w Niemczech, za pośrednictwem organizacji, z którą współpracujemy od wielu lat. Współpraca ta pozwala nam mieć pewność gdzie psy trafiają, jak dalej toczą się ich losy, a w razie wystąpienia jakiegokolwiek problemu członkowie niemieckiej organizacji rozwiązują ją na miejscu – czytamy we wpisie.

W oświadczeniu poinformowano także o rozpoczęciu działań prawnych mających na celu "oficjalne ustalenie autorów zamieszczanych pomówień i oszczerstw, a następnie wyciągnięcie odpowiednich konsekwencji wobec tych osób".

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Fauna

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Fauna powstało w 1994 roku jako organizacja społeczna o charakterze charytatywnym. Cele statutowe stowarzyszenia stanowi ochrona i opieka nad zwierzętami oraz edukacja humanitarna i ekologiczna. Priorytetem w działalności TOZ "Fauna" jest prowadzenie Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej, które istnieje od 1996 roku. Prowadzi również działalność edukacyjną w placówkach oświatowych. W ramach działalności odpłatnej TOZ "Fauna" realizuje umowy na zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom i prowadzenie pogotowia interwencyjnego, zawarte z Rudą Śląską, Orzeszem, Łaziskami Górnymi, Ornontowicami i Wyrami.

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • Rita

  Fauna pochwalcie się ta adopcją w Niemczech. Pokażcie zdjęcia tych szczęśliwych już psiaków. Razem z Wami chcemy się cieszyć!

 • boluś

  Znając praktyka działania UM w RUDZIE w udostępnionych papiorach bydzie wszystko ok' problematyczne papiory chowie sie głymboko w "zaufanych szufladach". Czamu po prostu niy publikuje sie wykazu fundacji do kierych trafiajim zwierzaki, czamu niy umożliwi kontroli tych adopcji za granicom? U nos z tego co wiym kontrolujom dość rygorystycznie! Skąd tela zaufania Niemców? pOJADOM NA WYCIECZKA DO AUSCHWITZ to sie wyleczom! Póki co zdała by sie zewnytrzno kontrola i to niy z zaprzyjażnionego Urzędu

 • Waruj-do budy

  O co tyle hałasu? Wszystko jest w porządku. To człowiek przyczynia się do tego że, takowa instytucja musi działać i wywozić zwierzęta za granicę bo nieodpowiedzialnych właścicieli jest wielu. Fauna daje schronienie tym wyrzuconym zwierzaczkom więc jej działalność podwójnie się ceni.

 • normalne miasto

  Nie rozumiem jak może nie dziwić nikogo fakt, że zwierzęta wyjeżdżają za granicę w nocy???? Kontrola śmiechu warta, dokumenty można zrobić. To musi się w końcu odbić w telewizji bo Ruda Śląska jest niestety rządzona prze klub kolegów i koleżanek

 • Tonio

  A co w tym dziwnego że w nocy ? W nocy mniejszy ruch, mniej korków i hałasu, latem chłodniej a niektóre zwierzęta naturalnie się prześpią. Jak miałem małe dziecko to tez jeździłem nad morze w nocy. Cicha, spokojna i płynna jazda a dziecko smacznie spało. Każdy normalny tak robi.

 • Aga

  ' W minionym roku 19 psiaków znalazło nowych właścicieli w Niemczech, za pośrednictwem organizacji" - Ciekawe co z reszta bo miesiecznie wyjezdza chyba okolo 40 psow!

 • Klaudynka

  Chyba żadne schronisko TOZ nie jest dobre. A w tym była kontrola urzędu z miasta.... żenada heh przyszli, głupa przykleili i poszli, tak wyglądała ,, kontrola '' do tego schroniska potrzeba ludzi z sercem. Schronisko powinno być miasta, a nie TOZ-u. Tam potrzeba serca dla zwierząt, a póki co, tego tam nie ma.

 • Tak to ja

  TOZ hmm... Wiem jak działa TOZ i uważam, że kontrola była jak najbardziej wskazana. Nie wierzę, że tam jest wszystko ok. Przygotowali się, bo wiedzieli że będzie nalot. Tam powinien wjechać NIK i wyższe instytucje. W tym schronisku dobrze nie jest.

 • Tak to ja

  TOZ hmm... Wiem jak działa TOZ i uważam, że kontrola była jak najbardziej wskazana. Nie wierzę, że tam jest wszystko ok. Przygotowali się, bo wiedzieli że będzie nalot. Tam powinien wjechać NIK i wyższe instytucje. W tym schronisku dobrze nie jest.

 • Małgorzata

  Czy wiadomo jaka to niemiecka organizacja przejmuje te psy od Fauna? Czy ktoś to sprawdzał co faktycznie się z nimi stało?

 • Aga

  Dobermann Nothilfe. psy, pieski, male kundelki, rozne, rozniste byly u nich na stronie jako szukajace domu. Jedne byly juz w Fundacji niem. inne jeszcze w schronisku ale juz zarezerwowane. Gdy w tym czasie ktos z Polski chcial akurat takiego pieska adoptowac- spotykalsie z odmowa. Nie bylo mozliwosci sprawdzic, czy maja domy. W 2013 pytalam co sie stalo z "Wampirzyca" Elfi, ktorej wstretna wolontariuszka zamieszana w proceder brzydzila sie wziac na rece. Suczka byla agresywna i zestrachu zalatwiala sie pod siebie. Pani ze schroniska obiecala, zejak tylko beda fotki z nowego dou to udostepni je na fb. Niestety nie doczeka;ysmy sie!

 • Olka

  Dzięki temu,że jest schronisko,zwierzaki otrzymują pomoc.Pani kierownik,jest Pani WIELKA,dziękuję za opiekę nad psiakami i kotkami,dziękuję.

 • boluś

  Relacja z wywózki na Radzi Rudzie. OTOZ ANIMALS INSPEKTORAT GLIWICE . Zastanawiające

 • boluś

  Widać psina w Niemcach popularno' Makrela naspraszała egzotycznych gości ! Swoją drogą dziwne te wywózki w środku nocy w asyście Straśników i Polcajów bez możliwości kontroli przez OTOZ Gliwice. Mo być transparyntnie , to niych bydzie kontrola społeczników.

 • boluś

  Widać psina w Niemcach popularno' Makrela naspraszała egzotycznych gości ! Swoją drogą dziwne te wywózki w środku nocy w asyście Straśników i Polcajów bez możliwości kontroli przez OTOZ Gliwice. Mo być transparyntnie , to niych bydzie kontrola społeczników.

 • Xd

  A czy to prawda że będziecie przyjmować zwierzęta z innych miast ?Macie za mało w Rudzie?Zabrze ma cudowna Pania kierownik i cała ekipę w schronisku cieszę się że mieszkam w Zabrzu!

 • zonk

  Nie martw się. na Radzi Rudzie już opluli schronisko w Zabrzu, Tam hejt leci na całego. Schronisko wezwało hejterkę do przeprosin ale oczywiście znikła a smród, tak jak w przypadku Fauny, został.

 • Jj6666

  W Niemczech już brakuje psów?????

 • lol

  Tam jest "Zwei plus hund" więc może i brakuje :) A co za różnica czy pies będzie w Polsce czy w Niemczech ?

 • Mych

  Starzy Niemcy adoptują polskie o nie tylko polskie, stare psy na dożycie. U nas nie miały by szans na dom. Nasi chcą młode, najlepiej rasowe.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.