Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy e-recepta jest łatwa w realizacji?

  • Dodano: 2022-05-23 12:15

Bardzo nas to dziwi, że e-recepty funkcjonują już od kilku lat, ale wciąż wiele osób nie miało z nimi kontaktu. W związku z powyższym raczej nas nie dziwi to, że tak dużo osób ma wątpliwości co do realizacji takowej nowoczesnej recepty. W rzeczywistości nie ma czego się obawiać, ale o tym już powiemy za chwilkę. 

Wprowadzenie e-recept

Wprowadzenie e-recept wydaje się naprawdę dobrym posunięciem. Jednak musimy zauważyć, że troszkę inaczej miało to wyglądać w planach, a inaczej wygląda to w rzeczywistości. Na pewno zadaniem głównym e-recept była rezygnacja całkowita z recept tradycyjnych. Czy to się udało? Jedynie po części.

Właśnie to nas troszkę martwi. Jakby nie było, recepty papierowe są wciąż wystawiane, a przez niektórych lekarzy nie są nawet wystawiane e-recepty. Czy jest to zgodne z prawem? W obowiązujących przepisach możemy poczytać o tym, w jakich sytuacjach jest dopuszczalne jeszcze wystawianie recept tradycyjnych.

Skoro została pozostawiona taka „furtka”, to nie dziwimy się, że niektórzy lekarze po prostu to wykorzystują. Niestety taka jest rzeczywistość. 

Tak naprawdę pacjenci, którym cały czas są wystawiane recepty papierowe, są troszkę poszkodowani. Nie da się ukryć, że e-recepty są po prostu wygodniejsze. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Pora zatem uzmysłowić wszystkim, jak wygląda e-recepta w rzeczywistości oraz jak się ją wykupuje w sieci.

Przyznamy na pewno, że dawno nie mieliśmy do czynienia z niczym prostszym. O e-receptach możemy poczytać nieco więcej tutaj https://e-recepta.net/recepta/. Na pewno będziemy w niemałym szoku, ponieważ sam proces wystawienia recepty, jej otrzymania oraz wykupu jest bardzo łatwy. 

Chyba każdemu z nas zdarzyło się w swoim życiu zgubić receptę papierową. Taka sytuacja nie jest zbyt dobra. Raczej zostaliśmy z niczym i nie mieliśmy wyjścia, jak zgłosić się do lekarza o wypisanie kolejnej. Każdy z nas wie, jak jest z dostaniem się do lekarza w naszym kraju. Należy się uzbroić w cierpliwość. 

A czy e-receptę można zgubić? Możemy co najwyżej usunąć wiadomość SMS, w której był podany kod PIN do realizacji e-recepty. Nawet jeśli usunęlibyśmy sobie ten PIN, to wystarczy, że z dowolnego urządzenia elektronicznego z dostępem do Internetu, zalogujemy się do swojego konta na portalu Internetowe Konto Pacjenta. Gdy wejdziemy sobie w zakładkę wystawionych recept i e-recept, to na pewno w systemie kod PIN na interesującą nas receptę będzie podany. W systemie znajdują się wszelkie nasze archiwalne recepty. Możemy podejrzeć, która z nich została zrealizowana. Nawet jest tam widoczna opcja „zrealizowana częściowo”, czy też „wykupiona”. Oczywiste jest, to, że recepty już raz zrealizowanej, nie możemy zrealizować po raz kolejny. Jest to po prostu niemożliwe.

Podczas wizyty u lekarza, lekarz wystawia receptę przez komputer, czy też przez tablet. Od razu po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól, na nasz telefon przesłana zostaje wiadomość SMS z kodem PIN. W Internetowym Koncie Pacjenta mamy możliwość zmiany przesyłki kodu. Możemy poprosić o przesłanie takiej e-recepty mailem. Wówczas poza kodem otrzymujemy dokument z kodem kreskowym. Gdy mamy tylko ochotę to możemy taki dokument wydrukować i okazać w aptece. O nic więcej nie jesteśmy już w aptece proszeni. 

Gdy udajemy się do apteki jedynie z kodem PIN, to jesteśmy proszeni o podanie jeszcze dodatkowej informacji. Konkretnie będzie to nasz numer PESEL. Jest to już wszystko. Musimy przyznać, że jest to naprawdę prosty sposób. Z realizacją e-recepty nikt nie ma żadnego problemu. Nawet osoby starsze. 

Co poradzić na grypę?

Na pewno najczęściej sięgamy po różne leki na grypę. Grypa jest chorobą, która występuje bardzo często. Pomimo że została troszkę wyparta przez COVID-19, to wciąż istnieje i niestety wciąż tych zachorowań jest sporo. Najczęściej sami poszukujemy sposobów wyleczenia tejże choroby. Źródłem naszej wiedzy najczęściej jest Internet. W sieci znajdziemy mnóstwo cennych informacji, na przykład tutaj https://e-recepta.net/blog/grypa-objawy-i-leczenie/ 

Pamiętajmy jednak, że czasami z grypą nie ma żadnych przelewek. Niekiedy dochodzi do poważnych konsekwencji. Nie polecamy w żadnym wypadku leczenia się samodzielnie. Zażywanie często środków dostępnych bez recepty może się okazać dla naszego organizmu wyniszczające. Co więcej, nasze organizmy do pewnych leków się przyzwyczajają. W związku z tym, z czasem przestają działać jak na początku. 

To, że zażyjemy lek przeciwgorączkowy i rzeczywiście gorączka spadnie o kilka kresek, to nie znaczy, że jesteśmy już zdrowi i pozbyliśmy się grypy. Grypy należy pozbyć się z samego jej podłoża, a więc chodzi o to, co ją wywołało. 
Możemy być zdziwieni, ale czasami nie obejdzie się bez antybiotyków. Oczywiście antybiotyki są przepisywane przez lekarzy. Aby zostały przepisane, to lekarz musi poprawne postawić diagnozę. Dzięki temu jest w stanie dobrać odpowiedni antybiotyk.

Każdy z nas ma inny organizm. W związku z powyższym lekarz nie jest w stanie przewidzieć, czy dany antybiotyk sobie poradzi z daną chorobą. Czasami udaje się już za pierwszym razem, a czasem jest to metoda prób i błędów. Należy jednak być dobrej myśli i liczyć na to, że powiedzie się wszystko za pierwszym razem. Na to właśnie liczymy.
Chcielibyśmy wszystkim powiedzieć, że nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Czasami nabawimy się jeszcze innych dolegliwości i naprawdę nabawimy się problemów zdrowotnych. Nie eksperymentujmy na swoim zdrowiu. Mamy je jedno i musimy je szanować. Nikt inny na medycynie nie zna się lepiej niż nasz lekarz. Należy być tego pewnym. 
Czasami informacje, które zdarza się nam szukać w sieci, są naprawdę niebezpieczne. W Internecie porad może udzielać każdy z nas. Nie wszystkie osoby mają medyczne wykształcenie. W związku z tym nie należy ufać wszystkiemu, co znajdziemy. Rozsądniej będzie umówić się na normalną wizytę lekarską, poddać się badaniom (jeśli jest taka potrzeba) i stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich. Naprawdę tylko to jest nam w stanie pomóc z naszą grypą. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.